Reklama

Ako používať Stacks (Zásobníky) v macOS Mojave?

Zdroj | Apple
Richard Pliešovský
Zdroj | Apple
Zdroj | Apple

Funkcia Stacks, po slovensky Zásobníky, prišla spolu s najnovším operačným systémom macOS Mojave do počítačov s logom nahryznutého jablka len teraz v septembri. Stručne povedané, Zásobníky pomáhajú udržiavať poriadok na pracovnej ploche. Ako to celé funguje?

Táto funkcia je ako stvorená pre tých, ktorí majú na pracovnej ploche množstvo súborov, dokumentov či fotografií. Vďaka Zásobníkom si ju môžu zorganizovať a mať tak lepší prehľad.

Na obrázku hore vidieť porovnanie medzi zapnutou funkciou Zásobníky a keď je vypnutá. Dobrý rozdiel, však?

Aktiváciu tejto funkcie urobíte jednoducho. Kurzorom myši nabehnete na pracovnú plochu a pravým tlačidlom otvoríte menu. Tam si vyberiete funkciu Použiť zásobníky. Zmenu uvidíte okamžite.

Pozrite si

10 top noviniek nového Apple macOS Mojave

Zásobníky sa dajú dobre manažovať pomocou Finderu, kde po jeho aktivovaní rozkliknete v hornom paneli možnosť Zobraziť a z ponuky vyberiete voľbu Zobraziť zásobníky.

Funkcia Zásobníky automaticky zorganizuje súbory podľa ich druhov. Takže súbory s fotkami sa zlúčia do jedného adresára, súbory s dokumentami do druhého, PDF do tretieho, snímky obrazovky do ďalšieho.

V prípade, že máte na ploche adresáre, tie vám tam ostanú a nepresunú sa napríklad do zásobníka s obrázkami, aj keď je adresár zložený výhradne z fotiek.

Ak si chcete prezerať súbory, ktoré sa zoradili do Zásobníkov, jednoducho kliknite na jeho názov (napríklad Obrázky, Dokumenty, PDF a iné) a rozbalia sa naspäť na plochu. Keď ukončite prezeranie, opäť kliknite na ich názov a súbory sa schovajú znovu do Zásobníka.

Pozrite si

Ako organizovať súbory v macOS pomocou funkcie Značky?

Zásobníky, ako ste si už možno stihli všimnúť, sa dajú aj prispôsobiť. Opäť si otvorte Finder, nájdite v hornom paneli Zobraziť a pod funkciou Použiť zásobníky uvidíte možnosť Zoskupiť zásobníky podľa. V menu máte na výber vybrať si Druh, Naposledy otvorené, Dátum pridania, Dátum úpravy, Dátum vytvorenia a Značky.

Okrem perfektného zorganizovania pracovnej plochy prinášajú Zásobníky asi najlepšiu pomoc v možnosti triedenia súborov pomocou Značiek. Tie si ale musí vytvoriť používateľ sám, podľa vlastného systému.

Ak sú zoskupené podľa možností dátumu, ukážu sa stĺpce v prírastkoch za dnešok, včerajšok, uplynulých 7 dní, predchádzajúcich 30 dní a za rok.

Ďalšia možnosť práce so Zásobníkmi je možnosť vytvorenia nového priečinka s vybratým zásobníkom. Opäť je to intuitívne, nabehnete kurzorom na Zásobník, kliknete pravým tlačidlom a uvidíte túto možnosť hneď hore. Rovnakým spôsobom je tiež možné otvárať súbory, otvárať ich v konkrétnej aplikácii, premenovávať, komprimovať, vymazávať a podobne.

Takto si teda môžete jednoducho zorganizovať poriadok na ploche. Sú používatelia, ktorí majú beznádejne zaplnenú plochu azda všetkým čo okolo nich prešlo a tiež sú takí, ktorí tam majú len niekoľko súborov. Tým druhým Zásobníky veľmi nepomôžu. Ku ktorému typu používateľa patríte vy?

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.