Reklama

Slovensko v mobile - konečne užitočná appka pre občanov?

Richard Pliešovský

Už minulú stredu mala byť dostupná aplikácia Slovensko v mobile. V rámci dobrých tradícií nová služba meškala, i keď našťastie len niekoľko dní. Dnes sa už môžete aj vy prihlásiť aj cez aplikáciu. Ako to funguje?

Aplikácia je k dispozícii pre obe mobilné platformy (Android/iOS). Po jej stiahnutí vyberte Aktivovať aplikáciu. Zvoľte spôsob aktivácie, službu si môžete Aktivovať pomocou eID, alebo Aktivovať mobilom. V prvom prípade si to realizujete na počítači pomocou občianky s čipom a čítačkou kariet. Na aktiváciu cez mobil potrebujete občiansky preukaz a cestovný pas, resp. vodičský preukaz.

Aktivácia cez počítač je jednoduchá. Prihlásite sa na portál slovensko.sk a kliknete na Aktivovať novú aplikáciu. Zobrazí sa vám QR kód, ktorý musíte zadať do 90 sekúnd. Ten odskenujete. V appke sa vám ukáže párovací kód, ktorý prepíšete do textového poľa na webstránke.

Pozrite si

Aplikácia v slovensko.sk je zraniteľná. Máte ju aktualizovanú?

Ako funguje aktivácia cez mobil? Pripravil som si občianku a vodičák. Potvrdil možnosť Aktivovať mobilom, súhlasil s podmienkami používania. Systém ma vyzval na zadanie telefónneho čísla. Po zadaní čísla mi naň prišiel kód, ktorý som napísal do textového poľa. Nasledovala žiadosť o udelenie súhlasu na prístup ku kamere. Odoftil som prednú i zadnú časť OP, potvrdil údaje získané z občianskeho a klikol na Pokračovať. Zadal som číslo vodičáku a následne si ma systém odfotil. Očami som musel niekoľkokrát sledovať zelenú bodku v rohoch. A to je všetko. Napokon som vytvoril 4-miestny PIN. Celé to trvalo zhruba 1 minútu.

Cez mobil sa dokážete dostať na niektoré špecializované štátne webstránky (údajne je ich 400), môžete si napríklad vygenerovať výpis z obchodného registra, či požiadať o vydanie nových cestovných dokladov. Aplikácia podporuje PUSH notifikácie, ktoré vás upozornia napríklad na nedoplatky v Sociálnej poisťovni.

Zatiaľ je však „mobilná“ ponuka veľmi obmedzená. Appka pomôže najmä pri prihlasovaní sa na nie príliš obľúbené rozhranie slovensko.sk. Teraz nepotrebujete čítačku s občianskym, stačí (na počítači) kliknúť na voľbu Prihlásiť pomocou aplikácie Slovensko v mobile. QR kód si odskenujete smartfónom a získate prístup ku kompletnému portálu nášho e-govermentu.

Pripomíname, že aktivácia mobilnej aplikácie Slovensko v mobile je naviazaná na elektronický
občiansky preukaz. Zoznam podporovaných zariadení nájdete na stránke svm.slovensko.sk.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.