Reklama

Najvýkonnejšia sériová KIA je elektromobil! EV6 GT útočí na časy superšportov

TECHBOX
Zdroj | KIA
Zdroj | KIA

Pocit z úspechu chutí ešte lepšie, ak dokážete prekonať samých seba. Historický úspech sa darí práve elektrickej novinke KIA EV6, ktorá prichádza aj na slovenský trh.

A to hneď v najvýkonnejšej verzii pod označením GT. Oproti štandardnej EV6 je rozdiel vo výkone skutočne výrazný, vďaka čomu dokáže konkurovať aj čistokrvným športiakom.

Presne tak, tento štýlový a priestranný crossover porazí na križovatke takmer kohokoľvek. Na poriadny športový zážitok sa inžinieri v KIA zamerali už pri štandardnej verzii KIA EV6, a to bez ohľadu na to, či by ste siahli po verzii s pohonom zadných kolies s výkonom 185 kW a zrýchlením z 0 na 100 km/h už za 7,3 sekundy alebo po výkonnejšej verzii s pohonom všetkých štyroch kolies s výkonom 239 kW a zrýchlením z 0 na 100 km/h len za 5,2 sekundy.

Zdroj | KIA
Obsah pokračuje pod reklamou

Už tieto čísla boli veľmi dobré, aj keď sú len jednou z viacerých dôležitých častí úspechu. KIA EV6 má špičkovo naladený podvozok pre absolútnu kontrolu nad autom v každej situácii. Dostupný výkon je možné dávkovať veľmi precízne a zároveň sa hrať s možnosťami jednotlivých náprav. Každá sekunda za volantom EV6 je jednoducho zábavou. To však stále píšeme iba o štandardnej verzii, nie GT.

KIA EV6 GT posúva všetky parametre na úplne inú úroveň. O pohon sa samozrejme stále stará dvojica elektrických motorov, ale v celkom inej konfigurácii. Pôvodne výkonnejší zadný motor zo štandardnej EV6 s výkonom bol presunutý na prednú nápravu a pre pohon zadných kolies navrhli celkom nový, ešte výkonnejší elektromotor. Ten sám o sebe dokáže produkovať výkon až neuveriteľných 270 kW.

Celkový kombinovaný výkon KIA EV6 GT je šialených 430 kW, čo je v prepočte až 585 koní s krútiacim momentom 740 Nm. Táto kombinácia výkonu robí z 2,1 tonového elektrického crossoveru najvýkonnejší sériový automobil KIA v celej histórii automobilky. Maximálna rýchlosť stúpla z pôvodných 188 km/h na 260 km/h a zrýchliť z 0 na 100 km/h zvládne už za 3,5 sekundy.

Zdroj | KIA

Takýto výrazný posun sa samozrejme podaril aj vďaka dômyselným zmenám v technike, ktoré zlepšujú efektivitu celého systému pohonu. Zároveň, takéto výkony je samozrejme potrebné chladiť pre konzistentné parametre za každých podmienok. Zatiaľ čo štandardná EV6 má elektromotor chladený vodou iba zvonku, výkonnejší elektromotor v EV6 GT má celú cievku motora ponorenú v oleji, čím sa darí udržiavať optimálnu teplotu motora aj v extrémnych podmienkach pri vysokých rýchlostiach.

Inžinieri KIA sa museli popasovať aj s ďalšími fyzikálnymi komplikáciami, ktoré prirodzene vychádzajú z výkonného elektromotora. Ide napríklad o hluk, odstredivé sily či vibrácie, ktoré významnými úpravami konštrukcie dokázali dostať pod kontrolu a dosiahnuť požadovaný výsledok. Športový prejav sa tak pri GT verzii dostáva na oveľa vyššiu úroveň, a to napriek tomu, že bol zachovaný rovnaký komfort. Práve unikátne vyváženie výkonu a pohodlnej jazdy má EV6 GT zvládnuté na jednotku.

Zdroj | KIA

Výborný jazdný prejav je jedna z kľúčových výhod, ktorá zároveň vychádza z pozície elektrického pohonu. Možné je to aj vďaka plne elektrickej platforme E-GMP s 800 V systémom. Tá umožňuje dosahovať vysokých výkonov s polovičným prúdovým zaťažením, čo je efektívnejšie a šetrnejšie. V podvozku EV6 GT sa ukrýva 77 kWh batéria stavaná na poskytovanie vysokých výkonov nadštandardnému pohonnému systému, no rovnako tak bez problémov zvláda veľmi rýchle nabíjanie.

Nabíjanie z 10 na 80 percent kapacity batérie trvá len 18 minút. Inak povedané, za 5 minút nabíjania získate približne 100 kilometrov dojazdu. Takmer 600 koní pod kapotou automaticky neznamená vysokú spotrebu, a teda nízky dojazd na jedno nabitie. KIA EV6 GT si stále zachováva efektivitu pohonu v porovnaní s maximálnym výkonom. Kombinovaná spotreba je 20,6 kWh / 100 km a mestská len 16 kWh / 100 km. Maximálny papierový dojazd v kombinovanom režime je stále slušných 424 kilometrov.

Zdroj | KIA

KIA EV6 GT svedčí športový dizajn s ostrými športovými krivkami. Predný nárazník začína nižšie spolu s prednou kapotou, ktorá je navyše výraznejšie zaoblená. Pri pohľade spredu je dominantou výrazná línia spájajúca predné svetlomety a vystupujúce blatníky, ktoré podpisujú agresívnejší postoj. Zadnej časti dominujú rovnako ostré hrany, avšak so svetelným LED pásom o celej dĺžke, a to aj s presahom do bokov.

Športový vizuál umocňujú špeciálne 21 palcové disky kolies, ktoré sú pre GT verziu unikátne. Podobné unikátne prvky nájdete aj v interiéri. Najvýraznejšou zmenou sú športové sedačky so semišovým poťahom a špeciálnym tvarovaním, vďaka čomu vás udržia stabilne v jednej pozícii aj počas športovej jazdy. Oproti pôvodnej EV6 na volante pribudol sfarbený prepínač jazdných režimov, kde nájdete aj špeciálne optimalizovaný GT mód.

Elektromobil KIA EV6 GT je dostupný na Slovensku v jednotnej konfigurácii s cenou 75 590 €. K vozidlu samozrejme získate garantovanú 7-ročnú záruku na vozidlo a akumulátor do nájazdu 150 tisíc kilometrov, 5-ročnú záruku na lak, 12-ročnú na prehrdzavenie karosérie. Vďaka službe Kia Charge môžete nabíjať na stovkách tisíc bodov po celej Európe len s jednou kartou alebo mobilnou aplikáciou.

Pozrite si

S kartou Kia Charge sa nabijete na 455-tis. nabíjacích staniciach v celej Európe

Nezáleží pritom, či na verejných staniciach nabíjate často alebo len sporadicky. Dostupné sú totiž dve rôzne tarify, ktoré sú prispôsobené presne pre obe tieto možnosti. S tarifou Easy bez akýchkoľvek mesačných poplatkov máte prístup k širokej nabíjacej sieti len s jednou kartou za rozumné ceny, ak ale nabíjate veľa, tarifa Plus vám zabezpečí ešte výhodnejšie ceny výmenou za malý mesačný poplatok.

Obsah pokračuje pod reklamou

Noví majitelia elektromobilov Kia automaticky získavajú hodnotný bonus – kredit 200 eur na plne elektrické vozidlá a 100 eur na plug-in hybridné vozidla v službe Kia Charge.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.