Reklama

Najväčší crowdfundingový podvod? Dragonfly Futurefon nikdy nevzlietol

Zdroj | Dragonfly Futurefon
Richard Pliešovský
Zdroj | Dragonfly Futurefon
Zdroj | Dragonfly Futurefon

Crowdfunding predstavuje zaujímavú myšlienku, ktorá dáva šancu na vznik projektov, ktoré by sa zrejme nikdy nezrealizovali. Funguje na jednoduchom princípe, spoločnosť, či startup osloví veľkú skupinu ľudí, a snaží sa im predať svoju ideu.

Ak ľudia uveria nápadu, môžu spolufinancovať projekt, aj v relatívne malých sumách. Má to však aj svoju odvrátenú stránku – myšlienka síce môže byť výborná, ale nie je realizovateľná, resp. stane sa vhodnou pôdou pre podvodníkov.

V našom seriáli sa venujeme úspešným, ako i neúspešným kampaniam. Z tých neúspešných sme vám predstavili napríklad hru Star Citizenlaserový holiaci strojček Skarpdron Lily, ruksak iBackPack 2, zubnú kefku Amabrush, či samoplniacu fľašu na vodu Fontus.

Obsah pokračuje pod reklamou
Pozrite si

Unikátny magnetický kábel? Megapodvod s výslednou sumou 2,3 miliónov dolárov!

Pokračujeme ďalej zaujímavým projektom. Jeff Batio v roku 2014 predstavil svoj ambiciózny projekt Dragonfly Futurefon a fanúšikovia technologických noviniek zostali v nemom úžase. Predstavil totiž zariadenie, ktoré malo spojiť výhody smartfónu, tabletu a notebooku do jedného futuristického celku.

Podľa vizualizácií malo ísť o revolučné mobilné zariadenie s dvoma obrazovkami, odnímateľným modulom a výkonom, ktorý by obstál aj v produktívnej práci. Slová ako „revolúcia“ či „budúcnosť mobilných zariadení“ sa v kampani skloňovali azda až podozrivo často.

Zdroj | Dragonfly Futurefon

Projekt si veľmi rýchlo získal pozornosť na crowdfundingu, konkrétne cez platformu Indiegogo. Jeff Batio a jeho tím dokázali vyzbierať 726 397 dolárov, čo značne prevyšovalo pôvodné očakávania. Podporovatelia verili, že investujú do budúcnosti mobilnej techniky. Realita sa však ukázala ako krutý opak.

Už v roku 2016 spoločnosť oznámila, že narazila na sériu technických a výrobných problémov. Zariadenie vraj nebolo možné dodať v pôvodnej forme, pretože komponenty nefungovali spoľahlivo a vývoj výrazne meškal. Napriek tomu stále existovali nádeje, že sa situácia zvráti. No tie boli čoraz slabšie. Roky plynuli, projekt zostal v nedohľadne a podpora zo strany tvorcov sa vytrácala.

V skutočnosti sa ukázalo, že Dragonfly Futurefon je jedným z najväčších zlyhaní crowdfundingu všetkých čias. Zariadenie nebolo nikdy dodané, žiadny z podporovateľov nedostal ani peniaze späť, ani produkt, ktorý si predplatil. Jeff Batio sa medzičasom úplne odmlčal a stránka projektu zmizla bez stopy. Mnohí investori sa cítili podvedení, no právne kroky nepriniesli žiadne výsledky. Crowdfundingový model totiž neponúka rovnakú ochranu ako klasické investície.

Zdroj | Dragonfly Futurefon

Jedno z najznámejších vizualizácií predstavuje zariadenie s dvoma 7″ obrazovkami, ktoré sa dajú rozložiť do podoby notebooku s plnohodnotnou klávesnicou. Jeden z displejov, nazývaný Slingshot, mal byť odnímateľný a fungovať ako samostatný smartfón alebo tablet. Zariadenie malo tiež obsahovať výsuvný touchpad, stylus a podporu pre dual-boot systém s Androidom a Windowsom. Čo bolo v roku sc-fi, je dnes realitou.

Dragonfly Futurefon sa stal symbolom toho, ako môže nekontrolovaný entuziazmus a dôvera v technológie prerásť do sklamania. Upozornil aj na dôležitosť opatrnosti pri podpore projektov, ktoré sľubujú priveľa a nemajú overiteľné zázemie. Tento prípad zostáva mementom pre každého, kto zvažuje, že podporí „zariadenie budúcnosti“ ešte predtým, než reálne vznikne.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.