Reklama

Ako elektronicky podpísať a odoslať dokument v Slovensko.sk?

Zdroj | Unsplash+
Richard Pliešovský, Lissett Pliešovská
Zdroj | Unsplash+
Zdroj | Unsplash+

Digitalizácia je na Slovensku vďačná téma. Sme nespokojní, že ża vyspelými krajinami zaostávame, ale keď štát začne niečo v takejto forme vyžadovať… nadávame.

Ale – skúste napríklad odoslať elektronicky podpísaný dokument cez portál Slovensko.sk. Od 15. septembra začali mnohé úrady vyžadovať (okrem osobnej návštevy pobočky) práve takýto spôsob zasielania dokumentov. Vyskúšali sme to a priznávame: pre laika je to fuška!

Množstvo používateľov bolo koncom septembra zaskočených, keď sa dozvedeli, že sa nariadením vlády ruší možnosť zasielať dokumenty e-mailom. Išlo o pomerne veľkú časť ľudí, ktorí komunikoval ohľadom sociálnych dávok, pomoci v hmotnej núdzi, náhradného výživného, či kompenzácií sociálnych dôsledkov ťažkého zdravotného postihnutia.

Obsah pokračuje pod reklamou
Pozrite si

Zázrak? Portál slovensko.sk umožňuje automatické preposielanie správ na e-mail

Kvôli pandémii koronavírusu sa dokumenty mohli posielať aj e-mailom, čo drvivá väčšina ľudí využívala. Teraz je to možné doručiť v elektronickej podobe len podpísané zaručeným elektronickým podpisom cez portál Slovensko.sk.

Ako na to?

Na prihlasovanie do portálu Slovensko.sk sa dá využiť aplikácia Slovensko v mobile. Nepotrebujete totiž ani občianku, ani čítačku. Ak však potrebujete dokument elektronicky podpísať, bez týchto dvoch elementov sa nezaobídete.

Druhým krokom je skontrolovanie certifikátov. Tie sú uložené v e-občianke. Avšak predtým ich tam musíte nahrať. Stav zistíte kliknutím na aplikáciu eID > Vydať certifikáty. Ak ich nemáte uložené, musíte si ich najprv stiahnuť. Upozorňujeme, že celý proces trvá cca 15 minút. Kto ešte elektronicky nepodpisoval, tieto certifikáty nemá uložené v e-občianke.

Ďalším krokom je vytvorenie správy. To nie je také jednoduché, ako v prípade e-mailu. Nekomunikujete totiž s konkrétnou osobou cez jej účet, ale s úradom (pobočkou). V našom príklade nech to je Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny v Liptovskom Mikuláši.

Kliknite na + Vytvoriť správu > Všeobecné podanie a tam si nájdite Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny Liptovský Mikuláš. Kliknite na Prejsť na službu a vyplňte Predmet, Značku prijímateľa (odporúčame meno kontaktnej osoby) a Značku odosielateľa (napr. vaše meno).

Do prílohy vložte požadovaný dokument (dokumenty), ktorý a pokúste sa ho podpísať. Ak vám všetko prebehne korektne, môžete ešte podpísať aj celú správu a dole vľavo kliknúť na Odoslať (zelené tlačidlo).

Pozrite si

Slovensko v mobile – konečne užitočná appka pre občanov?

Môže sa však stať, že nemáte stiahnuté všetky aplikácie a rozšírenia, ktoré umožňujú vytvorenie zaručeného elektronického podpisu. V tom prípade postupujte podľa návodu (je vedľa tlačidla Odoslať). Stiahnite si a nainštalujete všetko potrebné pre váš operačný systém. Podrobný návod na vytvorenie kvalifikovaného elektronického podpisu nájdete na portáli Slovensko.sk.

Nám sa však na MacBooku Air ani po stiahnutí všetkých rozšírení nepodarilo elektronicky podpísať dokument. Siahli sme teda po riešení tretej strany. Na podpisovanie dokumentov môžete využiť QES portál, kde sme vybrali potrebný súbor a po overení certifikátov v e-občianke ho úspešne podpísali.

Takto podpísaný súbor sme uložili a priložili ako prílohu v rozpísanej správe na Slovensko.sk. Samotné telo správy sa nám nepodarilo podpísať, ale to (vraj) nevadí – dôležité je mať kvalifikovane podpísané konkrétne dokumenty.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.