Reklama

Nexus 5X má na to byť v najvyššej lige, škoda ale slovenskej ceny

Števo Porubský
86 %
Nexus 5X síce nepatrí medzi top-end smartfóny, no nemožno mu uprieť, že svojou výbavou a softvérom patrí medzi to najzaujímavejšie, čo možno na trhu nájsť. Škoda však jeho ceny, ktorú Google a LG na našom trhu prestrelili.

Výhody

  • čistý Android 6.0
  • výborné spracovanie
  • slušná hardvérová výbava
  • USB-C s rýchlym nabíjaním
  • snímač odtlačku prstov

Nevýhody

  • prehnaná cena
  • slabá foto aplikácia
  • USB-C - USB-C kábel v balení
  • chýba optická stabilizácia
  • absencia slotu na microSD karty

Nexus 5X je svojim dizajnom veľmi jednoduchý. Výrobca, ktorým je v tomto prípade LG, vsadilo na dizajn predchádzajúcich generácií, ktoré nijak dizajnovo nevynikali ani neexperimentovali s tvarmi a farbami.

Je to smartfón, ktorý neurazí ani stredoškoláka, nežnejšie pohlavie, ale ani manažéra. Toho možno prekvapí jedine plastové telo. To je našťastie spracované veľmi dobre a ešte lepšie sa drží v rukách. Má to na svedomí polomatný plast, ktorý ale nie je možné vymeniť. Odtlačky na ňom ale vôbec nevidieť.

Nám sa na test dostala čierno-biela verzia. Z prednej strany je Nexus 5X zaobleným súmerným kvádrikom, zadná strana je podstatne zaujímavejšia. Z prednej strany sú zaujímavé mriežky reproduktorov, no netešte sa predčasne. Počas prehrávania multimédií hrá len spodný reproduktor, za tou hornou mriežkou je reproduktor len pre hovory. Vedľa neho si našla miesto 5 Mpx webkamera s celkom slušným obrazom. Mimochodom, v spodnej mriežke je tiež netradične umiestnená informačná LED dióda.

Pod Gorilla Glass 3 krycím sklom je 5,2″ Full HD IPS displej. Full HD rozlíšenie (424 PPI) je na takomto displeji viac ako postačujúce. Pozorovacie uhly sú slušné, len pri vertikálnom naklonení akosi mierne žltnú farby. Displej nie je pritom možné v nastaveniach farebne upraviť. Nájdete tu len úpravu jasu, automatickú intenzitu podsvietenia, či ambientné zobrazenie, ktoré prebudí displej pri zdvihnutí zo stola.

Ľavá strana je takmer dokonale hladká, až na jednu drobnosť – šuplík pre nano SIM kartu, ktorý vysuniete pomocou tenkého predmetu. Jeden „otvárak“ nájdete v balení. Ak ho stratíte, pomôže špendlík s zatupenou špičkou.

Pravá strana je o čosi bohatšia, no trošku nepraktická. A možno ani nie. Po teste môžem povedať, že Nexus 5X je hlavne pre ľavákov. LG totiž vymenilo klasické usporiadanie tlačidiel ON/OFF a ovládania hlasitosti. Ak ste si doteraz zvykli na ich opačné poradie – ON/OFF pod ovládaním hlasitosti, musíte si odvyknúť. Práve tam, kde vám sadne palec pravej ruky je ovládanie hlasitosti a na ON/OFF dočiahnu len dlhoprstí.

Našťastie je možné telefón odomknúť aj inak – snímačom odtlačku prsta, pričom nie je potrebné najskôr stlačiť zapínacie tlačidlo. Snímač na zadnej strane reaguje prakticky okamžite, no niekoľkokrát sa stalo, že uložené odtlačky nesedeli a tak sa telefón neodomkol. V takom prípade je nutné vyťukať číselný kôd, ktorý si zvolíte ešte pred nahrávaním odtlačkov. Taká poistka. Škoda len, že podržaním na snímači sa displej aj nezamkne.

Keď už spomínam zadnú stranu, nemôžem sa nezastaviť pri optike. Tá z tela vyčnieva von, čo nie je dobré, pričom LG/Google v novinke nepoužili ani optickú stabilizáciu, ktorá práve spôsobuje zväčšenie rozmerov foto modulu. Jedinou záchranou pred poškriabaním je mierne vystupujúci plast okolo nej, inak by pri každom položením na stôl trpelo krycie sklo.

Nad šošovkou je nielen dual LED blesk, ale aj čierne „oko“, v ktorom je ukryté laserové ostrenie známe z mnohých modelov LG. Či je rýchlejšie je otázne, dokazujú to síce rôzne testy, no v praxi to nepostrehnete. Aj to má totiž problémy s ostrením menej kontrastných scén či v tmavších priestoroch.

Nie je to ale nič dramatické, také situácie sa vyskytnú raz za čas. Naopak, musím pochváliť rýchlosť snímania. Za 0,00 sekundy (ok, možno o čosi dlhšie) máte fotku odfotenú a aj uloženú. To, že je občas roztrasená, vyrieši druhá fotka.

Obrovským mínusom je pre mňa aplikácia fotoaparátu. Biednejšie nastavenia som už veru dávno nevidel. Okrem rozlíšenia a kvality záberov, zobrazenia mriežky, HDR, blesku a časovača tu nenájdete nič. Ale že úplne nič. Kde sú podrobnejšie manuálne nastavenia, sériové snímanie či efekty?

Škoda, pritom 12,2 Mpx snímač nefotí zle. Za dobrých svetelných podmienok. Ak sa zotmie, zrno je viac ako badateľné už pri (auto) ISO 1 600. Nepomôže ani blesk, ktorý síce dávkuje prirodzené svetlo, no jeho dosvit je zhruba 70-80 cm, ďalej je už len tma.

Ultra a Full HD video je na tom veľmi podobne. Kvalitou potešia pri slušnom svetle, celkom slušne si poradia aj s umelým osvetlením, no čím viac svetla ubúda, tým je horší aj výsledok. Osobne mi chýbala hardvérová spúšť, no žiť sa dá aj bez nej.

V hornej časti telefónu nájdete len miniatúrny otvor, do ktorého radšej nich nepichajte ani nástroj na otváranie slotu SIM karty. Je za ním ukrytý mikrofón. Spodná strana disponuje USB-C portom a 3,5 mm dierkou pre zvukové zariadenia. USB-C je na prvý pohľad výborný port, keďže už nie je potrebné rozmýšľať nad tým, ktorou stranou konektor doňho zastrčiť, no Nexus 5X má iný problém. V balení je totiž USB-C – USB-C kábel, takže ho k inému, ako USB-C portu nepripojíte. Kvôli momentálnemu nerozšíreniu USB-C portov vo svete je tak značný problém mať USB-C v počítači či inej nabíjačke.

Takže ak chcete cestovať, radšej si nezabudnite nabíjačku a kábel, inak ste nahratí. A to už po necelom dni aktívneho používania. 2 700 mAh batéria toho nezvládne veľa. Displej, hardvér a častá práca s telefónom dokážu batériu vyšťaviť za pár hodín. Pri bežnom dni je to zhruba 12-14 hodín, pri častom hraní a sledovaní streamovaného videa je to ešte horšie. Samozrejmosťou sú však šetriace režimy, takže v nečinnosti z batérie ubúda minimum.

Pri sporadickom používaní a občasnej kontrole e-mailov, pár fotografiách a hovoroch sa ale dokážete prehupnúť aj cez 1,5 dňa. Potom si už telefón vypýta USB-C. Ktorý ale ako naschvál nemáte nikde poruke, no microUSB je hneď niekoľko (vlastná skúsenosť). Aspoň, že nabíjanie je vďaka 3-ampérovej nabíjačke výrazne rýchlejšie. Za hodinu nabíjania získate zhruba 60% nabitia batérie.

Vo vnútri telefónu je osadený procesor od Qualcommu, Snapdragon 808. Ten ponúka 2 Cortex-A57 jadrá taktované na 1,82 GHz a 4 jadrá Cortex-A53 taktované na 1,44 GHz. Sekunduje im 2 GB pamäť RAM a grafický čip Adreno 418. Papierovo slušné parametre. To isté platí aj pri práci. Počas testu som nezaznamenal nejaké obmedzenia výkonu, všetko fungovalo, ako malo. Mierne zahrievanie 6-jadrového procesora zachytíte len počas náročných úloh, ako napríklad sledovanie Full HD videí, hraní hier, ale aj pri prezeraní webu.

 

Benchmarky ako AnTuTu či 3DMark ISU nadelili novinky 52 269 bodov, resp. 18 697 bodov. Rekordy to nie sú, no nie je to nič podpriemerné. Sklamaním je ale len 16 GB vnútorná pamäť, ktorú nie je možné nijak rozšíriť. V predaji môžete nájsť aj 32 GB verziu, no pre náročnejších používateľov je aj to málo. Ukladanie fotografií a videá do cloudu je síce riešením, ale pokiaľ nie ste v permanentnom pokrytí Wi-Fi alebo rýchlej mobilnej sieti, budete ho používať pomerne ťažko.

Android 6.0

Kapitolou samou o sebe je najnovšia verzia operačného systému Android vo verzii 6.0. Ide o úplne čistý systém bez akejkoľvek nadstavby, ktoré s veľkou radosťou používa prakticky každý výrobca smartfónov či tabletov. Systém je rýchly, prehľadný a jednoduchý na používanie.

Novinkou je na prvý pohľad zmenené farby či dizajn. Ikony sú zaoblenejšie, farebnejšie a nie sú na kartách, ale v jednom dlhom zozname. Novinkou je rýchlejšie vyhľadávanie aplikácií v prípade, ak ich máte v tomto zozname už značné množstvo. Stačí ťahať prstom po pravej strane displeja a objaví sa abecedný výber, cez ktorý sa k svoje appke dostanete podstatne rýchlejšie. Šikovné.

 

V novom Android 6.0 je možné aplikáciám po novom spravovať povolenia. V nastaveniach stačí nájsť kartu Aplikácie a konkrétnym appkám môžete upraviť povolenia podľa vlastného uváženia. Zaujímavé je, že napríklad taký Gmail nemá prístup ku kalendáru už od inštalácie, rovnako Hangouts má množstvo obmedzení.

 

Táto funkcia je šikovná hlavne pre appky, ktorým až tak neveríte a viete si skontrolovať, k čomu všetkému majú prístup. Úpravy obmedzení neodporúčam, pokiaľ na to nemáte vážny dôvod, aby ste náhodou nezrušili povolenie, ktoré aplikácia potrebuje k plnej funkčnosti. Napríklad Google Mapy by mali potrebovať vašu polohu apod.

 

Novinkou je aj funkcia Now on Tap. Tá má za úlohu vedieť, čo by ste chceli vedieť zas vy. Je jedno, či ste na webe, v aplikácii alebo nastaveniach. Stačí podržať tlačidlo Home a zobrazí sa ponuka Now on Tap. Jediným problémom je, že nefunguje v slovenčine, takže sa k nej ani nedostanete, pokiaľ si nezmeníte jazyk na angličtinu. Na to, aby appka fungovala ako má ale vyžaduje množstvo povolenia.

Pozitívnou novinkou mala byť lepšia práca s využívaním energie s názvom Doze. V slovenčine Google funkciu nazval jednoducho Šetrič batérie. Po jeho zapnutí sa má znížiť výkon telefónu, obmedzí vibrácie, GPS či dátové prenosy na pozadí a má predĺžiť výdrž batérie.

Ako ale môžete aj sami vidieť, nič zásadné sa nestalo. Výdrž sa až tak nepredĺžila. Ostatní výrobcovia to s Androidom 5.1 vedeli aj lepšie. V budúcnosti poteší integrácia Google Pay systému, zatiaľ sa ale na funkicu môžeme len pozerať v nastaveniach.

 

Počas testu sa objavil s Androidom ale iný problém – Wi-Fi. Hoci na počítači, v ktorom práve píšem tento test aj na mojom osobnom smartfóne používam rovnakú Wi-Fi sieť, Nexus 5X ju nevie ani len načítať. O tomto probléme „internet“ vie, no ani jeden z odporúčaných návodov nepomohol.

Nie je to ani v 2,4 GHz ani v 5 GHz sieti, nefunguje ani jedna, hoci Wi-Fi router pracuje v oboch. To isté sa objavilo v kancelárii, kde však mamé na rôznych frekvenciách rôzne Wi-Fi siete. 5 GHz problém nerobí, 2,4 GHz ale už áno. Na inom routri zas chytí len 2,4 GHz Wi-Fi sieť. Záhadný problém sa nám vyriešiť nepodarilo, snáď ho doladí najbližší update softvéru.

Cena je na Slovensku ale najväčší nedostatok. Kým v USA si novinku môžete dopriať za 379 dolárov (cca 350 €), na Slovensku sa Nexus 5X predáva od sumy 460 €! Chápem, že malý trh, preklady balenia, návodov, dane a iné poplatky, marža atď., no žeby tie boli takmer 100 €?! Akosi tomu neverím.

Cenová politika je tak veľmi biedna. Keby Nexus 5X stál aj od 379 €, patril by medzi tie najlepšie smartfóny s pomerom cena/výkon. Takto je to šikovný smartfón s čistým Androidom, ktorý bude najbližšie roky vždy aktuálny, no prehnanou cenou. Navyše, niektoré vlastnosti (fotoaparát, Wi-Fi, batéria, falošné stereo reproduktory) mohli byť doladené aj lepšie.

Ďalšie odborné recenzie na smartfón Nexus 5X nájdete na Recenzie.SME.sk.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.