Reklama

Nasprejovaná inteligentná pokožka umožní písať na virtuálnej QWERTY klávesnici

Zdroj | Tech Xplore
Juraj Procházka
Zdroj | Tech Xplore
Zdroj | Tech Xplore

Vedci zo Stanfordskej univerzity vyvinuli inteligentnú „pokožku“, ktorá bude využívať umelú inteligenciu na interpretáciu pohybov ľudskej ruky. Táto inteligentná pokožka sa dá nastriekať na ruku ako krém na opaľovanie, alebo pena na holenie. Sprej obsahuje „nanosieť“ (angl. „nanomesh“), rozťažný materiál, ktorý sa môže pohybovať a ohýbať s pokožkou.

Používa malé elektrické senzory, ktoré zachytávajú pohyby a posielajú ich do neuroprocesorovej jednotky (NPU) na interpretáciu. Pomocou strojového učenia sa systém učí, ako každý používateľ interaguje s inteligentnou pokožkou pomocou vlastných gest rúk a dokáže sa tak naučiť vyhodnocovať písanie na virtuálnej QWERTY klávesnici. Ale nielen to.

Takúto technológiu by ocenili najmä tí používatelia smartfónov, ktorí zvyknú zadávať dlhšie texty do svojich mobilných zariadení a dnes sú odkázaní na ťukanie jedným prstom na miniatúrne virtuálne klávesnice zobrazené na ich displejoch.

Obsah pokračuje pod reklamou
Pozrite si

Namiesto klávesnice náramok? TapXR prináša ovládanie klepnutím prstov

Citlivá sieťovina je vložená do polyuretánu a pozostáva z miliónov strieborných, pozlátených nanodrôtikov. Sieťka zostane na pokožke, kým sa nezmyje mydlovou vodou. Výhodou je, že sa prispôsobuje vráskam a záhybom, ktoré má každý jednotlivý prst. K sieťke je pripevnený ľahký Bluetooth vysielač, ktorý umožňuje prenos zmien signálu.

Zdroj | Kyun Kyu “Richard” Kim, Bao Group, Stanford U

Takáto virtuálna klávesnica by mohla mať veľkosť klasickej klávesnice používanej pri stolnom počítači. Výsledkom by bolo rýchlejšie a presnejšie zadávanie textu používateľmi smartfónov. Písaním textov však možnosti novej technológie nekončia.

Mohli by ste napríklad hrať hru na svojom telefóne, alebo ovládať jeho aplikácie bez toho, aby ste museli používať ovládače, alebo sa dokonca telefónu dotknúť.

Pozrite si

ASUS ukazuje budúcnosť, predstavil 17″ skladací OLED tablet

Zhenan Bao, profesor chemického inžinierstva na Stanforde a hlavný autor štúdie, vysvetlil funkcie inteligentnej pokožky: „Keď sa prsty ohýbajú a krútia, nanodrôty v sieťke sa stláčajú k sebe a rozťahujú od seba, čím sa mení elektrická vodivosť sieťky. Tieto zmeny môžu byť merané a analyzované, aby nám presne povedali, ako sa pohybuje ruka, prst, alebo kĺb.“

Systém využíva aspekty ľudského učenia, ktoré sa rýchlo prispôsobujú úlohám, iba pomocou niekoľkých pokusov, známe ako „metaučenie“. Navyše môže dosiahnuť rýchlejšie spracovanie s menším množstvom dát, pretože nanosieť zachytáva vo svojich signáloch jemné detaily pohybov.

Zdroj | Kyun Kyu “Richard” Kim, Bao Group, Stanford University

Potenciálne využitie tejto technológie presahuje rámec smartfónov, aplikácií a hier. Dala by sa použiť aj na presné diaľkové ovládanie robotov a manipulátorov, napríklad pri chirurgických zákrokoch. Inteligentnú pokožku je možné použiť aj na rozpoznávanie predmetov pomocou hmatu, čo otvára ďalšie oblasti aplikácií.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.