Reklama

Na raketu ich upozornili smartfóny. Ako funguje Reverse 112 a je aj u nás?

Zdroj | Pixabay
Richard Pliešovský
Zdroj | Pixabay
Zdroj | Pixabay

Svet v roku 2022 je oveľa nebezpečnejší, ako v nedávnych rokoch. Nedotýka sa to len exotických a vzdialených končín, ale aj nás. Okrem klimatickej krízy tu máme ďalšiu krízu, ktorú spôsobil človek, vojnu na Ukrajine.

Preto je dobré, viac než kedykoľvek predtým, využívať možnosti včasného varovania. Ako sme písali už v máji, aj Slovensko má modernú technológiu, ktorá dokáže upozorniť hroziace nebezpečenstvo.

Ide o systém Reverse 112. Používa technológiu mobilného vysielania na odosielanie núdzových správ občanom. Príklady technológie v akcii možno nájsť v Japonsku, Južnej Kórei, Kanade, Spojených štátoch, Taiwane, Spojených arabských emirátoch, Filipínach, Saudskej Arábii, Ománe, Číne, Rusku a na Novom Zélande.

Obsah pokračuje pod reklamou

V Japonsku sa už dávnejšie ukázala efektivita a spoľahlivosť systému. Severná Kórea totiž vypálila raketu, ktorá potenciálne mohla ohroziť časť Japonského územia. Cez Reverse 112 dostali ohrození občania správu, ktorá im odporúčala schovať sa do bezpečnej budovy, do pivnice, alebo suterénu.

Mimochodom, Japonsko je často ohrozované týmto susedom, naposledy sa tak stalo včera. V japonských regiónoch Hokkaidó a Aomori bola dokonca dočasne pozastavená prevádzka vlakov. K jej obnoveniu došlo až potom, ako vláda oznámila, že severokorejská raketa pravdepodobne dopadla do Tichého oceánu. Išlo o prvú výstrahu takéhoto stupňa od roku 2017.

Na prijatie varovnej správy si nemusíte inštalovať žiadnu aplikáciu, dokonca sa nemusíte ani nikde registrovať. O tom, kto má byť upozornený na nebezpečenstvo v konkrétnej lokalite, sa určí podľa toho, ku ktorému najbližšiemu vysielaču mobilného operátora je váš telefón pripojený.

Systém využíva na doručovanie vopred definovaných núdzových správ technológiu Cell Broadcast. Reverse 112 umožňuje úradom posielať rýchle varovania tým, ktorí môžu byť v nebezpečenstve, prostredníctvom ich mobilných telefónov.

Alternatívou k Cell Broadcast sú lokalizačné SMS systémy. Presnosť lokalizačných údajov SMS založených na polohe je však obmedzená na veľkosť mobilnej bunky, ktorá je zvyčajne medzi 3 km a 15 km. Tento systém musí najprv určiť totožnosť účastníkov prítomných v cieľovej bunkovej oblasti, až potom pošle SMS správy na všetky mobilné telefóny pripojené ku konkrétnej bunke. Nejde teda o rovnako rýchlý a presný spôsob varovania, ako je to v prípade Reverse 112.

Dodávame, že Európsky parlament už v novembri 2018 schválil legislatívu, ktorá by aktualizovala spôsob vybavovania tiesňových volaní v celej Európskej únii. Slovensko tento systém spustilo v lete tento rok, tesne pred uplynutím posledného termínu stanoveného EÚ. Reverse 112 nebude fungovať samostatne, efektívne rozšíri doplní sirény a informovanie cez médiá. Služba sa využije pri živelných pohromách, požiaroch, výbuchoch, veľkých nehodách, či nebodaj v prípade vojenskej agresie.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.