Namiesto sezónnych robotníkov roboty?

ZDROJ | Burro

Všetko zlé je na niečo dobré. Kvôli pandemickým opatreniam a zatvoreným hraniciam v roku 2020 skolaboval pracovný trh so sezónnymi robotníkmi zo zahraničia, ale pri lockdownoch sa to týkalo aj domácich pracovníkov. Cez home office sa ovocie oberá ťažko. Aj preto vo veľkých zahraničných poľnohospodárskych koncernoch dostáva zelenú automatizácia a roboty.

V roku 2020 naliali investori do startupov v agrosektore USA 6,1 miliárd USD, čo je o 60% viac oproti roku 2019. Najviac získali spoločnosti využívajúce roboty, počítačové videnie a automatizačné riešenia v poľnohospodárstve, najmä firmy ako AeroFarming, Plenty, alebo Bowery, zameriavajúce sa na „vertikálne“ pestovanie plodín na špeciálnych konštrukciách.

Pozrite siAlphabet má pre udržateľné poľnohospodárstvo robotický „Mineral“

V USA pritom vznikajú ďalšie agro-startupy, pretože produkcia potravín je jedným z primárnych odvetví. Jesť jednoducho treba.

Veľký potenciál rastu v nasledujúcich piatich rokoch odborníci očakávajú v oblasti robotov na kultiváciu, odstraňovanie buriny a sadenie, senzorových dronov používaných na hodnotenie plodín a plánovanie prihnojovania. Ďalšími lukratívnymi technológiami pre poľnohospodárov majú byť systémy automatizácie skleníkov a škôlok, systémy počítačového videnia na identifikáciu zdravia plodín, buriny, dusíka a vody v rastlinách a v pôde, roboty na prepravu, triedenie a balenie plodín a umelá inteligencia (UI) na predpovedanie úrody.

Riešenia však nie sú jednoduché, pretože nasadenie automatizačných systémov musí byť komplexné, aby malo požadovaný efekt. Roboty, alebo drony musia mať špeciálne schopnosti a zručnosti, aby napríklad ovocie neotlačili a neznehodnotili. Roboty na zber, alebo sadenie, musia pritom koordinovane spolupracovať s autonómnymi vozidlami, schopnými prechádzať nerovným terénom, a s baliacimi robotmi.

ZDROJ | Bear Flag Robotics

Už dnes síce existujú drony, ktoré môžu na polia dodávať hnojivo alebo vodu, ale ich použitie je prísne regulované a ich dolet a užitočné zaťaženie sú obmedzené kapacitou batérie, alebo iného pohonu (lepšie výsledky dáva vodík, ale ani tak to nie je žiadna sláva).

Do 10 rokov by sa však mohli objaviť drony, používajúce kamery, počítačové videnie a UI na hodnotenie zdravia rastlín, ktoré automaticky aplikujú správne množstvo a typ hnojiva na základe veľkosti a chemického zloženia rastlín.

Pozrite siMonarch ponúka elektrický traktor s autonómnym riadením

Už dnes existujú príklady firiem vyrábajúcich roboty pre poľnohospodárov. Bear Flag Robotics vyrába robotické traktory, ktoré inteligentne monitorujú a obrábajú veľké polia, Burro je lídrom v oblasti autonómnych vozidiel na presun zozbieraného ovocia a zeleniny z poľa do spracovateľských centier a Tevel Aerobotics Technologies zas vyrába drony na zber jabĺk. Drony FAR (Flying Autonomous Robots) dokážu rozpoznať zrelé jablká, autonómne lietať okolo stromov pri ich zbieraní a ukladať ich do prepraviek.

Abundant Robotics zas na zber a zabalenie zrelého ovocia používa pozemného robota s inteligentným prísavným ramenom.

Robotické technológie pre agrosektor vyzerajú zaujímavo, ale stoja veľa peňazí, čo môže byť pri nízkych obchodných maržiach problémom. Úbytok pracovníkov však prinúti agro firmy hľadať východiská a roboty a automatizácia poľnohospodárskej výroby budú zrejme jediným riešením.

ZdrojVentureBeat

Komentáre k článku