Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Čo je romance scam a ako vás môže pripraviť o tisíce €?

Čo je romance scam a ako vás môže pripraviť o tisíce €?
Zdroj | Caleb Ekeroth/Unsplash
Richard Pliešovský
Čo je romance scam a ako vás môže pripraviť o tisíce €?
Zdroj | Caleb Ekeroth/Unsplash
Zdroj | Caleb Ekeroth/Unsplash

Podvodníkov je všade veľa. Niektorí „len“ odpísali diplomovku, iní ťahajú medové motúzky ponad obrazovky, aby nič netušiacich používateľov pripravili o všetky úspory.

„Romantickí podvodníci“ zneužívajú zoznamovacie slúžby, alebo sociálne siete, aby sa zoznámili, získali dôveru a potom dôverčivých používateľov pripravili o peniaze. Nejde teda o žiadne love story, ale o podvod založený na romantickom vzťahu na diaľku.

Princíp je veľmi jednoduchý a v podstate je len novou verziou sobášneho podvodníka. Páchateľ na webstránkach rozhodí množstvo sietí a venuje sa „háčikom“, ktoré zabrali. Vybuduje si s nimi vzťah a snaží sa vzbudiť dojem, že obeť stretla niekoho výnimočného.

Obsah pokračuje pod reklamou

Nič netrvá večne a keď je už takpovediac ruka v rukáve, začne prihorievať. Zrazu sa objavia nečakané problémy, výhovoriek je nepreberné množstvo. Na operáciu, na cestu domov (veľa podvodníkov sa vydáva za vojakov), na úplatok, lebo sa dostal do väzenia, na cestu za svojou láskou (= obeťou) a podobne. Čím lepší príbeh, tým väčší je potenciál vylákať viac peňazí.

Zločnici majú vytvorené falošné profily vo všetkých zaujímavých službách. Zásadne používajú cudzie fotografie, buď ukradnuté z webu, alebo z databáz fotografií.

O tom, že ide o výnosný biznis svedčí údaj, že v roku 2021 vylákali podvodníci viac ako 547 miliónov dolárov. Samozrejme, ide len o nahlásené prípady, reálne je to určite oveľa viac.

Ako sa brániť a nenaletieť?

Najjednoduchšie by bolo, keby sa obeť nezaľúbila. Nech je však v akomkoľvek rozpoložení, nikdy neposielajte peniaze, darčeky, ani citlivé údaje nikomu cudziemu, teda aj takému, koho poznáte pár týždňov z internetovej komunikácie.

V prípade, ak máte podozrenie, že komunikujete s podvodníkom, okamžite prerušte komunikáciu. Ideálne, keď to nahlásite na políciu.

Porozprávajte sa s blízkou a hlavne reálnou osobou. Ľahko sa môže stať, že keď máte hlavu v oblakoch, prehliadnete očividné náznaky toho, že ste sa stali obeťou.

Určite neuškodí zadať do vyhľadávača fotografiu, ktoré má dotyčný/dotyčná v profile. Je to ľahké, bezplatné a výsledok okamžitý. Sedí obrázok s menom a životopisom toho, kto s vami komunikuje?

Zaujímavý a poučný príbeh zverejnila Polícia SR na svojej Facebookovej stránke. Dávajte si pozor.