Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Motorola Moto Z2 Play – Perfektný smartfón na druhú

Motorola Moto Z2 Play – Perfektný smartfón na druhú
Michal Spiegel
Motorola Moto Z2 Play – Perfektný smartfón na druhú
89 %
Motorola Moto Z2 Play je štýlovým pokračovateľom svojho mladšieho brata Lenovo Moto Z Play. Okrem tenšieho a ľahšieho tela ponúka nové perfektné doplnky Moto Mods a nádherný displej.

Výhody

  • moduly Moto Mods
  • krásny Super AMOLED displej
  • Moto funkcie

Nevýhody

  • nízka výdrž batérie

Motorola je legendárna značka, ktorá medzi prvými prišla ešte v 70. rokoch s mobilným telefónom. V roku 2011 bola však mobilná divízia kúpená Googlom a o tri roky neskôr, v roku 2014 ju od Googlu zase kúpilo Lenovo. Tak začala éra smartfónov Moto. O dva roky neskôr nám Lenovo predstavilo jednu zo svojich najväčších inovácií – Moto Mods.

Moto Mods, nápad za milión, ktorý skrsol v hlavách tvorcov série Moto Z a ktorý sa teší veľkej popularite aj na Slovensku. Unikátne módy poskytujú rôzne doplnky, ktorými si môžete „tuningovať“ svoj Lenovo Moto smartfón. Po minuloročnom Lenovo Moto Z Play prichádza nástupca v podobe Moto Z2 Play, tentokrát už pod značkou Motorola. Čo prináša a ako uspel v našom náročnom horskom teste?

Bratislava, tieň, teplomer ukazuje 36 stupňov a na stole mi leží novinka Motorola Moto Z2 Play. Otváram počítač a chystám sa písať recenziu, no v týchto teplotách sa nedá ani myslieť a už vôbec nie niečo písať. V hlave mi však skrsol unikátny nápad. Víkend je tu a hory nie sú až tak ďaleko. Odpájam Motorolu z nabíjačky a vyrážame.

Pozrite si

Lenovo ukázalo verejnosti skladací tabletofón Folio

USB-C nabíjačka s Turbo nabíjaním dokáže nabiť smartfón skutočne rýchlo, nečakáte hodiny. A keďže som mal so sebou aj jeden Moto Mod Power Pack s 2 220 mAh batériou, rozhodol som sa, že nabíjačku cez víkend nebudem potrebovať. Cestu cez krásne slovenské mestá si krátim počúvaním Spotify a skúmaním telefónu.

Po dizajnovej stránke vás smartfón zaujme tenkým telom s hrúbkou iba 5,99 mm a veľkým Super AMOLED Full HD displejom, ktorý má uhlopriečku 5,5“. AMOLED displej je to najlepšie, čo tento smartfón mohol dostať. Farby sú jedným slovom krásne a pozerať na smartfóne videá je slasť pre vaše oči. Ak neobľubujete príliš jasné farby, okrem zníženia jasu si môžete vybrať aj z dvoch módov obrazovky – vibrant a standard.

Obrazovka ponúka výbornú funkciu, kedy sa stačí na smartfón pozrieť alebo ho vziať do ruky a už sa vám ukáže štýlový ciferník hodín s upozorneniami či spustenými aplikáciami. Menším nedostatkom bolo, že smartfónu sa zvykla rozsvietiť obrazovka aj keď nečinne ležal na stole, čím trochu rozptyľoval moju pozornosť.

Výhodou je, že ak vám napríklad príde správa na WhatsApp, na obrazovke sa vám ukáže ikona aplikácie, ktorej podržanie vám zobrazí obsah správy. Práve takéto drobné funkcie vylepšujú celkový pozitívny dojem z Moto Z2 Play.

Zadnú časť tvorí vystupujúci objektív 12 Mpx fotoaparátu, o ktorom ešte bude neskôr reč. SIM karta sa vkladá z vrchnej časti smartfónu a v tej spodnej nájdete 3,5 mm audio jack.

Na bočnej strane nájdete tlačidlá na ovládanie hlasitosti a tlačidlo pre spustenie smartfónu. Poslednou časťou je snímač odtlačku prsta, ktorý nájdete na spodnej prednej časti. Ten slúži ako dotykové tlačidlo s haptickou odozvou. Po nastavení odtlačku môžem pochváliť rýchle reagovanie pri odomykaní aj zamykaní smartfónu.

Motorola Moto Z2 Play však ponúka podobne ako ostatné novšie Moto smartfóny funkciu programovateľného snímača odtlačku prsta. To znamená, že si miesto softvérových tlačidiel nastavíte gestá na snímač, ktoré ich plne nahradia. Pre návrat späť stačí napríklad pohyb prstom po snímači zľava doprava. Nechýba možnosť si gestá invertovať, ak zvyknete smartfón používať v druhej ruke.

Pozrite si

ZNAČKY | Motorola – história a súčasnosť komunikačného génia

Moto Z2 Play je o milimeter menší a o 20 gramov ľahší než predchodca, čo pri držaní v ruke skutočne pocítite. Samozrejme pozitívne. Keďže Moto Z2 Play mám nabitý, využívam Moto Mod, ktorý slúži ako elegantný látkový kryt. Ten dostanete priamo v balení. Páčiť sa vám bude najmä jeho štruktúra.

Pozrite si

Motorola sa vrátila na Slovensko, pozrite si Moto Z2 Play a nové Moto Mods

Po spustení vás privíta Android 7.1.1 so sympatickým a hlavne prehľadným rozhraním, ktorý nezaťažuje množstvom zbytočných predinštalovaných aplikácií. Vďaka najnovšej verzii Androidu nechýba funkcia pripomínajúca iOS, a to možnosť pomocou podržania otvoriť zvlášť menu pri takmer každej aplikácii.

Pri stlačení a podržaní ikony YouTube sa vám napríklad otvorí menu, kde si môžete vybrať či chcete pozerať trendy, odbery alebo proste chcete hľadať v databáze.

Motorola Moto Z2 Play disponuje okrem Bluetooth aj NFC, čo využijete najmä pri bezdrôtovom prenose dát, prípadne pri platbe cez Android Pay. Vo vnútri nájdete 64 GB úložisko s možnosťou rozšírenia a 4 GB RAM. Benchmark AnTuTu udelil smartfónu skóre slušných 67 439 bodov.

Čo sa týka aplikácií, okrem predinštalovaných Google programov, nájdete v smartfóne známu aplikáciu Moto, ktorá umožňuje ovládať smartfón pomocou gest, hlasu alebo si nastaviť špeciálne nastavenia obrazovky.

Osobne som si napríklad obľúbil funkciu zatrasenia smartfónu, ktorá spustí vstavané svetlo. Pretočením smartfónu zase rýchlo spustíte fotoaparát. Telefón pritom za celý víkend fungoval svižne a bez sekania.

Motorola Moto Z2 Play ponúka skutočne bohaté a hlavne premyslené funkcie. Čo môže byť lepšie než funkcia otočenia smartfónu obrazovkou nadol a následne zapnutie režimu nerušiť.

Pozrite si

Lenovo Moto Z zaujme 5,2 mm telom a výkonným hardvérom

Poďme sa bližšie pozrieť na fotoaparát, ktorý ma milo prekvapil. 12 Mpx snímač s laserovým zaostrovaním a technológiou Dual Autofocus Pixels si hravo poradí s akoukoľvek scénou a veľkou výhodou je možnosť si pomocou dotyku nastavovať jas.

Nechýba profesionálny režim, kde si viete pomocou prehľadného menu nastaviť ISO, zaostrenie či kompenzáciu expozície. Na horách sa dá s fotoaparátom skutočne vyhrať a nebudete ani na chvíľu ľutovať, že ste si nevzali lepší fotoaparát. Pre milovníkov selfie na prednej časti nájdete 5 Mpx solídnu webkameru.

Dostávame sa k batérii a práve tá je kameňom úrazu inak perfektného smartfónu. Po príchode na hory vo večerných hodinách mal smartfón niečo cez 70 % kapacity a to bol doobeda plne nabitý. Využil som ho ešte na asi 30-minútový hovor cez WhatsApp a išiel som spať.

Sobotné ráno ma nemilo prekvapilo iba 61 % batérie, Moto Z2 Play má rýchlejšiu spotrebu než som myslel. Cez deň som ho využil hlavne na Google Mapy kvôli celodennej cyklo-turistike a večer som stihol ešte jeden hodinový WhatsApp hovor, kedy mi smartfón smutne oznámil, že mi ostáva menej než 15 % batérie. Toto som vážne nečakal.

Zapájam Moto Mod, ktorý slúži ako power bank, smartfón zavibruje a opýta sa, o aký druh nabíjania mám záujem. Na výber máte 100 %, kedy power bank udržiava batériu na 100 % alebo efektívny režim, kedy Moto Mod udržiava batériu na 80 %. Volím prvý menovaný a ráno si nájdem smartfón iba s 30 % batériou a vybitým modulom s batériou.

Na cestu späť do Bratislavy to už asi nevystačí. Bez toho, aby som smartfón využíval na plno či nebodaj na ňom spúšťal okrem internetu nejakú náročnejšiu aplikáciu, sa pomaly vybíja a pred Banskou Bystricou sa aj vypne úplne.

Najväčším sklamaním smartfónu je tak pre mňa práve slabá výdrž batérie, ktorá by pri novom telefóne so zapojenou power bankou mala vydržať plnohodnotné dva dni. Opak je však pravdou a keď sa chystáte náhodou na víkend s Motorola Moto Z2 Play cestovať, určite so sebou berte aj nabíjačku. Nabíjanie 3 000 mAh batérie funguje vďaka funkcii TurboPower rýchlo, takže aspoň nejaké plus.

Pozrite si

Lenovo Moto G5S a G5S Plus – novinky oficiálne predstavené

Lenovo s novým smartfónom Moto Z2 Play ukazuje, že vie robiť kvalitné smartfóny za nízku cenu a podpora Moto Mods vás iba presvedčí o kúpe, keďže sa jedná o skutočne parádny doplnok, ktorý vám budú všetci známi obdivovať.

Cena novinky je 449 eur, čo ho zaraďuje k strednej triede telefónov. Za túto cenu k nemu dostanete iba základný Moto Mod, ktorý slúži ako okrasný kryt. V prípade, že by ste mali záujem o Power Pack Moto Mod, priplatíte si ďalších 49 eur. Osobne by som si však priplatil za lepší Power Pack s kapacitou 3 500 mAh, ktorý navyše zobrazuje stav batérie a stojí iba o 16 eur viac. Navyše ho môžete nabíjať samostatne.

Pozrite si

Motorola Moto E3, vylepšená tretia generácia

Koncom augusta by sa do predaja mal dostať aj Moto Mod v podobe vylepšeného JBL reproduktora, za ktorý zaplatíte 99 eur. Devízou Moto Mod je rýchle napojenie a okamžitá odozva systému, ktorý ihneď zistí, o aký mód sa jedná.

V priebehu septembra by sa na náš trh mal dostať aj Moto Mod gamepad pre hranie hier, čiže si zo svojho smartfónu budete môcť urobiť plnohodnotný handheld. Novinku Motorola Moto Z2 Play skutočne chválime, no do budúcna by menšie a ľahšie telo nemuselo ísť na úkor poriadnej batérie, ktorá v tomto modeli skutočne absentuje.

Celkovo sa však jedná o perfektný smartfón s kvalitným fotoaparátom a výborným chodom systému, ktorý vás nesklame. Pridajte si k tomu prvotriedny dizajn, kvalitný displej a podporu pre Moto Mods a dostanete jeden z najlepších smartfónov vo svojej cenovej kategórii.

Novinka si od našej redakcie vyslúžila aj ocenenie TIP REDAKCIE.