Výhody
- kvalitné spracovanie
- moduly Moto Mods
- čistý Android
Nevýhody
- chýba USB-C – USB kábel
- vyššia cena
- 3,5 mm konektor cez redukciu
Lenovo Moto Z hneď na prvý dojem zaujme až neuveriteľne tenkým telom, ktoré výrobca vybavil vysoko výkonným hardvérom. Kovové telo je na zadnej spodnej časti osadené plochou určenou na komunikáciu s Moto Mods.
Tú tvorí najmä 16-pinový pozlátený konektor. Na opačnej strane sa nachádza 13 Mpx fotoaparát so svetelnosťou f/1,8 a optickou stabilizáciou, ktorý ale vystupuje z tela zariadenia.
V balení však nájdete jeden Moto Mod kryt, ktorý okamžite zarovná zadnú plochu. Výrobca pribalil aj jednoduchý plastový rámik, no zdá sa, že zabudol na dátový USB-C kábel. V balení je len nabíjačka bez možnosti vybratia USB kábla.
V Moto Z navyše nájdete nový konektor slúžiaci nielen na nabíjanie, ale aj na prenos zvuku do slúchadiel či reproduktorov. Klasický 3,5 mm konektor tak na tele vôbec nenájdete, našťastie je k dispozícii redukcia z USB-C na 3,5 mm.
Kamera smartfónu si vyslúžila od renomovanej stránky DxOMark až 87 bodov, čím preskočila nový iPhone 7 či LG G5. Jednoduchá aplikácia fotoaparátu je vybavená prepracovaným manuálnym režimom, vďaka ktorému vytvoríte snímky podľa vašich predstáv.
Kvalita výsledných záberov vás milo prekvapí, aj keď fotografie snímané v prítmí boli zašumené. Pozornejšiemu oku by neušli ani rozostrené okraje objavujúce sa hlavne pri makro fotografiách.
So zachytením verných farieb objektív však nemal väčšie problémy, rovnako ani so zapnutým bleskom. Pri videu sa môžete tešiť až na 4K UHD rozlíšenie pri 30 fps s tokom dát cca 50 Mbit/s. Nechýba ani Full HD pri 60 fps s tokom dát okolo 17 Mbit/s.
Prostredníctvom spomaleného videa v HD kvalite pri 120 fps získate úplne iný pohľad na športové či rýchlejšie momenty. Predná 5 Mpx kamera disponuje svetelnosťou f/2,2, LED bleskom a Full HD videom.
O čo najlepšie podanie farieb sa stará 5,5-palcový AMOLED displej s rozlíšením 1 440 x 2 560 px a hustotou pixlov 534 PPI, ktorý je chránený sklom Gorilla Glass 4.
Nielen Moto Z Play podporuje moduly zo série Moto Mods, ale predovšetkým novinka Moto Z. Na test sme do redakcie dostali JBL modul v hodnote 79,99 €, ktorý výrazne zlepšuje audio výstup. Modul stačí jednoducho nasadiť na zadnú časť zariadenia.
Vďaka magnetom sa nemusíte obávať ani nechceného odpojenia počas práce so smartfónom. Výsledný zvuk je jednoznačne lepší a kvalitnejší. Tí, čo myslia prioritne na peňaženku, v danej cenovej hladine nájdu na trhu aj zopár kvalitných externých reproduktorov.
Ak si však telefón objednáte u operátora Orange, JBL modul dostanete grátis. Najviac ma však zaujal modul s projektorom. Stačí mať v izbe väčšiu bielu stenu a môžete začať premietať filmy, videá, alebo fotografie z galérie.
Obraz je možné sledovať na 70-palcovej ploche. Za túto vychytávku síce zaplatíte až 299 €, avšak jej inštalácia je naozaj jednoduchá. Modul stačí iba pripevniť na zadnú časť Moto Z bez nutnosti káblov a ďalšieho nastavovania.
Okrem toho Lenovo z Moto Mods ponúka „Power pack“, teda externú batériu a modul Hasselblad True Zoom, vďaka ktorému nasnímate ešte krajšie fotografie – nechýba mu totiž 10-násobný optický zoom.
Podľa môjho názoru si viac fanúšikov získajú skôr jednoduchšie zadné kryty v rôznych farebných prevedeniach, ako predstavené moduly, a to najmä kvôli cene modulov. Na trhu nájdete šesť farebných spracovaní.
Pre priaznivcov hardvéru, ako doplnkov, má Moto Z vo svojom tenkom tele dostatok výkonu na hranie náročných hier a prácu s väčším počtom aplikácií. K dispozícii je procesor Snapdragon 820 spolu s grafickou kartou Adreno 530, ktorým pomáha až 4 GB pamäť RAM.
Vnútorné 32 GB úložisko sa dá rozšíriť o microSDXC pamäťovú kartu. Vďaka čistej verzii systému Android novinka nemá žiaden problém s rýchlymi reakciami a stabilným behom aj náročnejších hier bez prehrievania.
Obľúbená aplikácia AnTuTu a jej benchmark udelil novinke úctyhodných 132 869 bodov, čím sa smartfón umiestnil nad modelmi iPhone SE či LG G5, avšak pod modelom iPhone 6S, vlajkovou loďou Samsungu Galaxy S7 Edge a Xiaomi Mi 5. Náročnejšie grafické hry však novinke nerobia žiadne problémy. Napríklad nová mobilná FIFA ide plynulo a v krásnej grafike.
Aj z pohľadu možnosti personalizácie a nastavení zariadenia má Android 7.0 čo ponúknuť. Prostredníctvom predinštalovanej aplikácie Moto je možné nastaviť zapnutie či vypnutie dostupných gest, aktivovať hlasové ovládanie a nastaviť správanie upozornení na zamknutej obrazovke.
Z gest si určite obľúbite jednoduché zapnutie LED blesku rýchlym zatrasením smartfónu a taktiež zapnutie fotoaparátu rýchlym otočením zápästia. Ako náhradu za prebudenie telefónu dvojitým poklepaním po displeji výrobca použil ďalšie gesto.
Priblížením ruky k obrazovke ju automaticky „zobudíte“. Nechýbajú ani klasické gestá na stíšenie a prijatie prichádzajúceho hovoru a zmenšenia obrazovky. Ako pri Moto Z Play, aj Moto Z ma sklamal v nevyužití plného potenciálu snímača odtlačkov prstov.
Výrobca pridal užitočnú funkciu zablokovania obrazovky telefónu priložením prsta, ale po odblokovaní už snímač nedokáže nič iné. Nielen staršie, ale aj nové konkurenčné zariadenia majú snímač umiestnený pod zadným objektívom s množstvom funkcií.
Vyzdvihol by som však rýchlosť nabíjania 2 600 mAh batérie. Už za 20 minút ju nabijete na 40%, na nabitie z 0 na 100% si počkáte približne 70 minút. Samotná výdrž na jedno nabitie pri priemernej záťaži vystačí na celý jeden deň.