Reklama

Notebook, aký tu ešte nebol. Spoznajte unikátny ASUS Zenbook Pro 14 Duo OLED

TECHBOX

Myslíte, že notebooky sa už okrem výkonu či dizajnu veľmi nemajú kam posúvať? ASUS nás pravidelne presviedča o opaku a aj s novým modelom Zenbook Pro 14 Duo OLED nám ukazuje, že ešte stále existujú prvenstvá, ktoré treba pokoriť. Chcete byť pri tom?

Doménou série počítačov Zenbook, boli odjakživa prémiové materiály prepojené so štýlovým dizajnom, pod ktorým sa nachádzal zaujímavý hardvér. To, čo si však ASUS pod týmito atribútmi predstavuje, sa za posledných jedenásť rokov od vzniku tejto série zjavne výrazne zmenilo. Zabudnite na klasické Ultrabooky, nový Zenbook Pro 14 Duo OLED hrá úplne inú ligu.

Prekvapenie pre nás v redakcii začalo už pri samotnom rozbaľovaní, ktoré skôr pripomínalo otváranie exkluzívnej bonboniery. Na balení vás privíta označenie „The Zenbook + Environment“, čím ASUS odkazuje na použitie udržateľných materiálov, ako aj nové logo samotnej série Zenbook, ktoré svojim tvarom šípky či vesmírnej lode navodzuje dojem neustáleho pokroku vo vývoji.

Ten pravý pokrok však odhalíte až po otvorení veka. Nový ASUS Zenbook Pro 14 Duo OLED je totiž vybavený hlavným 14,5“ OLED displejom s tenkými rámčekmi, pod ktorým sa v oblasti klávesnice nachádza ešte jeden displej – sekundárny 12,7“ ScreenPad Plus, ktorý sa po otvorení notebooku automaticky nakloní smerom k vám. Dvanásťstupňový sklon zabezpečuje lepšiu ergonómiu pri práci, ale aj lepší prietok vzduchu potrebného pri chladení hardvéru.

ScreenPad Plus dokáže fungovať úplne rovnako, ako bežný externý monitor. Umiestniť si naň teda môžete akýkoľvek program a použiť ho tak napr. na sledovanie dát alebo praktické ovládanie programu, v ktorom práve pracujete. Pre vybrané programy, ako sú napr. Adobe Premiere, Photoshop či Ilustrator, má Zenbook Pro 14 Duo OLED pripravenú špeciálnu aplikáciu Control Panel, ktorá prispôsobí špecifické nástroje týchto programov sekundárnej dotykovej obrazovke.

Aj keď ScreenPad Plus zaberá zhruba polovicu spodnej časti notebooku, klávesnica s touchpadom tu rozhodne nehrajú druhé husle. Naopak, tešiť sa môžete na najnovšiu generáciu klávesnice a touchpadu ErgoSense, pri ktorých si dal ASUS záležať na čo najpríjemnejšom zdvihu a povrchu, najlepšej hmatovvej odozve a čo najnižšej odozve tak, aby medzi vašimi myšlienkami a vašou prácou nestáli absolútne žiadne bariéry.

Po opätovnom zaklapnutí veka sa vám nebude chcieť veriť, že v tomto notebooku sa ukrýva dvojica displejov. O to neuveriteľnejšie to znie, ak si vezmete do úvahy, že Zenbook Pro 14 Duo OLED váži iba 1,7 kilogramu a z bočného profilu má na hrúbku menej ako 18 milimetrov. Mať k dispozícii duálnu zostavu displejov vždy a všade je teda úplná hračka, obzvlášť vďaka prémiovému obalu, ktorý je súčasťou jeho štandardného balenia.

Teší nás, keď takýto pokrok nedorazí do zariadení na úkor praktickosti. V tele tejto novinky sa tak napr. popri dvojici vysokorýchlostných Thunderbolt 4 portov našlo miesto aj pre čítačku microSD kariet, plnohodnotný HDMI 2.1 port či klasický USB port typu A (3.2 Gen 2), ktorý sa vám bude určite hodiť pri pripojení externých diskov či starších periférií, ktoré ešte nevyužívajú USB-C port.

ASUS Zenbook Pro 14 Duo OLED je vôbec prvým notebookom na svete so 14,5″ 2,8K 120 Hz OLED displejom doplneným o sekundárny displej. Ako sme vám to už ale naznačili v predchádzajúcich riadkoch, to je však stále iba špička ľadovca výbavy, ktorú tento model ponúka. Sledujte nás preto aj naďalej, pretože v ďalších častiach nášho špeciálneho seriálu sa podrobnejšie pozrieme na jeho displeje, výkonný hardvér a ďalšie špičkové vychytávky, ktorými si vás rozhodne získa.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.