Reklama

NASA odhalila záhadu Marsu, potvrdili vodu!

Zdroj | NASA
Juraj Procházka
Zdroj | NASA
Zdroj | NASA

Hoci NASA rada občas napína zvedavosť verejnosti na prasknutie a odborné médiá pred ohlásenými „veľkými tlačovými konferenciami“ nechá aj niekoľko dní špekulovať o obsahu odhalenia, teraz boli odhady vcelku správne. Aj tentoraz síce niektorí dúfali, že na dnešnej tlačovej konferencii (konala sa 28.9.2015 od 16:30 SELČ) NASA odhalí prítomnosť mimozemšťanov, alebo minimálne prítomnosť mimozemského života na Marse, pravdu mali tí, ktorí videli indície súvisiace s vodou na červenej planéte.

Zdroj | NASA

Hneď v úvode konferencie to potvrdil Michael Meyer, vedúci vedecký pracovník Mars Exploration Program v NASA Headquarters. Treba poznamenať, že náznaky existencie vody v kvapalnom stave naznačovali už pozorovania v predošlých rokoch. Kým však marsovské rovery Opportunity a Curiosity zatiaľ narazili „len“ na dôkazy o existencii tečúcej vody v minulosti, zábery z družíc snímkujúcich Mars z obežnej dráhy, najmä z Mars Reconnaissance Orbiter, naznačovali, že čosi sa deje.

Pozrite si

Curiosity našla na Marse vyschnutý potok. Čo bude nasledovať?

Vzhľad niektorých lokalít počas marsovkého leta a zimy sa líšil a naznačoval, že v lete po svahoch kopcov steká voda. Tá môže pochádzať z rozmrznutého permafrostu, ale nedá sa vylúčiť ani jej existencia v tekutom stave pod povrchom.

Zdroj | NASA

Keďže na Marse sa aj v lete pohybuje teplota pod 0o C, aby tam mohla existovať voda v kvapalnom stave, musí obsahovať vysokú koncentráciu solí. Aké je jej skutočné zloženie nevieme, ale slaná voda do určitého štádia nie je prekážkou života. Vysoká koncentrácia solí však takýto problém predstavuje, ako zas vieme z Mŕtveho mora. Nedokážeme však posúdiť, čo mohli spôsobiť milióny, možno miliardy rokov evolúcie na Marse. Život si vždy nájde cestičku, ak je to čo len trochu možné.

Zdroj | NASA
Pozrite si

Opportunity zrejme našla dôkaz vody na Marse

Súčasné dva fungujúce rovery (spomínaná Curiosity a veterán Opporutunity, ktorý pracuje už od roku 2004) nie sú vybavené prístrojmi na priamu identifikáciu živých (mikro)organizmov. Takéto misie však chystá NASA, aj ESA v najbližších rokoch. Po nádejných odhaleniach sa však možno pridajú aj ďalšie krajiny, ktoré majú „marsovské“ skúsenosti (Rusko, India), alebo ambície (Čína). Európska kozmická agentúra ESA chystá v spolupráci s ruskou Roskosmos marsovský rover ExoMars zameraný práve na pátranie po biologických stopách života. Aktuálne ESA oznámila, že kvôli istým technickým problémom sa štart misie posunie z januára na marec 2016.

 

Zdroj | NASA
Zdroj | NASA

O ďalších detailoch nového výskumu Marsu vás budeme informovať.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.