Reklama

Najbelšia biela farba, ktorá dokáže nahradiť aj klimatizáciu!

Zdroj | Purdue University
Michal Sobek
Zdroj | Purdue University
Zdroj | Purdue University

Vedci z Purdue University vyvinuli ultra bielu farbu, ktorá dokáže odraziť až 98,1 % slnečného žiarenia. Zapísala sa aj do Guinnessovej  knihy rekordov.

Pozrite si

Ako znížiť objem elektro odpadu? Vymyslieť vo vode rozpustné smart hodinky!

Bežný náter povrch zohrieva. Táto farba ho necháva chladnejší, čo znamená, že v niektorých prípadoch by mohol tento ultra biely náter účinne zastúpiť aj klimatizáciu.

Na 1 kilometer štvorcový produkuje výkon 10 kW. Je to vyššia hodnota ako bežná klimatizačná jednotka. Existujú aj farby, ktoré sú vyrábané tak, aby odrážali slnečné žiarenie. Žiadna z nich však nedokáže odraziť viac ako 90 % žiarenia a nechladí povrch.

Zdroj | Purdue University

Táto ultra biela farba vznikla použitím síranu bárnatého. Táto zlúčenina sa často vyskytuje v kozmetike a na fotografickom papieri. Použitím rôznych veľkostí častíc sa dokáže rozptýliť viac svetelného spektra, a tým sa odráža viac slnečného žiarenia.

Vedci z Purdue University sa spojili so spoločnosťou, ktorá vyrába farby a prihlásili si svoje patenty. Zatiaľ nie je isté, kedy sa tento produkt dostane na pulty obchodov. Isté je však, že sa snažia tento produkt presadiť aj u bežnej populácie.

Ak by sa tak stalo, mohlo by to mať priaznivé účinky, najmä v oblastiach s dostatkom slnečného svetla. V hre je aj zníženie emisií, spotreby energie a ušetrenie peňazí.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.