Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Najlepší vysávač na svete? Dyson V15 Detect Absolute

Najlepší vysávač na svete? Dyson V15 Detect Absolute
Števo Porubský
Najlepší vysávač na svete? Dyson V15 Detect Absolute

Začiatkom roka som publikoval výstup z jedného pre mňa najzaujímavejších súbojov roka – Dyson V15 Detect Absolute vs. Samsung Jet 90. Dva batériové vysávače najvyššej kategórie zaujali, no každý v inom ohľade. Od tohto súboja sme v domácnosti začali aktívne používať práve víťaza súboja, Dyson V15 Detect Absolute. Prešlo vyše pol roka a s rukou na srdci môžem povedať, že lepší vysávač neexistuje. Minimálne nie pre nás.

Ako sa hovorí, najlepší fotoaparát je ten, ktorý má človek poruke, lebo momenty života bývajú neopakovateľné a pokiaľ ich človek nedokáže zachytiť, ostať mu môžu iba v mysli. Toto by sa dalo pretransformovať aj na takú „banalitu“ akou je vysávač. Pretože je úplne irelevantné, že v skrini máte veľký, výkonný a drahý šnúrový vysávač, keď potrebujete povysávať iba omrvinky popod stôl v kuchyni po večeri či okolie vchodových dverí, pretože vietor vám opäť po ich otvorení vovial do vnútra suché listy. Iste, je logické vysávač vytiahnuť, zapojiť do elektriny a zapnúť, no keď toto budete opakovať na dennej báze aj 2-3-krát, veľmi rýchlo to človeka omrzí.

Obsah pokračuje pod reklamou

Na scénu tak vstupujú batériové tyčové vysávače. Tie, okrem klasického šnúrového, používame v domácnosti roky, no až s príchodom Dyson V15 Detect Absolute nabral batériový tyčový vysávač celkom nový zmysel. V15 je totiž tak výkonný (240 AW) a všestranný, že aj mesiac nepotrebujeme vytiahnuť klasický vysávač zo skrine.

Je zároveň tak univerzálny, že s ním nemám problém vysávať ani auto, ale ani klávesnicu od počítača, látkovú sedačku, kuchynský pult, schody, rohy miestností, police s knihami či jedálenský stôl. Vysávam s ním všetko na čo si dokážete v bežnej domácnosti spomenúť. A hlavne bezdrôtovo! To je jeho prvé obrovské plus. Nie však jediné.

Dyson V15 Detect má ale jednu vlastnosť, ktorá je tak extrémne návyková, že keď zapnem iný vysávač, niečo mi na ňom chýba. Je to laser v podlahovej hubici Laser Slim Fluffy, ktorý svieti pod takým uhlom, že odhaľuje všetky nečistoty na podlahe, dokonca aj na niektorých typoch kobercov. Geniálna funkcia a človeku, ktorý toto vynašiel by som dal medailu! Takto aspoň skladám pomyselný klobúk z hlavy.

Zdroj | Dyson

Veľkým potešením je výborná výdrž na jedno nabitie. Vďaka tomu, že vysávač automaticky, pomocou umelej inteligencie, upravuje výkon podľa detekcie nečistôt na podlahe či koberci, mení sa aj celková výdrž. Kým v najvyššom režime zvládne okolo 15 minút vysávania, v automatickom sa vie dostať pokojne aj na 40-45 minút. A to je dosť na to, aby som povysával obe poschodia domu! V aute je to síce horšie, tam sa viac vyplatí zapnúť plný výkon, no riešením je druhá batéria.

Samozrejme, okrem tohto vyššie spomínaného je výborné bohaté balenie s množstvom hubíc, vrátane špeciálneho kĺbu na vysávanie pod nábytkom, jednoduché čistenie, vrátane umývateľného duálneho filtra či plstenej kefy podlahovej hubice, ale aj možnosť pomerne jednoduchého rozobratia tela vysávača pre jeho dôkladné vyčistenie. Samozrejmosťou je aj jednoduché vysýpanie odpadu zo zbernej nádoby, odporúčam to však robiť priamo do kontajnera na zmesový komunálny odpad. Pri príliš silnom a rýchlom otvorení nádoby nad košom v domácnosti môžete nechcene rozvíriť prach všade navôkol.

Pozitívom je možnosť si dokúpiť druhú či tretiu batériu a aj pri najvyššom výkone nebyť nijako obmedzený výdržou. Batéria sa pritom vie nabíjať aj bez vysávača, konektor je priamo na nej. Drobnosťou navyše je farebný LCD displej, ktorý za bežných okolností zobrazuje ostávajúci čas na vysávanie, ale aj grafické znázornenie vysávaných nečistôt, v prípade porúch hlási čo je potrebné urobiť, napríklad, keď je batéria s takmer nulovou kapacitou. Za tie mesiace používania ale displej nehlásil žiadnu chybu, jedine, keď sa roztrhol starý filter a bolo ho potrebné nahradiť za nový.

A to najlepšie? Dyson V15 Detect Absolute je tak malý, že si ho pohodlne zoberiete aj na dovolenku! Vážne. Stačí jedna podlahová hubica, štrbinová hubica, tyč, telo vysávača a nabíjačka. Už po pár dňoch na dovolenke s 2 malými deťmi som skonštatoval, že nebolo nič lepšie čo by som zbalil do kufra auta, ako práve Dyson V15.

Hneď druhý večer sa nám totiž podarilo rozbiť pohár (a nebol posledný) a nebyť Dysona poruke, miniatúrne črepiny by som tam zbieral dodnes. Samozrejme, všetko sa dá riešiť, napríklad pohľadať v apartmáne metlu a lopatku (neskôr som hľadal a nenašiel), alebo si ísť od domácich vypýtať ich vysávač, no V15-tka, ktorá v kufri nezabrala o nič viac miesta ako balenie plienok pre deti, prišla viac vhod – bola okamžite poruke a deti mohli ďalej behať bezpečne po podlahe.

Nič nie je dokonalé, ani Dyson V15 Detect Absolute

Je to pravda. Ani Dyson V15 Detect nie je dokonalý. Špičkoví inžinieri v britskom Dysone napríklad akosi nemysleli na to, že nie za každých okolností musí vysávač skončiť v nabíjacom stojane na stene, ale pokojne môže ostať aj kdesi v priestore. Dyson V15 nevie stáť sám a ani keď ho opriete o stenu, nie je veľmi stabilný. To je jeho najväčšia slabosť. Našťastie inžinieri mysleli na to, aby bol vyrobený z odolných plastov, ktoré Dyson vo svojich produktoch úspešne používa už dlhé roky. Ani pád, či desiatky pádov, vysávaču neublížia.

Obsah pokračuje pod reklamou

Druhý problém je pre mnoých určite cena. Aj po 1,5 roku od jeho predstavenia a spustenia do predaja je Dyson V15 Detect možné kúpiť s cenou od 750 €. To je poriadna suma nielen za vysávač ako taký (ak by bol aj výkonný šnúrový), ale aj za batériový tyčový vysávač. Na druhej strane má v balení toľko nadstacov, že len tie keby ste chceli dokupovať, ste na polovici z predajnej ceny V15-tky.

Vyššie som spomínal koberce, ale aj rôzne nadstavce. Dyson má v balení jeden s motorizovanou kefou, ktorá dokáže s kobercami zázraky, má ale jedno veľké ale. Kefu nie je možné využívať na kobercoch s vysokým vlasom. Do takých sa kefa zapletie a zastane. Veľká škoda, pretože aj tie je nutné nejakým spôsobom kvalitne povysávať. Klasická podlahová hubica síce koberec s vysokým vlasom povysáva, ale nie tak, ako by som si to predstavoval s hubicou na koberce.

Miernym na nervylezúcim prvkom je zapínanie. Dyson V15 využíva tzv. trigger, teda niečo ako kohútik na zbrani. Ten je nutné držať prakticky stále. Chápem myšlienku za týmto nápadom, šetriť energiu, no v praxi je to celkom otravné. Niekedy totiž potrebujete hýbať vysávačom tak, že nie je možné držať trigger vysávača ukazovákom. Vtedy prichádzajú na scénu všetky ostatné prsty, či lepiaca páska.

Hoci Dyson V15 Detect Absolute nie je dokonalý vysávač, má k nemu veľmi blízko. Asi aj preto vyhral súboj na začiatku roka. Dnes si pritom už len ťažko viem predstaviť fungovať v domácnosti bez neho. Lúčenie bude veru ťažké, no už teraz sa teším na jeho nástupcu, ktorého by sme sa mali dočkať tento, resp. budúci rok.

Zdroj | Dyson