Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Štát začne na katastrofy upozorňovať aj prostredníctvom špeciálnych SMS

Štát začne na katastrofy upozorňovať aj prostredníctvom špeciálnych SMS
Zdroj | NordWood Themes
Stanislav Vinc
Štát začne na katastrofy upozorňovať aj prostredníctvom špeciálnych SMS
Zdroj | NordWood Themes
Zdroj | NordWood Themes

Klasické rozozvučanie sirén v prípade živelných pohrôm a katastrof by malo už čoskoro doplniť aj upozornenie prostredníctvom špeciálnych správ. Slovensko tento systém spustí na poslednú chvíľu, tesne pred uplynutím hraničného termínu od EÚ.

Rada Európskej únie prijala ešte 11. decembra 2018 nové nariadenie, podľa ktorého musia mať všetky členské štáty EÚ od 21. júna 2022 v prevádzke verejný varovný systém, ktorý bude schopný upozorniť občanov prostredníctvom mobilných technológií na prírodnú katastrofu, teroristický útok či pohromu v konkrétnej oblasti, v ktorej sa práve nachádzajú.

Nejde o štandardné SMS správy, ale o správy šírené prostredníctvom technológie Cell Broadcast, ktorá je špeciálne vyvinutá na odosielanie núdzových správ v rámci špecifickej oblasti všetkým používateľom naraz v jednom čase.

Smartfóny s operačným systémom Android, iOS, ale aj Windows, už technológiu Cell Broadcast podporujú minimálne od roku 2012. Spomedzi európskych krajín už túto technológiu využíva napr. Grécko, Holandsko či Taliansko a mimo nich aj Spojené štáty, Kanada, Rusko či Japonsko.

Ukážka, ako takéto upozornenie môže vyzerať v praxi.

Ministerstvo vnútra SR informovalo, že systém Reverse 112, ktorý doplní sirény a informovanie cez médiá, by mal byť spustený v júni. Presný termín bude známy až po dohode s jednotlivými mobilnými operátormi.

Na prijatie takejto správy nie je potrebná inštalácia žiadnej aplikácie, ani registrácia do žiadneho systému. O tom, či má byť občan upozornený na nebezpečenstvo v špecifickej lokalite, by malo rozhodovať to, ku ktorému najbližšiemu vysielaču mobilného operátora je jeho telefón pripojený.

Zdroj