Reklama

Najväčšia solárna farma na svete je konečne online

Zdroj | unsplash/American Public Power Association
Michal Sobek
Zdroj | unsplash/American Public Power Association
Zdroj | unsplash/American Public Power Association

Už všetky veľké svetové mocnosti pochopili, že pokiaľ chcú byť naďalej prosperujúce, musia využívať aj obnoviteľné zdroje, najmä energiu zo slnka. Čína tak spustila najväčšiu solárnu farmu na svete.

Farma sa nachádza v púšti na severozápade Sin-ťiangu. Jej celkový výkon je 5 GW a rozprestiera sa na ploche 200 000 akrov. Ako uviedla čínska spoločnosť Power Construction Corp, je už v plnej prevádzke.

Zdroj | unsplash/Kateryna Hliznitsova
Obsah pokračuje pod reklamou

Táto obrovská solárna farma vyrobí približne 6,09 miliardy kWh elektriny ročne. Ak sa pozrieme na to, že nabitie elektromobilu spotrebuje ročne približne 3 000 kWh, tak by farma dokázala zásobovať až 2 milióny elektromobilov.

Solárna farma je súčasťou projektu, ktorého cieľom je vybudovať podobné farmy v riedko obývaných oblastiach krajiny bohatých na zdroje a vyrobenú energiu posielať do veľkých miest, napríklad na východné pobrežie Číny.

Pozrite si

Kilometrové mrakodrapy ako gravitačné batérie? 

Čína sa tak aktuálne môže pochváliť tromi najväčšími solárnymi farmami na svete, pretože solárne farmy Ningxia Tenggeli a Golmud Wutumeiren, každá s kapacitou 3 MW, sú už taktiež online a pripojené k sieti.

Autonómna oblasť Sin-ťiang je významným hráčom v globálnom solárnom priemysle. Okrem obrovských solárnych a veterných fariem je tiež centrom výroby polysilikónu, teda dôležitej suroviny používanej pri výrobe solárnych panelov.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.