Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Nokia 3310 - legenda naozaj ožíva

Nokia 3310 - legenda naozaj ožíva
Števo Porubský
Nokia 3310 - legenda naozaj ožíva

Nokia, teda spoločnosť HMD Global, počas MWC 2017 naozaj predstavila reinkarnovanú ikonu mobilného sveta, Nokiu 3310. Niet asi človeka, ktorý by tento dnes už jednoduchý telefón nepoznal či nevlastnil. Legenda teraz ožíva. Čo prinesie?

Pozrite si

Nokia 3310 – legendárne meno s výbavou low-costu

Nie je toho (na dnešnú dobu) veľa, no používatelia, ktorým chýbal na trhu klasický mobilný telefón s tlačidlami sa určite potešia.

Pozrite si

Nokia 6 pre Európu je konečne na svete s cenou 229 €

Žiaľ, od pôvodnej 3310 sa líší a to dosť výrazne. Na prvý pohľad vyzerá ako hračkársky telefón. Zaoblené telo v každom smere, jasné a žiarivé farby… To sa na pôvodnú modro-sivú Nokiu 3310 vôbec nepodobá.

Displej má mať uhlopriečku 2,4″ a QVGA rozlíšenie (240 x 320 px). Operačný systém je uzavretý (Nokia Series 30+), no nechýba v ňom populárna hra Snake.

Nový model ponúkne 22 hodín hovoru a mesiac (31 dní) v stand-by režime vďaka 1 200 mAh batérii. Nabíja sa cez microUSB port. Pri ňom by mal byť aj 3,5 mm audio konektor.

Na zadnej strane si našiel miesto 2 Mpx fotoaparát s LED bleskom a otvor reproduktora, z ktorého majú vychádzať aj klasické zvonenia Nokie.

Vo výbave má byť aj Bluetooth 3.0 modul, na NFC, Wi-Fi či GPS ale musíte zabudnúť. Na miniatúrnom, síce farebnom, displeji by mapy či internetový prehliadač vyzerali divne, hoci v systéme nájdete Operu Mini.

Čakať tak nemožno ani na podporu LTE. Stačiť musí GSM (teda EDGE konektivita). FM rádio však nechýba a ani prehrávač hudby. Na 16 MB internú pamäť jej ale veľa neuložíte, takže sa hodí aj prítomnosť slotu na microSD karty, no len do kapacity 32 GB.

Rozmery sú 115,6 x 51 x 12,8 mm, hmotnosť výrobca neuvádza.

Otázna je aj jej odolnosť. Pôvodná Nokia 3310 totiž prežila takmer všetko. Nový hardvér ale môže byť pre novinku problematický. Pády na zem a jednoduché poskladanie už asi fungovať nebudú.

Novinka bude v predaji v druhom štvrťoku s cenou len 49 € v dvoch lesklých farbách Warm Red a Yellow a dvoch matných farbách Dark Blue a Grey.

Zdroj | Nokia

Žiaľ, nová Nokia 3310 má pomerne ďaleko od pôvodného modelu. Aj ten bol jednoduchý, no na svoju dobu bol dostatočne zaujímavý pre masy. Nokia (HMD Global) mohla staviť radšej na jednoduchosť a klasiku.

Určite by nová 3310-tka bola zaujímavejšia s čierno-bielym displejom s kvalitnou grafikou ako s farebným displejom s biednym rozlíšením. Rovnako je diskutabilný aj extrémne zaoblený dizajn, ktorý na prvý pohľad pôsobí ako hračkársky mobil.

Na čo mu je napríklad 2 Mpx fotoaparát? Úplná zbytočnosť. Nemá ani autofókus, takže výsledkom budú nepozerateľné fotografie, z ktorých by sme boli nadšení tak pred 10 rokmi.

Uvidíme teda časom, ako sa reinkarnovaná Nokia 3310 uchytí na trhu a či zožne taký úspech, ako jej 17 rokov starý súrodenec.

Zdroj | Nokia

Za možnosť priniesť vám spravodajstvo priamo z výstavy MWC 2017 ďakujeme spoločnostiam Huawei Technologies a Samsung Electronics, ktoré hradia cestu a pobyt redaktorov TECHBOX v Barcelone. O dátové spojenie redaktorov zo Španielska sa stará operátor Telekom.

Zdroj