Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Nokia sa vracia späť! Vyrábať bude smartfóny a tablety s Androidom

Nokia sa vracia späť! Vyrábať bude smartfóny a tablety s Androidom
Zdroj | Nokia
Števo Porubský
Nokia sa vracia späť! Vyrábať bude smartfóny a tablety s Androidom
Zdroj | Nokia
Zdroj | Nokia

Fínska Nokia skončila pred pár rokmi v rukách amerického Microsoftu za pár drobných. Išlo o celú mobilnú divíziu, ktorá bola kedysi najslávnejším výrobcom mobilných telefónov, kým to s ňou nezačalo ísť z kopca. Teraz je však späť. Teda takmer, Nokie budú vyrábať Číňania.

Pozrite si

Microsoft kupuje Nokiu za necelé 4 miliardy €, čo nás čaká?

Microsoft mal však práva na vyrábanie smartfónov a mobilných telefónov len na niekoľko rokov a tak sa začalo hovoriť o tom, že Nokia sa vráti k ich výrobe. Fínsky výrobca to tvrdohlavo popieral, hoci už v roku 2014 predstavil vlastný tablet Nokia N1 s OS Android. Až do včera.

Zdroj | Nokia

Nokia je späť!

Na webe Nokie Technologies, zvyšku spoločnosti Nokia, ktorá ostala po odkúpení Microsoftom vo Fínsku, sa objavila správa, podľa ktorej výrobca popiera svoje doterajšie popieranie.

Nokia bude vyrábať smartfóny a tablety! Nebudú o však zariadenia s pomaly mŕtvym OS Symbian, čí Windows, ale s operačným systémom Android. Dokonca sa späť vrátia aj klasické mobilné telefóny, označované za hlúpe (nemajú operačný systém).

Výrobca sa zároveň pochválil, že stále patrí medzi 5 najlepších značiek pre kúpu telefónu na svete. Ako k tomu prišiel sa však už na webe neuvádza, no isté je, že čoskoro uvidíme smartfóny a tablety, ktoré mimochodom niekdajšej Nokii veľmi nešli.

Vyrábať ich bude spoločnosť HMD Global, Oy, ktorú vraj vedú najlepší svetoví špecialisti na mobilné zariadenia. Generálnym riaditeľom HMD Global je pritom Arto Nummela, ktorý zastával niekoľko seniorských pozícií v bývalej Nokii a donedávna bol šéfom Microsoft Mobile Devices pre Áziu, Stredný Východ a Afriku.

Vo vedení sa objaví aj Florian Seiche, ktorý je v súčasnosti SVP (Senior Vice President) pre predaj a marketing v Európe spoločnosti Microsoft Mobile. Taktiež pôsobil v Nokii či HTC.

Pozrite si

Nokia má svoj prvý Android tablet aj bez Microsoftu!

Zdroj | Nokia

Nokia späť v rukách Nokie

Najväčším prekvapením je však to, že Microsoft pred pár dňami oznámil predaj divízie hlúpych mobilných telefónov za 350 000 000 dolárov spoločnosti FIH Mobile Ltd. Tá je však dcérskou spoločnosťou Foxconn Technology Group a HMD Global, Oy.

Aj vám začína dávať táto skladačka zmysel? Microsoft najskôr kúpil mobilnú divíziu Nokie za 4 miliardy eur a po necelých 3 rokoch ju predáva prakticky späť za 350 miliónov. Do tohto predaja sa však nepočíta divízia vyrábajúca smartfóny Lumia.

Pozrite si

Nokia úplne skončí, aj logo na smartfónoch zmizne

HMD Global so sídlom v Helsinkách pritom uzavrelo zmluvu s Nokia Technologies na používaní značky Nokia na klasických telefónoch, smartfónoch a tabletoch do roku 2024. Zmluva sa má uzavrieť v druhej polovici tohto roka.

HMD Global, Oy, ktorá je súkromnou spoločnosťou (Oy je niečo ako s.r.o. u nás) bude vyrábať Nokie. Keďže ide o mladú firmu bez akejkoľvek kapacity pre výrobu, je viac ako isté, že Nokie tak bude vyrábať Foxconn, s ktorým HMD Global založili spoločnosť FIH Mobile Ltd.

Práve Foxconn je však výrobcom i smartfónov s logom Apple. Dve svetoznáme značky tak bude chŕliť nakoniec aj tak jedna čínska fabrika.

Zdroj | Foxconn