Reklama

Na toto sme čakali! Overený elektronický podpis cez mobil

Richard Pliešovský

Slovensko.sk je užitočný portál, cez ktorý vybavíte množstvo (nielen) úradných vecí a odbremení vás chodiť na poštu. Dokáže nahradiť aj notára, ak sa podpíšete osvedčeným elektronickým podpisom.

Tento úkon však nie je najjednouchší – vyžaduje nielen nový občiansky preukaz, ale ten musí mať nahraté platné certifikáty. Cez slovensko.sk tiež býva problém podpisovať dokumenty v macOS.

Vďaka riešeniu tretej strany teraz prichádza zaujímavá alternatíva, ktorá odbúrava všetky nevýhody, nemusíte používať čítačku, ba dokonca ani počítač!

Obsah pokračuje pod reklamou

Aplikáciu Autogram (Android, iOS) nedávno spustilo slovensko.digital. Funguje pozoruhodne jednoducho. Nevyhnutnosťou je, aby ste mali v elektronickom občianskom preukaze nainštalované kvalifikované certifikáty. Tie si buď stiahnete cez čítačku v počítači, alebo navštívte klientske centrum, kde by vám s tým mali pomôcť. Potom to už pôjde ako v zime na saniach.

Po nainštalovaní aplikácie vás systém vyzve, aby ste vybrali dokument, ktorý chcete podpísať.

Keď sa načíta dokument určený na podpísanie, zadajte svoj BOK. Je to kód, ktorým sa prihlasujete na slovensko.sk.

Potom priložte váš elektronický občiansky preukaz k zadnej strane smartfónu (tam býva NFC čip). Systém vás priebežne informuje o tom, či ste preukaz správne priložili. Tu treba trochu cviku, ale nejde o nič komplikované.

Následne vás aplikácia vyzve, aby ste vybrali typ podpisu (osvedčený, ktorý má rovnakú váhu ako podpis u notára, alebo vlastnoručný podpis).

Potom opäť zadajte váš BOK, priložíte občiansky preukaz a je to tam.

Pozrite si

Ako elektronicky podpísať a odoslať dokument v Slovensko.sk?

Dodávame, že ide o o slobodný softvér, kompletné zdrojové súbory sú zverejnené pod voľnou licenciou. Vývoj prebieha aj na GitHub-e.

Obsah pokračuje pod reklamou

Autogram si môžete nainštalovať aj do počítačov (Windows, macOS, Linux), tiež je možné nainštalovať ho ako rozšírenie prehliadača a využívať ho na podpisovanie na štátnych portáloch.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.