Reklama

Najväčšie európske ložisko vzácnych zemín odstrihne elektromobily od Číny

Zdroj | LKAB
Juraj Procházka
Zdroj | LKAB
Zdroj | LKAB

Švédska ťažobná spoločnosť s viac ako 130 ročnou tradíciou LKAB (momentálne vo vlastníctve štátu) narazila na obrovský poklad v podobe najväčšieho ložiska vzácnych zemín v európskej histórii. Ložisko vzácnych zemín, pomenované Per Geijer, leží za polárnym kruhom, neďaleko známeho mesta Kiruna a tamojšej najmodernejšej podpovrchovej bane na železnú rudu. Podľa odhadov obsahuje asi milión ton oxidov týchto cenných chemických prvkov.

Niežeby boli vzácne podobným spôsobom ako drahé kovy, ich vzácnosť spočíva skôr v nízkej koncentrácii v zemskej kôre. Bez prvkov vzácnych zemín sa nezaobídu moderné technológie, keďže sú nevyhnutnou zložkou permanentných magnetov využívaných v elektromotoroch, generátoroch, elektroakustických meničoch a inde.

Vzácne zeminy tvorí skupina 17 prvkov, zahŕňajúca skandium, ytrium, lantán, cér, prazeodým, neodým a ostatné lantanoidy. Sú to mäkké kovy s výbornými magnetickými vlastnosťami, ktoré ich predurčujú na uplatnenie v elektrotechnike.

Obsah pokračuje pod reklamou
Zdroj | LKAB

V súčasnosti je najznámejším prvkom skupiny vzácnych zemín neodým (Nd), ktorý je kľúčovým materiálom pre najsilnejšie permanentné magnety. V kombinácii so železom a bórom tvoria neodýmové magnety (zloženie Nd2Fe14B) materiál, schopný uniesť viac ako tisícnásobok vlastnej hmotnosti. Odhady hovoria, že každý akumulátor do elektromobilu spotrebuje zhruba 1 kilogram vzácnych zemín, nehovoriac o elektromotoroch. Generátor veternej turbíny s potrebou až 600 kilogramov vzácnych zemín (v závislosti od výkonu) je podstatne náročnejší. Pokiaľ nedôjde k zásadným technologickým zmenám, aj keď určité náznaky sa už objavili, sa pri elektromobilite, ani pri veterných elektrárňach bez vzácnych zemín nezaobídeme.

Pozrite si

Revolúcia v elektromobilite? Prelomový motor si vystačí aj bez magnetov

Problém je, že napriek ich dôležitosti sa prvky vzácnych zemín nikde v Európe komerčne neťažia. Globálnym hegemónom v ich dodávkach je Čína, ktorá produkuje viac ako tri pätiny (cca 61%) vzácnych zemín. To predstavuje značné geopolitické riziko v situácii, keď nielen EÚ tlačí na rozvoj elektromobility a veterných elektrární. Na druhom mieste s podielom 15% sú s veľkým odstupom USA, ktoré situáciu nezachránia. „Záchrana“ pre Európu by však mohla prísť z novoobjaveného švédskeho ložiska.

Nález viac ako milión ton vzácnych zemín je najväčší v európskej histórii a LKAB dúfa, že ho začne využívať čo najskôr. Spoločnosť však v tlačovej správe uvádza, že súčasný povoľovací proces zrejme zabráni dodávať suroviny z nového ložiska na trh skôr ako o 10-15 rokov. A to by mohol byť problém. Ochrana životného prostredia je dôležitá vec, ale nemenej dôležité sú aj existenčné záujmy ľudskej populácie. V tomto prípade sa, paradoxne, dostávajú do konfliktu dva ekologické trendy – „zelené“ technológie a ochrana prírody a krajiny, takže bude potrebné nájsť rozumné riešenie.

Zdroj | LKAB

Rovnako ako v prípade lítia sa predpokladá, že dopyt po prvkoch vzácnych zemín v nasledujúcich desaťročiach prudko vzrastie, čím Čína získa do veľkej miery dominantné postavenie a môže kontrolovať trh. Krajina s tým zjavne aj počíta. Čína disponuje najväčším známym náleziskom vzácnych zemín na svete Bayan Obo vo Vnútornom Mongolsku v severnej Číne. Ťaží sa tu od roku 1957 a ložisko obsahuje približne 40 miliónov ton vzácnych zemín.

Pozrite si

Elektromobilita si vyžiada stovky nových baní. Nielen na lítium

Číňania údajne už nejaký čas vedú masívne dezinformačné kampane s falošnými účtami na sociálnych sieťach, ktoré sú zvláštne tým, že nejde o politiku či zdravie. Zameriavajú sa na priemyselné firmy a spoločnosti v oblasti ťažby a spracovania vzácnych zemín, uvádza magazín OSEL.cz.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.