Reklama

Nothing Ear (a) - to najzaujímavejšie do uší za 99 €! [test]

Števo Porubský

Nothing je britská spoločnosť, ktorá robí veci inak. Od slúchadiel cez smartfóny rôznych kategórií sa jej podarilo vytvoriť čosi, čo dnes už nikto nerobí – veci inak. A pritom stále cenovo dostupné.

Také sú aj najnovšie štuplové Bluetooth slúchadlá Ear (a), ktoré pokračujú v dnes už zaužívanom štýle spoločnosti – ponúkať priehľadný dizajn a špičkové funkcie.

Dovolím si tvrdiť už takto na úvod, že lepšie, zaujímavejšie a štýlovejšie špuntové slúchadlá do 99 € nenájdete. Tvrdenie je to síce odvážne, nemal som, samozrejme, šancu vyskúšať všetky dostupné slúchadlá na našom trhu, no v tejto cenovej kategórii som doposiaľ lepšie v ušiach nemal.

Obsah pokračuje pod reklamou

A hlavne štýlovejšie. Niekomu sa síce priehľadný dizajn slúchadiel páčiť nemusí, no pre mňa osobne je veľmi nápaditý a štýlový. Konečne je to niečo, čo sa len tak nevidí.

Rovnako výborné je aj spracovanie, či už slúchadiel alebo aj dockovacej krabičky. Slúchadlá zvládajú postriekanie vodou a teda i pot (IP54), krabičku ale radšej chráňte od všetkého zlého, má len IPX2. Krabička má ale príjemné rozmery (48 x 63 x 23 mm) a hmotnosť (40 g, resp. 49 so špuntami) a hlavne je plochá, takže nebude zavadzať ani vo vrecku nohavíc. Aj toto je značná výhoda oproti mnohým krabičkám, do ktorých vkladáte slúchadlá „na stojáka“.

Vo vnútri každého slúchadla je osadený až 11 mm menič, ktorý má byť vraj až 2x výkonnejší ako v modeli Ear (2). Plusom je veľkosť, vďaka ktorej ponúka aj veľmi slušné podanie hlbokých tónov, teda basov. Skúšal som rôzne žánre a v akomkoľvek som bol s hlbokými tónmi či poriadnymi kopákmi veľmi spokojný.

Samozrejme, nemožno čakať dunenie ako z 40 či 50 mm meničov z veľkých over-ear slúchadiel, no vzhľadom na veľkosť sú nadpriemerné. Na svedomí to majú mať aj dva nové prieduchy vo vnútri slúchadiel, vďaka čomu má vzduch viac priestoru na vytvorenie práve tých chcených a potrebných vĺn. Celkovo som ostal zo zvuku Nothing Ear (a) veľmi milo prekvapený, občas ma dokonca posadili na zadok, čo sa mi až tak často nestáva.

Pozrite si

Noname značky s históriou, alebo poznáte britskú značku Nothing?

Zároveň Nothing vytvorilo algoritmus, ktorý v reálnom čase pridáva hudbe (kde je to potrebné a žiadané) práve basovú zložku. Prekvapivo ale skladby nie sú prebasované. A ak by ste mali taký pocit, stačí si otvoriť appku a v nej nastaviť ekvalizér podľa vlastného gusta.

Čerešničkou je podpora Hi-Res Audio zvuku a LDAC kodeku aj cez Bluetooth. Samozrejme, potrebujete podporu aj na stane zdroja hudby. Hráči na mobiloch, či dokonca počítačoch majú oceniť aj nízku latenciu zvuku v Game Mode. Má to byť len 120 ms.

Aj hráči by mohli oceniť technológiu Clear Voice, ktorá má izolovať váš hlas aj v pomerne hlučnom a rušnom prostredí. Interferencia má byť podľa Nothingu až o 60 % nižšia ako v prípade modelu Ear (2). Overil som si to aj v praxi, druhá strana na telefóne mi potvrdila, že so slúchadlami ma počula podstatne lepšie ako bez nich. Či je to o 60 % zlepšenie ale tvrdiť nemôžem.

Potláčanie okolitého hluku je podľa výrobu na úrovni 45 dB. To, samozrejme, zmerať neviem, no musím užnať, že potláčanie hluku je špičkové. Toto je jedna z ďalších vecí, ktoré by som pri takto cenovo dostupných slúchadlách nečakal v takej kvalite. Nothing píše o ANC celkom šikovné veci – slúchadlá vraj automaticky kontrolujú vnikanie hluku medzi slúchadlom a zvukovodom, aby následne mohli použiť viac potlačenia hluku. Má ísť o Smart Active Noise Cancellation.

Zároveň si ale cez appku viete zapnúť tzv. Adaptive ANC. V tomto režime sa slúchadlá samé prepínajú medzi úrovňami ANC podľa okolia, v ktorom sa nachádzate. To sa hodí napríklad ak cestujete MHD a následne vystúpite na zástavke. Slúchadlá by mali automaticky prepnúť z maximálneho ANC v MHD do tzv. Transparency módu, aby ste počuli premávku okolo vás.

Obsah pokračuje pod reklamou

Vítaným bonusom je možnosť spárovania dvoch zariadení súčasne, takže ak počúvate hudbu z počítača a niekto vám zavolá, Nothing Ear (a) automaticky prepnú do mobilu. Využívať môžete ale aj Google Fast Pair či Microsoft Swift Pair, ktoré slúchadlá podporujú.

Všetko sa pritom ovláda cez appku Nothing X dostupnú pre Android aj iOS. Okrem iného v nej nájdete spomínané ovládanie ANC, ekvalizér, ktorého nastavenia môžete dokonca aj zdieľať pomocou QR kódu s vašimi známymi (!), vylepšovanie basov, ale aj detailné nastavenia tlačidiel. Na oboch slúchadlách je totiž fyzické tlačidlo, ktoré môže mať rôzne funkcie v závislosti od toho, ako ho stlačíte. Všetko toto je pritom možné nastaviť práve v appke. Samozrejmosťou je aj možnosť hľadania strateného slúchadla (ak je v dostupnosti Bluetooth).

Keď už spomínam Bluetooth, je tu v štandarde 5.3 a má neskutočný dosah. Smartfón som nechal položený v pracovni a bez problémov som sa prechádzal po celom dome bez toho, aby slúchadlá stratili zdroj hudby.

Slúchadlá majú rozmery len 31 x 22 x 24 mm a hmotnosť 4,8 g (každé). Všetko toto dostanete v čisto papierovej krabičke, kde Nothing nepoužil ani gram plastu. Výrobca sa dokonca chváli, že na spoje vo vnútri slúchadiel použil výhradne recyklovaný cín a pri procese balenia využíval iba energiu z obnoviteľných zdrojov. Je milé vidieť, že firmy sa zamýšľajú nad tým, ako vplýva ich výroba na svet okolo.

Plusom je aj výdrž 46 mAh batérie na jedno nabitie. Výrobca tvrdí, že má ísť až o 9,5 hodiny, ja tvrdí, že 7-8 hodín zvládnete ľavou zadnou (bez ANC), resp. 4-5 hodín s ANC. Po vybitý stačí vložiť slúchadlá do krabičky a máte dostatok energie (500 mAh) ešte na ďalších 15-35 hodín, v závislosti od zapnutého alebo vypnutého ANC.

Poteší určite aj rýchle nabíjanie – za 10 minút nabíjania získate 10 hodín počúvania hudby bez ANC. Krabička sa nabíja cez USB-C port, pokojne aj s USB-C káblom z balenia. Ešte aj na tom si dal výrobca záležať a je na ňom logo spoločnosti. Toto už nemá ani také Apple! Bezdrôtové nabíjanie v tomto modeli nenájdete.

Nothing Ear (a) kúpite aj priamo cez web výrobcu za spomínaných 99 €. V predaji sú nielen v bielej, ale aj žltej a čiernej farbe.

Nothing Ear (a) sú pre mňa však jedny extrémne vydarené plne bezdrôtové slúchadlá s výbornou cenou, ktoré ponúkajú nielen parádny zvukový prejav, ale aj šikovnú appku a pútavý dizajn. Takúto štvorkombináciu vo vyššie spomínaných konkurentoch nie vždy (ak vôbec) nájdete.

Aj preto si od nás Nothing Ear (a) odnášajú ocenenie Tip redakcie…

Obsah pokračuje pod reklamou

TECHBOX.sk môže za predaj produktu v článku získať províziu formou affiliate programov.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.