Ak ste pod vianočným stromčekom našli nový smartfón, určite ste boli radosťou celý bez seba. Už máte za sebou úvodné nastavenia a teraz treba myslieť ešte na ďalšie dodatočné veci. Ktoré? To vám teraz prezradíme.
Prvým krokom, ak ste to už nespravili, by malo byť povolenie funkcie Nájdi moje zariadenie, ktorá úzko spolupracuje s polohou a GPS. Funkcia vám pri strate zariadenia môže byť veľmi nápomocná k znovuobjaveniu. Praktickou funkciou je aj automatické zálohovanie údajov a fotiek.
Toto ste určite už spravili, ale ak nie, tak si nastavte aj biometrickú autentifikáciu na odblokovanie vášho smartfónu, aby sa vám tam nikto cudzí nedostal. Ide napríklad o čítačku odtlačkov prstov alebo skener tváre. Ak váš Android smartfón obsahuje obidve možnosti, tak bezpečnejšou cestou je práve čítačka odtlačkov prstov.
Android smartfóny totiž na skenovanie tváre používajú len prednú selfie kameru, ktorá robí 2D sken vašej tváre, teda pri troche šikovnosti sa do smartfónu dá dostať napríklad pomocou fotografie tváre. Na rozdiel od iPhonov, kde Face ID robí pomocou ďalších skenerov 3D sken tváre, preto sa tento systém nedá oklamať fotografiou.
Ďalšou vecou by mala byť samotná ochrana smartfónu, pretože chcete, aby ako nový vyzeral čo najdlhšiu dobu. Prvou ochranou je ochrana displeja. Niektorí výrobcovia, najčastejšie tí čínski, na displeje už od výroby predlepia ochrannú fóliu.
Tá sa však časom poškrabe a vtedy bude súca na výmenu. Ak však žiadnu ochranu nemáte, je len na vás, či siahnete pod fólii alebo skle. Fólia je mäkšia, nezvyšuje hrúbku zariadenia, ale na druhej strane pri páde displej nemusí zachrániť.
Ochranné sklo je síce drahšie riešenie, máte rôzne stupne tvrdosti aj hrúbky. Proti škrabancom si vedie veľmi dobre a pri páde smartfónu môže v mnohých prípadoch aj zachrániť samotný displej. Pozor len na to, že niektoré smartfóny s ultrazvukovou čítačkou odtlačkov prstov, väčšinou tie od Samsungu, nemusia byť kompatibilné so všetkými ochrannými sklami.
Stále však platí, že radšej nejaká ochrana ako žiadna. To je pravdou aj v prípade obalov. Opäť sa dostávame k tomu, že základný silikónový alebo plastový obal nájdete aj v balení niektorých výrobcov. Tie priehľadné však začnú časom žltnúť, čo na smartfóne nevyzerá najlepšie.
Obalov je na trhu skutočne množstvo, či už ide o kúsky priamo od výrobcu smartfónu alebo o tretie strany. Taktiež materiálov je nespočetne veľa – koža, koženka, silikón, guma, látkový poťah atď. Taktiež puzdro môže mať rôznu formu, teda klasické, ktoré zakryje zadnú a bočné steny, alebo tzv. flipové, ktoré prekryje aj displej.
Puzdrá majú rôzne farby, materiály, rôzne úložné priestory na bankovky alebo platobné karty aj napríklad okrúhle držiaky na prst v strede zadnej steny. Taktiež môžu obsahovať rôzne magnety, ktoré sa prisajú na držiak v aute. Určite si z bohatej ponuky vyberiete.
Ak sa výrobca vášho smartfónu rozhodol, že už do balenia nebude pribaľovať nabíjací adaptér, tak buď využijete váš starý, ktorý možno nepodporuje rýchlo nabíjanie, alebo sa budete musieť pozrieť po nejakej novej alternatíve.
Najskôr si zistite, akým maximálnym výkonom sa môže váš smartfón nabíjať. Podľa toho si zúžite okruh modelov adaptérov. Môžete si teda zakúpiť originálnu nabíjačku alebo si zvoliť opäť z bohatej ponuky vhodných alternatív. Vyhli by sme sa ale pochybným nabíjačkám za pár centov z čínskych e-shopov ako napríklad Aliexpress a podobne.