Reklama

Motorola one zoom - prekvapenie nielen v oblasti fotografie

Stanislav Vinc
92 %
Motorola v poslednom období s vysokou kadenciou rozširuje svoju rodinu smartfónov Motorola one. O prešľapovaní na mieste však hovoriť nemôžeme, najnovší model Motorola one zoom totiž posúva úroveň tejto série o obrovský kus vpred a dokazuje, že dobre vybavený smartfón vás vôbec nemusí zruinovať.

Výhody

  • kvalitný systém fotoaparátov
  • priestranný OLED displej
  • prvotriedne spracovanie

Nevýhody

  • chýbajúci Android One
  • slabšia kvalita videa

Motorola ešte minulý rok založila novú rodinu smartfónov s názvom Motorola one. Oproti doterajším sériám z, g alebo e sa však rozhodla zahodiť čísla, generácie a varianty plus alebo play. Po úvodnom modeli Motorola one už dnes portfólio tvoria modely vision, action a zoom.

Každý z týchto modelov sa sústredí na inú oblasť, čomu odpovedajú aj ich názvy. Aj keď však názov najnovšieho zoomu odkazuje na jeho fotoaparát, v skutočnosti ponúka oveľa viac zaujímavých noviniek, ktoré ho pasujú za najlepšie vybavený model z tejto rodiny a v istých smeroch aj tento cenovej triedy.

Začnime pri pri displeji, kde Motorola one zoom oproti svojim súrodencom s LCD obrazovkami ponúka nový Super AMOLED displej s novou uhlopriečkou 6,39” a novým pomerom strán 19,5:9. Zmenilo sa aj umiestnenie predného fotoaparátu. Namiesto diery v ľavom hornom rohu ho teraz nájdeme v strede.

Čo získala Motorola týmto novým displejom? Okrem vyššieho jasu, lepšieho kontrastu, pozorovacím uhlom a ďalším z týchto výhod, je to aj možnosť implementácie čítačky odtlačkov priamo do obrazovky, resp. pod jej povrch. Ikonickú čítačku s logom spoločnosti na zadnej strane tak už nehľadajte. Čítačka sa vám zobrazí na zamknutej ploche, alebo aj priamo v aplikáciách.

Z tohto spôsobu odomykania som mal spočiatku obavy, no tie sa veľmi rýchlo vytratili. Čítačka v displeji samozrejme nie je tak rýchla, ako bežné čítačky inde na tele, no v rýchlosti sa už s odomykaním tvárou porovnávať môže.

Pozrite si

Garmin Forerunner 945 – nadupané hodinky s meraním šialených vecí

Aj tento spôsob odomykania je v modeli zoom dostupný. Ak by ste mali odtlačky špinavé či mokré a čítačka v displeji by ho nedokázala zosnímať, na odomknutie smartfónu môžete použiť predný fotoaparát. Tento spôsob odomykania však nie je až tak bezpečný, preto ho napríklad nemôžete použiť na odomknutie bankovej aplikácie.

O snímanie tváre sa stará 25-Mpx selfie fotoaparát s clonou f/2.0, ktorý využíva technológiu QuadPixel pre tvorbu fotografií v rozlíšení 6,25 Mpx. Kvalita tohto fotoaparátu ma veľmi milo prekvapila najmä po stránke ostrosti, kde ešte donedávna predné fotoaparáty lacnejších smartfónov výrazne pokrivkávali.

Nemusíme však chodiť okolo horúcej kaše, hlavnou hviezdou tohto smartfónu je zadný systém fotoaparátov, ktorý tvoria štyri snímače. Tento trend sa naplno rozbehol minulý rok rukami iných výrobcov v štýle “Čím viac pásikov, tým viac Adidas”. To už však našťastie neplatí a každý z týchto snímačov má svoje opodstatnenie a slušnú kvalitu.

Hlavný 48-Mpx snímač sa stará o tvorbu klasických fotografií s konečným rozlíšením 12 Mpx. Sekunduje mu 16-Mpx ultraširokouhlý snímač pre tvorbu záberov so 117-stupňovým záberom. Ak chcete obraz naopak približovať, oceníte 8-Mpx teleobjektív s 3-násobným optickým priblížením. Štvrtý 5-Mpx snímač slúži na snímanie hĺbky pri tvorbe profilových fotografií.

Niektoré výsledné fotografie ste mohli vidieť už v našom článku “Motorola one zoom v Londýne, čo dokážu jej štyri fotoaparáty v praxi?”. Práve na tomto výlete som ocenil, že som mal k dispozícii rôzne snímače pre rôzne príležitosti. Z jedného miesta som tak dokázal zachytiť veľkú panorámu pamiatok, ale aj dôležité detaily, na ktoré by bežné digitálne priblíženie nestačilo.

Čo ma však na tomto fotoaparáte prekvapilo najviac, je jeho kvalita pri použití režimu Nočné videnie. Nejde však o režim, pri ktorom by fotoaparát predĺžil expozíciu, aby získal čo najviac svetla a zosvetlil tak tmavé scény.

Motorola one zoom vytvára v tomto režime fotografie len o sekundu dlhšie a namiesto toho, aby ich neprirodzene zosvetľovala, ich iba prekvapivo kvalitne zaostrí. Z nočných fotografií vďaka tomu nebudete mať iba jednu veľkú svetelnú machuľu.

Už tak nadšený som nebol z videa, kde zoom exceluje iba v teoretickej rovine. Video totiž dokáže nahrávať v rozlíšení 4K UHD pri 30 snímkach za sekundu, pričom jej pri tom má pomáhať aj optická stabilizácia, ktorá je dokonca prítomná aj pri ultraširokouhlom objektíve, ktorý dokáže nahrávať video v rozlíšení Full HD. Výsledné zábery však týmto parametrom neodpovedajú a Motorola one zoom zaostáva aj za konkurenciou zo sveta Androidových smartfónov.

Hneď pod štyrmi fotoaparátmi nájdeme každému dobre známe logo spoločnosti Motorola. Ako som už spomínal vyššie, tentokrát to nie je čítačka odtlačkov. Motorola však opäť nenechala svoje logo nevyužité a tentokrát ho premenila na “notifikačnú diódu”, ak to tak môžeme nazvať. Logo vám tak dá vedieť, že vám prišla správa alebo vám niekto volá. Svieti však aj pri používaní smartfónu.

Za pozornosť stojí aj dizajn zadnej strany, ktorá je vyrobená z matného skla. Len ťažko sa dá na prvý pohľad uveriť, že nejde o brúsený hliník. Sklo na sebe vďaka takémuto povrchu nezanecháva odtlačky a šmuhy, aj keď je pravda, že sa na rozdiel od číreho skla trochu viac šmýka. To však nie je problém, ktorý by nevyriešil obal prítomný v balení.

Na spodnej strane už tradične nájdeme USB-C port, tentokrát typu 3.1, ktorý podporuje rýchle 15W nabíjanie (v balení) batérie s kapacitou 4 000 mAh. Povedať, že Motorola one zoom vďaka tejto batérii vydrží celý deň, by bolo možno trochu nepresné.

Pozrite si

AKO inštalovať appky v Macu na externý disk?

Jeden deň mi totiž na vybitie batérie ani zďaleka nestačil. Výdrž batérie sa samozrejme z veľkej časti odvíja od spôsobu používania a najpoužívanejších aplikácií, no celodenná výdrž v tomto prípade určite nie je iba marketingovým výmyslom a určite vystačí aj tým najnáročnejším používateľom.

Teší ma, že Motorola aspoň zatiaľ neodstránila 3,5-mm slúchadlový port, ktorý susedí so spomínaným USB-C portom. Prekvapilo ma však, že hlasný reproduktor umiestnila na hornú stranu zariadenia. Zrejme aj vďaka tomu znie oveľa lepšie, ako väčšina reproduktorov v smartfónoch tejto triedy.

Konečne sa dostávame k vnútornému hardvéru, kde tentokrát nenájdeme Exynos 9609, ako tomu bolo v prípade modelov vision a action, ale Snapdragon 675 od spoločnosti Qualcomm. Ten využíva celkovo osem jadier a grafické jadro Adreno 612. Systém má stále k dispozícii štandardné 4 GB RAM.

Nejde o čipset najvyššej rady, no väčšina používateľov s ním bude maximálne spokojná. Systém je aj vďaka minimálnym zásahom zo strany výrobcu absolútne plynulý a zaváhanie nebadať ani pri používaní najpopulárnejších aplikácií. Do rozpakov môžu hardvér dostať až hráči, ktorí narazia na limity grafického jadra.

Pozrite si

Microsoft Surface Laptop 2 napína svaly

Čo sa týka softvéru, tu nastáva nemilé prekvapenie. Operačným systémom je samozrejme Android 9 Pie a tak, ako sme si už zvykli pri ostatných modeloch z rodiny one, ide o pomerne čistý softvér. Jeho súčasťou sú iba doplnky Moto Akcie a Moto Obrazovka, ktoré používateľom ponúknu zaujímavé funkcie a skratky navyše.

Ak však poznáte ostatné modely z tejto rodiny, určite viete aj to, že patria do programu Android One, ktorý používateľom garantuje nielen čistotu systému, ale aj aktualizácie po dobu dvoch rokov od vydania smartfónu, neobmedzené úložisko v službe Fotky Google a mnoho ďalších výhod.

Pozrite si

Motorola one vision – dostupná vlajková loď, na akú sme čakali

Ako už asi tušíte, Motorola one zoom do tohto programu nepatrí. Prečo? Netušíme, no systém je natoľko čistý a podobný systému ostatných modelov, že sme si to spočiatku ani nevšimli. Je to však škoda, pretože model zoom tým stráca veľké výhody, na ktoré sme si veľmi rýchlo zvykli pri predchádzajúcich modeloch tejto série.

Motorola one zoom ma svojou výbavou skutočne nadchla a ak by som hľadal telefón do 500 €, tento model by určite nechýbal v užšom výbere. Jediným skutočným mínusom, ktorý môže odradiť od kúpy, je chýbajúci Android One. Keďže však Motorola systém nezahĺtila zbytočnosťami a “veľké” aktualizácie nie sú vďaka parciálnym aktualizáciám systémových súčastí až tak dôležité, modelu one zoom môžeme s čistým svedomím udeliť ocenenie TIP REDAKCIE.

Smartfón Motorola one zoom si môžete zakúpiť aj v predajnej sieti NAY, alebo si ho nechajte pohodlne doručiť priamo až domov.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.