Reklama

Nebol by to Samsung, aby neopakoval po Apple

Zdroj | Apple
Richard Pliešovský
Zdroj | Apple
Zdroj | Apple

Dnes nie je jednoduché prísť s niečím novým, neopozeraným. Dokonca aj v rýchlo vyvíjajúcom sa svete technológií sa zariadenia vo svojej triede podobajú ako vajce vajcu.

Jedna vec je prinášať dizajn, v ktorom sa už nedá príliš experimentov (napríklad smartfóny), druhá vec je čakať na to, čo prinesie konkurencia a to potom aplikovať do svojho pripraveného modelu.

To, že Samsung pracuje na vlastnom headsete vieme už dlhú dobu. Potvrdila to i samotná spoločnosť – na podujatí Galaxy Unpacked vo februári 2023 oznámila, že spolupracuje s Google a Qualcommom na novej náhlavnej súprave. TM Roh, prezident a vedúci divízie MX, povedal, že Samsung čoskoro uvedie na trh headset s označením XR.

Obsah pokračuje pod reklamou

Krátko na to, ako Apple predstavil Vision Pro, však Samsung zrušil pôvodný prototyp, na ktorom pracoval a začal vyvíjať úplne nový headset s nezmeneným názvom XR.

Teraz unikli obrázky a technické parametre údajne zrušeného headsetu. Čínsky portál Vrtuoluo zverejnil snímky headsetu, o ktorom tvrdí, že je prototypom pripravovanej náhlavnej súpravy XR. Snímky síce neskôr zo stránky stiahol, ale dajú sa dohľadať vo webovom archíve. Podľa toho, čo sme videli sa zdá, že Samsung XR má zhodný dizajn ako Galaxy VR.

Zdroj | Vrtuoluo

Je vybavený štyrmi kamerami, v každom rohu predného panela jednu. Nechýbajú dve RGB kamery na prechod farieb a hĺbkový senzor na sledovanie prostredia a pohybov rúk. Obraz majú na starosti dva OLED displeje. Samsung pre tieto obrazovky použil pancake šošovky, aby bola hrúbka priezoru minimálna. O výkon sa stará čipset Exynos 2200 a nie očakávaný Qualcomm XR.

Filozofiu ovládania si Samsung požičal od Apple. XR totiž nemá žiaden ručný ovládač, namiesto toho súprava využíva sledovanie očí a rúk, aby ho používatelia mohli ovládať.

Pripravovaný headset nebude mať ani zďaleka taký pôsobivý výkon ako Vision Pro, takže je samozrejmé, že bude oveľa lacnejší. Ani tak to však nebude málo, očakáva sa, že do predaja príde za 1 000 až 2 000 dolárov. Najnovšie správy tiež naznačujú, že Samsung odložil uvedenie XR na budúci rok, pretože chce produkt upraviť tak, aby bol lepším konkurentom Apple Vision Pro. Je teda možné, že výsledný produkt bude prémiovejší s vyššou cenovkou.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.