Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Nech vás sila sprevádza alebo ako si pozrieť Hviezdne vojny chronologicky?

Nech vás sila sprevádza alebo ako si pozrieť Hviezdne vojny chronologicky?
Zdroj | Cade Roberts
Michal Sobek
Nech vás sila sprevádza alebo ako si pozrieť Hviezdne vojny chronologicky?
Zdroj | Cade Roberts
Zdroj | Cade Roberts

Hviezdne vojny sa stali obľúbenou ságou, ktorá nadchla niekoľko našich generácií. Stále pribúdajú nové projekty a občas je problém sa vyznať, do ktorého obdobia novinky spadajú. Ako si pozrieť všetky Hviezdne vojny chronologicky?

Pozrite si

Tieto 4 technológie zo Star Wars už dnes nie sú úplne sci-fi

Nech vás sprevádza sila. Pri tejto vete je hneď každému jasné, o čom hovoríme. Hviezdne vojny sa postupom času stali svetovým fenoménom a kultom. Kto by nepoznal výrazy ako svetelný meč, Hviezda smrti, Jedi, Darth Vader a mnohé ďalšie. Veď ktorý malý chlapec sa netúžil stať rytierom Jedi a bojovať proti Darthovi Vaderovi?

Zdroj | Lucas Arts

Príbeh Hviezdnych vojen v posledných týždňoch opäť ožil, a to hlavne vďaka minisérii Obi-Wan Kenobi, kedy sa herec Ewan McGregor po dlhých 17 rokoch vrátil späť do tejto úlohy a rozhodne nebol sám. Naše dojmy a hodnotenie tejto minisérie si môžete prečítať v samostatnom článku.

Pozrite si

Minisériu Obi-Wan Kenobi máme za sebou. Ako ju hodnotíme z pohľadu fanúšika?

Tvorba Hviezdnych vojen sa delí na filmy a seriály, ktoré tvoria súvislí celok. Filmov je dokopy 11, z toho 9 filmov tvorí hlavný príbeh. Delia sa na Prequel trilógiu (Skrytá hrozba, Klonovaní útočia a Pomsta Sithov), pôvodnú trilógiu (Nová nádej, Impérium vracia úder a Návrat Jediho) a na Sequel trilógiu (Sila sa prebúdza, Poslední Jediovia a Vzostup Skywalkera). Seriálov je zatiaľ 7 a sú zasadené do rôznych období.

Väčšinu z týchto projektov môžete nájsť aj na streamovacej platforme Disney+, ktorá je u nás dostupná iba od druhej polovice júna. Treba však poznamenať, že v ponuke chýbajú nejaké seriály, ale hlavné filmy tu rozhodne nájdete.

Pozrite si

Máte zmätok v Marvelovkách? Takto si ich pozriete všetky pekne chronologicky

Zdroj | Pixabay

Hviezdne vojny: Epizóda I – Skrytá hrozba (1999)

Tento film bol natočený ako štvrtý v poradí a odohráva sa 32 rokov pred prvým filmom pôvodnej trilógie. Mapuje vzostup Sithov, príchod Anakina Skywalkera do chrámu Jediov aj vytvorenie Obchodnej federácie, nepriateľa Republiky.

Hviezdne vojny: Epizóda II – Klonovaní útočia (2002)

Dej sa odohráva o desať rokov neskôr. Anakin Skywalker je už naplno vo výcviku pod Obi-Wanom Kenobim. Začína vojna medzi Republikou a Obchodnou federáciou. Republika však má v zálohe klonovaných vojakov. Kancelár Palpatine sa stáva kancelárom a pomaly získava čoraz väčšiu moc.

Hviezdne vojny: Klonové vojny (2008-2020)

Tento animovaný seriál počas siedmich sérií ukazuje priebeh klonových vojen s novými príbehmi a dobrodružstvami, kde hlavnú úlohu zohráva Obi-Wan, Anakin aj Kapitán Rex. Spoznáme tu taktiež príbehy klonovaných veliteľov, ale aj Anakinovu padawanku – Ashoku Tano, ktorá sa ukázala až neskôr v projekte Mandalorián a na platforme Disney+ bude mať aj svoj vlastný seriál.

Hviezdne vojny: Epizóda III – Pomsta Sithov (2005)

Po Druhej epizóde sme sa presunuli o tri roky ďalej. Anakin sa dozvie, že jeho manželka Padmé Amidala je tehotná, ale on má vízie, že pri pôrode príde o život. To využije Palpatine, o ktorom sa dozvedáme, že on je sitský lord Darth Sidious, ktorý velil Republike ako kancelár, ale na druhej strane aj Separatistom. V tejto časti sme sa dočkali najviac súbojov so svetelnými mečmi aj toho ikonického medzi Obi-Wanom a Anakinom. Taktiež sa tu zodpovedajú otázky, ako sa z Republiky stalo Impérium, prečo vyhynul Rád Jediov a ako sa z Anakina Skywalkera stal Darth Vader.

Hviezdne vojny: Chybná várka (2021-2022)

Príbeh sa točí okolo piatich experimentálnych klonov, ktorí vznikli rôznymi experimentami a tie zosilnili nejakú ich fyzickú alebo mentálnu zdatnosť. Tu došlo ku zmene Republiky na Impérium a títo hrdinovia sa stali jeho nepriateľmi. Bola natočená len jedna séria.

Solo (2018)

Príbeh sa točí okolo skvelého pilota Hana Sola, ktorý bude mať významnú úlohu počas hlavnej trilógie. Taktiež tu uvidíme, ako prišiel ku svojej legendárnej vesmírnej lodi s názvom Millenium Falcon.

Obi-Wan Kenobi (2022)

Toto je najnovší projekt z celej ságy. Obi-Wan sa už 10 rokov po udalostiach v Pomste Sithov skrýva na piesočnatej planéte Tatooine, kde dáva pozor na mladého Luka Skywalkera, ale zároveň ho hľadajú aj Inkvizítori – lovci preživších Jediov. Okolnosti ho však prinútia vycestovať a riskovať život, aby zachránil jemu blízku osobu.

Hviezde vojny: Povstalci (2014-2017)

Ďalší animovaný seriál má dej zasadený 5 rokov pred pôvodnou trilógiou a zaznamenáva počiatky povstalcov, ale aj vyčíňanie Inkvizítorov s chuťou načisto vyhladiť aj tých posledných Jediov. Stretávame sa tu s mladým chlapcom menom Ezra, ktorý sa chce stať Jediom. Boli natočené 4 série.

Rogue One (2016)

Na tento príbeh plynulo nadväzujú udalosti v Novej nádeji. Skupina povstalcov má za úlohu získať plány Hviezdy smrti, obrovskej vesmírnej stanice guľovitého tvaru so schopnosťou zničiť celú planétu jedinou strelou, aj za cenu vlastného života.

Hviezdne vojny: Epizóda IV – Nová nádej (1977)

Toto je historicky prvý natočený film z tejto ságy. Povstalci dostanú nový dych po tom, čo sa k nim dostanú plány Hviezdy smrti, ktorá obsahuje závažnú zraniteľnosť. Obi-Wan je už starec, ale opäť musí vycestovať z Tatooinu už aj spolu s Lukeom Skywalkerom. Omylom sa dostanú na Hviezdu smrti, kde proti sebe po rokoch budú opäť čeliť Obi-Wan a Darth vader.

Hviezdne vojny: Epizóda V – Impérium vracia úder (1980)

Tri roky po udalostiach v Novej nádeji je Hviezda smrti zničená a Impérium sa chystá pomstiť. Po smrti Obi-Wana Luke vyhľadá majstra Yodu, aby dokončil jeho výcvik na rytiera Jedi. Ten je však prerušený, keďže sa princezná Leia, Han Solo a ďalší dostanú do problémov. Luke zisťuje, že Darth Vader (Anakin Skywalker) je jeho otec.

Hviezdne vojny: Epizóda VI – Návrat Jediho (1983)

Lukeovi o rok neskôr skončil výcvik a stáva sa z neho plnohodnotný rytier Jedi. Darth Vader spolu s Palpatinom sa snažia prilákať Lukea na temnú stranu sily. Ten je zase rozhodnutý v jeho otcovi prebudiť čriepky dobra, ktoré v ňom zostali. Zistí sa, že Impérium potajomky stavia ďalšiu Hviezdu smrti, ktorá je oveľa väčšia a má ešte silnejšiu palebnú silu. Cieľ povstalcov je jasný – zničiť novú Hviezdu smrti za každú cenu.

Mandalorián (2019-2020)

Zatiaľ sme dostali dve série tohto príbehu a tretia nás čaká už budúci rok. Všetko sa točí okolo Mandaloriána menom Din Djarin, ktorý je námezdným lovcom. Pri jednej misii musí opäť vznikajúcemu Impériu odniesť dieťa citlivé na silu, ktoré je rovnakej rasy ako majster Yoda. Po misii sa ho ujme a spoločne zažívajú nové dobrodružstvá.

Boba Fett: Zákon podsvetia (2021)

Boba Fett je po jeho údajnej smrti späť a je pripravený viesť podsvetie na Tatooine po zosnulom Jabba Huttovi, ale nebude to mať také ľahké, pretože konkurencia je veľká a nejeden lovec chce Bobovu hlavu ako trofej.

Hviezdne vojny: Odboj (2018-2020)

Ďalší animovaný seriál z prostredia Hviezdnych vojen v dvoch sériách ukazuje opäť prácu odboja proti Impériu a schopnosť obetovať sa pre vyššie dobro.

Hviezdne vojny: Epizóda VII – Sila sa prebúdza (2015)

O 30 rokov neskôr po hlavnej trilógii je Impérium späť pod vedením vrchného veliteľa Snokea. Povstalci ale tentokrát nemajú k dispozícii Lukea, ktorý po svojom zlyhaní pri výcviku svojho synovca Bena Sola (syna Hana Sola a Lei Organa), teraz známeho ako Kylo Ren, odletel do exilu a nikto nevie, kde sa nachádza. Na scénu prichádza nová postava Rey, ktorá je tiež citlivá na silu a je vhodná, aby sa aj ona stala rytierom Jedi.

Hviezdne vojny: Epizóda VIII – Poslední Jediovia (2017)

Rey napokon nájde Lukea, ktorý neochotne súhlasí s jej výcvikom. Impérium je naplno späť pri sile a povstalci majú opäť svoju úlohu ho zastaviť. Kylo Ren zabije Snokea a sám chce vládnuť vzostupujúcemu Impériu. Rey však odmieta jeho ponuku na spoluprácu a stávajú sa z nich skutoční nepriatelia.

Hviezdne vojny: Epizóda IX – Vzostup Skywalkera (2019)

Dozvedáme sa, že Snoke bol len bábka Palpatina, ktorý síce zomrel ešte v Epizóde VI, ale je späť vo forme klona. Nemá veľa síl, ale potajomky buduje celú flotilu bojových lodí s odhodlaním zničiť odboj raz a navždy. Rey sa mu musí postaviť a zrejme k tomu bude potrebovať aj pomoc Kylo Rena, v ktorom sa predsa len nachádza dobro podobne ako predtým v Darthovi Vaderovi, jeho strýkovi.