Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Toto je najväčšia chyba, ktorú zrejme aktuálne robíte na internete

Toto je najväčšia chyba, ktorú zrejme aktuálne robíte na internete
Zdroj | Getty Images/Unsplash
Richard Pliešovský
Toto je najväčšia chyba, ktorú zrejme aktuálne robíte na internete
Zdroj | Getty Images/Unsplash
Zdroj | Getty Images/Unsplash

Internet je úžasný priestor, ktorý prináša veľa zábavy, informácií a ďalšie nekonečné možnosti. Zároveň ale predstavuje riziko, obrazne povedané internet je pootvorené okno do vášho súkromia, ktoré láka podvodníkov a kyberzločincov.

Dnes je Medzinárodný deň bezpečnejšieho internetu, ktorý pripomína, že by ste mali pristupovať na internet tak, aby vám nikto neuniesol účet, nepripravil vás o peniaze, alebo nezašifroval vaše cenné dáta. Napriek tomu nie je používanie jedinej funkcie, ktorá zvýši bezpečnosť stále samozrejmosťou. Viete, o ktorú ide?

Nie je to nič iné ako 2-faktorová autentifikácia. Na prvé počutie to môže znieť veľmi komplikovane, ale opak je pravdou. Vďaka tomuto jednoduchému nástroju posuniete zabezpečenie vašich on-line účtov o úroveň vyššie.

Obsah pokračuje pod reklamou

O čo ide?

2-faktorová autentifikácia, známa aj pod skratkou 2FA, je doplnkový mechanizmus predstavujúci dodatočný prihlasovací kód. Ide tak o druhú líniu ochrany vašich osobných informácií. 2FA predstavuje krátke, zvyčajne 6-miestne, číslo. Systém je založený na princípe, že ak niekto získa vaše meno a heslo, musí zadať ešte autentifikačný kód. Ten príde po novom prihlásení na vami vybrané zariadenie, zvyčajne na smartfón, alebo e-mail. Dané heslo pozná svoje meno, s ktorým sa prihlási do webovej služby. Prístup na chránený účet má potom len ten, kto niečo vie (heslo) a zároveň niečo má (mobil, resp. kód na 2FA).

V súčasnosti ponúka prakticky každá služba možnosť zabezpečenia účtu cez 2FA. Ako si ho aktivujete na Facebooku? Kliknite na Ponuka > Rýchle nastavenie súkromia > Používať dvojstupňové overenie. Systém vás požiada o číslo alebo e-mailovú adresu a heslo. Po zadaní údajov sa objaví ponuka, kde si môžete vybrať overovanie cez appku, alebo SMS.

Odporúča sa overovanie cez aplikáciu, veľmi dobrou voľbou je bezplatný Google Authentificator (Android, iOS). V mojom prípade som na smartfóne otvoril Authentificator, naskenoval QR kód Systém vygeneroval 6-miestny kód, ktorý som zadal do aplikácie na Facebooku. Systém následne potvrdil, že dvojstupňové overenie je zapnuté.

Takto podobne si to viete urobiť prakticky v každej službe, vrátane Instagramu, TikToku, Gmailu, ale aj v cloudových účtoch, či v účtoch Google alebo iOS.

Pozrite si

Toto je 200 najpoužívanejších hesiel na Slovensku za rok 2022, je tam aj vaše?

Kto ponúka 2FA

Nič nie je 100-percentné, takže ak nechcete dávať hekerom šancu odchytiť SMS-ku s kódom, využite softvérové 2FA prostriedky. Jednou z najobľúbenejších nástrojov je spomínaný Google Authentificator. Aplikácia je dostupná pre Android, aj iOS. Aktivujete si ju tak, že povolíte 2FA na svojich účtoch (Gmail, Facebook, Twitter a pod.) a cez aplikáciu nasnímate QR kód. Odvtedy ste chránení novou vrstvou ochrany. Authentificator vygeneruje kódy, ktoré budete musieť zadať pri každom prihlásení do danej služby. Postup na nastavenie pre iPhony a iPady je pekne rozpísaný tu.

Bezpečnostní experti odporúčajú 2FA, pretože heslá sú často ukradnuté alebo ľahko uhádnuteľné a prihlasovacie údaje chránené iba heslom sú zraniteľné. Je dobré riadiť sa ich radou, najmä keď nič nestojí a je veľmi ľahké ju začať používať.