Reklama

Najpredávanejším automobilom v Európe je Tesla Model Y

Zdroj | Tesla
Igor Neštrák
Zdroj | Tesla
Zdroj | Tesla

Je to vôbec prvýkrát, čo Tesla ovládla kompletný európsky trh s novými automobilmi. Model Y je nielen najpredávanejší elektromobil ale zároveň aj najpredávanejší automobil na európskom trhu s novými vozidlami.

Tesla často obsadzovala prvé priečky v predajoch nových vozidiel na európskom kontinente v niektórych štátoch. Doteraz sa jej nepodarilo ovládnuť celý európsky trh ako tomu bolo v mesiaci september 2022.

V mesiaci september bolo v rámci európskeho trhu zaregistrovaných 29 367 nových vozidiel Tesla Model Y, čo predstavuje nárast 227 % v porovnaní s predchádzajúcim rokom. Model Y dokázal z trónu zosadiť trnavský bestseller Peugeot 208, ktorý už dlhodobejšie je jedným z najpredávanejších automobilov v Európe. Na treťom mieste skončila Dacia so svojim modelom Sandero. Ide o zaujímavé zistenie, keďže spomínané vozidlá sú výrazne lacnejšie ako Tesla Model Y a napr. Dacia Sandero je ponúkaná len so spaľovacími motormi.

Obsah pokračuje pod reklamou
Zdroj | Tesla

Svoj podiel na tomto úspechu má všeobná obľúbenosť segmentu SUV, do ktorého Model Y spadá a zároveň navyšovanie výroby tohto modelu v nemeckom závode Gigafactory Berlín. Na základe posledných informácií, ktoré Tesla zverejnila dosahuje berlínsky závod týždennú produkciu 2000 ks Modelu Y. Berlínsky závod ešte stále nedokáže pokryť dopyt a vozidlá je potrebné dovážať z čínskeho závodu v Šanghaji.

Berlínsky závod zvýšenie produkcie ohlásil až v poslednom týždni mesiaca september, čo sa odzrkadlí v predajných úspechoch 4. kvartálu tohto roka. Do budúcna je plánované ďalšie navyšovanie kapacity výroby, kedy Tesla plánuje postupné zvýšenie výroby na hodnotu 5000 vozidiel týždenne.

Zdroj | Tesla

Tesla Model Y je ponúkaná v troch výkonových verziách. Štandardná verzia je vybavená jedným elektromotorom poháňajúcim zadnú nápravu. Pohonom všetkých štyroch kolies je vybavená verzia Long Range a zároveň najvýkonnejšia verzia Performance. Slovenský konfigurátor, prostredníctvom, ktorého je možné objednať Model Y aj na našom trhu prináša špecifikum, ktoré našu krajinu radí na prvú priečku. Spomínaným špecifikom je najnižšia cena verzie Model Y Standard Range, ktorá pre slovenský trh je nastavená na aktuálnu hodnotu 51 444 €. Rovnaká verzia na rakúskom trhu sa predáva za 55 970 €.

Tesla vo všeobecnosti dodáva najviac vozidiel v závere kvartálov, čo dokazujú aj rekordné predaje. Čas nám ukáže, či svoje prvenstvo dokáže obhájiť aj v ďalších mesiacoch a hlavne s pribúdajúcou konkurenciou.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.