Reklama

Motorola one vision - dostupná vlajková loď, na akú sme čakali

Stanislav Vinc
89 %
Motorola minulý rok predstavila svoj prvý smartfón z rodiny one, ktorý zaujal najmä svojim čistým Androidom a prémiovým dizajnom. Chýbal mu však prémiový hardvér, ktorý by ho výraznejšie odlíšil od konkurencie. Nová Motorola one vision to môže napraviť.

Výhody

  • výborná cena a 48 Mpx duálny fotoaparát
  • CinemaVision displej
  • čistý a svižný Android One

Nevýhody

  • diera pre fotoaparát mohla byť menšia
  • priemerná kvalita videa

Prívlastok Vision nenesie nový model len tak náhodou. Ide o odkaz na dve hlavné výhody tohto modelu. Na jednej strane je to 6,3” CinemaVision displej s Full HD+ rozlíšením a filmovým pomerom strán 21:9. Na druhej strane je to 48 Mpx fotoaparát s technológiou Quad Pixel, vďaka ktorej vidí Motorola one vision v tme viac, než by ste možno od smartfónu čakali.

Poďme však pekne poporiadku. Motorola One Vision je už na prvý dotyk trochu iná, než väčšina smartfónov na trhu. Môže za to práve displej s nezvyčajným pomerom strán, vďaka ktorému pôsobí štíhlo a zároveň priestranne. Nejde o OLED panel, ale o celkom kvalitný LTPS IPS panel, ktorému sa po stránke farebnosti a jasu nedá nič vytknúť.

Ak by sme chceli ísť do detailov, mohli by sme spomenúť mierne nerovnosti v podsvietení v oblasti diery a okrajov. Ide však o takú drobnosť, že ju v tejto cenovej kategórii ani nemôžeme považovať za mínus.

Čo si zrejme budete všímať viac, je diera alebo výrez pre predný fotoaparát. V porovnaní s vlajkovými loďami má Motorola One Vision túto dierku o niečo väčšiu a nie všetky aplikácie si s ňou vedia poradiť. Napríklad YouTube ju ignoruje a video vám prehrá v plnej kráse na celej obrazovke. To platí aj pre drvivú väčšinu mobilných hier. Aplikácia HBO Go ju už považuje za prekážku a celú aplikáciu zmenší o časť s dierkou.

Na nezvyčajne dlhé telo smartfónu sa dá zvyknúť pomerne rýchlo a to najmä vďaka zaoblenej zadnej strane, ktorá zabezpečuje pohodlné uchopenie a prechytávanie smartfónu pri jeho ovládaní jednou rukou. Údajne ide o 3D sklo Gorilla Glass, no na dotyk skôr pôsobí ako plast. Na tom však príliš nezáleží, v balení totiž nájdete aj silikónový ochranný obal, ktorý môžete na smartfón nasadiť okamžite, ako doň vložíte SIM kartu.

Motorola One Vision na rozdiel od svojho predchodcu ponúka funkciu Dual SIM s použitím zdieľaného slotu pre SIM karty a microSD kartu. Je to škoda, no na druhej strane sa vďaka internému úložisku s kapacitou 128 GB zrejme väčšina používateľov zaobíde aj bez dodatočného úložného priestoru. Všetky fotografie a videá navyše môžete bezplatne zálohovať v ich plnom rozlíšení do služby Fotky Google. To je jedna z výhod programu Android One, do ktorého Motorola One Vision patrí.

Na spodnej strane okrem štandardného USB-C portu nájdeme aj reproduktor, ktorý je síce hlasný, no o hlasné ozvučenie sa bohužiaľ stará sám. Priestranná CinemaVision obrazovka si stereo ozvučenie priam pýta, pričom One Vision dokonca podporuje aj technológiu Dolby Audio. Zatiaľ však ide skôr o výsadu vlajkových lodí. Motorola to zachraňuje tým, že do balenia pridáva prekvapivo kvalitné štuple využívajúce tradičný 3,5-mm jack na vrchnej hrane zariadenia.

Zadná strana hostí okrem snímaču odtlačkov spomínaný 48-megapixelový fotoaparát s optickou stabilizáciou a clonou f/1.7, ktorému sekunduje 5-megapixelový hĺbkový senzor. Motorola one vision však nevyužíva také vysoké rozlíšenie hlavného fotoaparátu na tvorbu 48 Mpx fotografií. Technológia Quad Pixel spája štyri okolité pixely do jedného, čím dokáže aj v zlých svetelných podmienkach zvýšiť jas a zároveň potlačiť šum.

Pre nočné fotografie je určený režim Nočné videnie, ktorý využíva softvérom predĺženú expozíciu. Vytvorenie nočnej fotografie preto môže trvať aj 3-4 sekundy. Vďaka optickej stabilizácii však nejde o prekážku a fotoaparát si poradí s ostrosťou aj v prípade, že nemáte statív a smartfón držíte v ruke.

Z výsledku budete nadšení! Či už ide o denné alebo nočné fotografie, výsledné snímky stoja skutočne za to a v tejto cenovej kategórii nájdete len málo smartfónov, ktoré by sa s one vision v tejto disciplíne mohli porovnávať. Kvalitou nesklame ani predný fotoaparát, ktorý ponúka rozlíšenie 25 megapixelov a clonu f/2.0.

Hoci predný fotoaparát tvorí iba jeden snímač, v ponuke režimov mu nechýba režim Portrét, ktorý dokáže pri selfie fotografiách rozmazať prostredie za vami. Okrem štandardného rozmazania si môžete dokonca vybrať aj filtre so softvérovým osvetlením a odstránením pozadia. Predný fotoaparát síce nedokáže detegovať hrany úplne bezchybne, no to sa od jedného snímača ani očakávať nedá.

Aplikáciu fotoaparátu dopĺňa už tradičná zostava režimov fotografie a videa, ako napríklad Zvýraznená farba, Kinematograf, Spomalenie alebo YouTube naživo. Priamo pri fotografovaní budete mať navyše po ruke aj tlačidlo Google Lens, ktoré premení fotoaparát na živý vyhľadávač objektov v službe Google.

Video dokáže zadný fotoaparát nahrávať v rozlíšení 4K UHD pri 30 snímkach za sekundu, pričom aj v tomto prípade je do hry zapojená optická stabilizácia obrazu. Výsledné zábery rozhodne nie sú zlé, no na rozdiel od fotografie sa Motorola One Vision v oblasti videa na vlajkové lode neťahá.

Problémom je najmä nižšie snímkovanie a taktiež nepostačujúca rýchlosť preostrovania. Pri dynamických scénach fotoaparát skrátka nestíha a kým sa mu podarí zaostriť, scéna sa môže zmeniť a ostrenie môže začať odznova.

Pozrite si

Samsung Galaxy A40 – výdrž 2 dni a plnohodnotný Dual SIM

Takéto reakcie našťastie nebadať pri samotnom systéme. Motorola One Vision stavia na najnovšom Androide 9 a osem-jadrovom procesore Exynos 9609 s 4 GB RAM a grafickým jadrom Mali-G72.

Do systému boli robené skutočne len minimálne zásahy a to v podobe Moto Akcií a Moto Obrazovky, ktoré poznáme z doterajších modelov od tohto výrobcu. Majiteľov starších modelov však môže prekvapiť obmedzená ponuka Moto Akcií, čo má zrejme na svedomí priorizácia čistoty systému.

Najzaujímavejšou Moto Akciou je zrejme Ovládanie jedným tlačidlom, ktoré upraví predvolenú navigačnú pilulku na širší pás podobný tomu v iOS. Tento navigačný pás však funguje trochu odlišne. Jeho stlačením sa vrátite na hlavnú obrazovku, potiahnutím doľava sa vrátite späť, potiahnutím doprava sa vrátite do predchádzajúcej aplikácie (alebo naopak, v závislosti od vašich nastavení), potiahnutím nahor otvoríte multitasking a podržaním spustíte asistenta.

Nejde o až takú zmenu oproti navigácii gestami, ktorú má každý čistý Android 9, no táto mierna úprava od Motoroly pôsobí o niečo plynulejšie a intuitívnejšie. Stačí vám tak deň-dva a ovládanie jedným tlačidlom sa vám dostane pod kožu.

Pozrite si

Týchto 31 smartfónov dostane najnovší Android Q

Moto Obrazovka už tradične nahrádza notifikačnú diódu zobrazením základných informácií a upozornení na zamknutej obrazovke aj bez jej prebudenia. Súčasťou ponuky tejto funkcie je aj takzvaná Vnímavá obrazovka, ktorá ponechá obrazovku zapnutú, kým sa na ňu pozeráte. Šikovná funkcia, akurát že večer takmer nikdy nefunguje, pretože vtedy vás predný fotoaparát nevidí dostatočne dobre.

Okrem týchto funkcií je systém úplne čistý, čo má svoje výhody i nevýhody. Ak na takýto čistý Android prechádzate z nadstavby od iného výrobcu, zo začiatku vám v systéme môžu chýbať niektoré doplnkové funkcie. Na druhej strane je vďaka tomu systém odľahčený, vzdušný a plynulý.

Keďže ide o Android One, zárukou sú pravidelné bezpečnostné aktualizácie po dobu troch rokov od vydania smartfónu. Samotný Android je už dostatočne vyspelý na to, aby ste sa nemuseli každý rok naháňať za najnovšou číselnou aktualizáciou.

Oveľa dôležitejšie sú práve bezpečnostné aktualizácie, ktoré sú vydávané častejšie a distribuované samostatne. S Motorolou One Vision tak budete mať vždy k dispozícii tie najnovšie bezpečnostné záplaty od Googlu.

Použitie čipsetu Exynos 9609 od Samsungu namiesto čipsetu Snapdragon od Qualcommu je nezvyčajné, no nie úplne náhodné. Tento čipset je primárne zameraný na fotoaparáty, popri čom ponúka ideálny pomer medzi cenou a výkonom, ktorý by ste v tejto cenovej kategórii očakávali.

Motorola One Vision svojim výkonom “netrhá asfalt”, no zároveň pri bežnom používaní nikdy nezakopne a zvládne aj väčšiu záťaž v podobe náročnejších mobilných hier. Sklamaním nie je ani batéria s kapacitou 3 500 mAh, ktorá svojou výdržou neprekvapí, ale ani neurazí.

Šetrný čipset a čistý Android zabezpečujú celodennú výdrž aj pri náročnejšom používaní smartfónu, pričom v prípade potreby batériu rýchlo dobije pribalená 15W nabíjačka TurboPower. Tá podľa nášho testu nabije batériu za 20 minút na 29 % a za 40 minút na 54 %. Plné nabitie potrvá zhruba dve hodiny.

Motorola one vision úspešne nadväzuje na smartfón Motorola one, po ktorom napráva drobné nedostatky a posúva kvalitu smartfónov z rodiny Android One ešte ďalej. Kombináciou kvalitného hardvéru, vyladeného softvéru a skvelej ceny si Motorola one vision zaslúžila ocenenie TIP REDAKCIE.

Smartfón Motorola one vision si môžete zakúpiť aj v predajnej sieti NAY, alebo si ho nechajte pohodlne doručiť priamo až domov.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.