Reklama

Ako „vymeniť“ eSIM v iPhone?

Richard Pliešovský

S príchodom iPhonov série Xs, Xr a minuloročných 11 a 11 Pro si môžete po prvykrát užívať v smartfónoch od Apple komfort dvoch SIM kariet. Má to dva háčiky, druhá SIM je elektronická a ponúka ju zatiaľ len Orange.

ESIM sa aktivuje veľmi jednoducho. Otvoríte si Nastavenia > Mobilné a z menu si vyberiete Pridať mobilný program. Fotoaparátom načítate profil vašej eSIM vytvorený formou QR kódu.

Ak používate aj druhú SIM, nastavíte si Mobilné programy, kde zvolíte primárne a sekundárne číslo a ďalšie nastavenia podľa vašich požiadaviek.

Pozrite si

Vieme, ako si aktivujete eSIM v Apple iPhone XR

Ako vymeniť eSIM?

Skôr či neskôr nastane situácia, keď budete potrebovať vymeniť eSIM. Napríklad si kúpite nový telefón. Deaktivácia eSIM vo vašom smartfóne je veľmi jednoduchá. Otvoríte si mobilné nastavenia, kliknete na Mobilné programy a otvoríte položku s číslom, na ktoré je vedená eSIM. Úplne dole uvidíte červené pole Odstrániť mobilný program. Kliknete naň a potvrdíte voľbu.

Výmena eSIM má dva pomerne veľké nedostatky. Prvým je, že si ju nepresuniete do iného zariadenia, čo človek akosi automaticky očakáva od niečoho, čo nie je fyzicky prítomné.

Ak radi skúšate rôzne smartfóny, alebo sa vám pokazí mobil, chcete ho požičať, predať a podobne, eSIM si nepresuniete do druhého iPhone. Keď v jednom zariadení deaktivujete eSIM, pravdepodobne očakávate, že z druhého načítate jej QR profil a je vybavené. Bohužiaľ, QR kód je možné naskenovať iba raz. Po jeho použití sa znefunkční a kvôli bezpečnosti a ochrane nie je možné ho použiť viackrát.

Zistil som to na vlastnej koži, keď som si chcel z iPhone Xs presunúť eSIM do iPhone 11 a porovnať ich. Po neúspešnom skenovaní QR kódu (ktorý som si starostlivo 10 mesiacov odkladal) som rýchlo zistil svoj omyl. Nemusím zdôrazňovať, že to bolo v nedeľu a mimo môjho bydliska.

QR kód je nutné nanovo vygenerovať – buď v predajni, alebo cez aplikáciu Môj Orange. Služba je pomerne skrytá. Nájdete ju takto: Kliknete na voľbu Ste prihlásený pod telefónnym číslom: (vaše číslo) > Informácie o telefónnom čísle > moje SIM karty a na tejto karte si nájdete pod informáciami o vašej karte možnosť Vyžiadať novú SIM.

Ak ste ostali zaskočení obmedzenými možnosťami eSIM, mám pre vás ešte jednu nemilú správu. Cena za nové vygenerovanie eSIM je 10 €. Každé ďalšie vydanie eSIM (po prvom znovuvydaní) v jednom fakturačnom období stojí 2,99 €.

Kto kupuje starší iPhone, je úplne normálne vložiť do neho aj SIM-ku a vyskúšať funkčnosť telefónu. V prípade eSIM to bude oveľa komplikovanejšie.

Na eSIM je teda vhodné skôr pozerať ako na doplnkovú možnosť, ktorú vám iPhone ponúka. Ak chcete eSIM ako hlavnú kartu, treba počítať s poplatkami navyše.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.