Reklama

Nad Slovenským nebom sa lieta už sto rokov

Zdroj | Andrew Palmer/Unsplash
Richard Pliešovský
Zdroj | Andrew Palmer/Unsplash
Zdroj | Andrew Palmer/Unsplash

Včera bolo výročie vzniku Československej republiky, pred 95 rokmi si ho chceli nadšenci lietania uctiť prvým letom z Prahy do Bratislavy. Nepriaznivé počasie sa postaralo o jednodňový odklad.

Prvý pravidelný let Československých štátnych aerolínií (ČSA) sa teda uskutočnil 29. októbra 1923. Dvojmiestny dvojplošník Aero A.14 odštartoval z kbelského letiska pri Prahe, pilotoval ho Karel Brabenec.

Prvým a jediným cestujúcim bol Václav König, redaktor Lidových novín. Dnes by na jeho palube zrejme sedel youtuber. Otázne je, čo by do Bratislavy doniesol, keďže pán König so sebou vzal zhruba 15 kg balík s novinami. Let trval 2 hodiny a 20 minút.

Obsah pokračuje pod reklamou

V rovnakom čase vyštartovalo z Bratislavy do Prahy druhé Aero A.14 s pilotom Leteckého pluku generála letca M. R. Štefánika Josefom Cinibulkom. Na sedadle spolujazdca sa viezol redaktor časopisu Slovensko Gustáv Adolf Ježo, ten vzal so sebou poštu.

Pozrite si

Garmin D2 Mach 1 Pro sú pripravené na štart

Aero A.14 bolo československé dvojplošné vojenské prieskumné lietadlo, v podstate išlo o mierne upravenú verziu lietadla Hansa-Brandenburg CI, ktoré Aero postavilo počas 1. svetovej vojny ako Ae.10. Z toho dôvodu je lietadlo často označované ako A.14 Brandenburg.

Maximálna rýchlosť lietadla bola 179 km/h, cestovná rýchlosť 150 km/h a nádrž na 250 l s doletom do 450 km. Motor (Breitfeld & Daněk Hiero N 6-valcový vodou chladený piestový radový motor) mal výkon 170 kW. Dĺžka dvojplošníka bola 8,4 m pri rozpätí krídel 12,3 m.

Ešte v tom istom roku letelo na tejto linke 13 cestujúcich, ČSA spolu prepravila 29 osôb, 110 kg tovaru a 10 kg pošty. Ako vidíte, letecká linka začínala skromne, ale nikto nikdy nepovedal, že začiatky sú ľahké. Už v roku 1924 bola letecká linka prelžená do Košíc a od 30. rokov boli letecky prepojené ďalšie mestá (Karlove Vary, Liberec, Užhorod).

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.