Reklama

Nebuďte otrokom zamestnania, ak ste workoholik, zapnite si túto funkciu

Zdroj | unsplash/Marvin Meyer
Michal Sobek
Zdroj | unsplash/Marvin Meyer
Zdroj | unsplash/Marvin Meyer

Dnes máme Svetový deň workoholikov. Určite nejakého aj osobne poznáme. Máme ale pre nich jednu vychytávku, ktorá je priamo integrovaná v mobilných operačných systémoch. Ako na to?

Kto je to workoholik? Workoholik je človek s neustálym nutkaním pracovať. Toto svoje chorobné správanie nedokáže zastaviť, hoci má negatívne následky na jeho fyzické alebo psychické zdravie či osobný život. Pre workoholika je práca zmyslom života, pričom rodina alebo hobby sú pre neho vždy na druhom mieste.

Obsah pokračuje pod reklamou

Množstvo práce sa už dnes dá vykonávať aj cez smartfóny. Práve na to mysleli aj veľké spoločnosti ako Google a Apple. Do svojich populárnych operačných systémov Android a iOS preto integrovali veľmi zaujímavú funkciu.

Ide totiž o digitálnu rovnováhu, alebo v prípade iOS, o Čas pred obrazovkou. Ide v podstate o totožnú funkcionalitu s cieľom obmedziť alebo lepšie regulovať váš čas strávený s týmito zariadeniami. Okrem toho prinášajú aj podrobné štatistiky, dozviete sa tam, koľko času ste dané zariadenie používali, aké najčastejšie aplikácie ste spúšťali a mnoho ďalšieho.

Pozrite si

Pravda alebo mýtus? Zapíname si režim lietadlo cestou na dovolenku zbytočne?

Druhým rozmerom týchto nástrojov je spravovanie času buď s celým smartfónom alebo s konkrétnymi aplikáciami. V oboch prípadoch si totiž môžete nastaviť limity pre konkrétne aplikácie, po prečerpaní vami nastaveného limitu sa k aplikácii už nedostanete. To je práve niečo, čo by mohlo workoholikom naozaj pomôcť menej myslieť na prácu.

Na Androide sa k nastaveniam dostanete cez sekciu Digitálna rovnováha a rodičovská kontrola a následným klepnutím na graf. Vedľa aplikácie, ktorú chcete obmedziť, klepnite na Nastaviť časovač.

V iOS na podobný úkon slúži funkcia Limity pre apky. Tá vám, podobne ako na Androide, umožní nastaviť si, koľko času denne budete mať prístup k vybraným aplikáciám alebo kategóriám aplikácií.

V prípade Androidu je táto funkcia dostupná od verzie 9.0, ale možno si ju dodatočne doinštalovať. Výhoda riešenia od Apple spočíva v tom, že okrem iOS je funkcia dostupná aj pre platformy iPadOS a macOS. Teda nastavenie môžete medzi týmito zariadeniami synchronizovať.

Aplikácia Digitálna rovnováha

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.