Monarch ponúka elektrický traktor s autonómnym riadením

ZDROJ | Monarch

Výrobca tvrdí, že ide o prvý plne elektrický traktor, ktorý môže, ale nemusí šoférovať vodič. Aj keď je teda plne autonómny, nájdete v ňom sedačku, volant a všetky potrebné ovládače.

Autonómne traktory majú priniesť zlepšenie výnosnosti farmárov. V blízkej budúcnosti sa s nimi budeme stretávať čoraz častejšie. Na poli je predsa len menšie riziko kolízie s ľuďmi či inými dopravnými prostriedkami.

Monarch Tractor má podľa všetkého veľký náskok pred konkurenciou. Dá sa vopred naprogramovať, aby dokázal pracovať v autonómnom režime. Špeciálna technológia obsahuje okrem softvéru kamery a senzory, ktoré sledujú okolie, prevádzku traktora, farmárov, ale aj ostatné traktory.

Elektrický pohon traktora poskytne nepretržitý výkon 40 HP (30 KW) a krátkodobý špičkový výkon až 70 HP (55 KW). Dokáže ponúknuť dvakrát viac krútiaceho momentu ako má konvenčný naftový traktor.

ZDROJ | Monarch

Používatelia s ním budú komunikovať pomocou smartfónu. Aplikácia poskytne prehľad o prevádzke vozidla, informácie a aktuálnom počasí, podrobné prevádzkové správy, analýzy a štatistiky pre lepšie plánovanie a prevádzku.

Pozrite siSlováci vyrábajú šmykom riadený nakladač na elektrinu s mobilnou appkou

Traktor poslúži aj ako elektrifikačný nástroj, teda nielen ako traktor, ale s extra úložným priestorom funguje ako štvorkolka a dá sa využiť ako výkonný generátor v teréne.

ZDROJ | Monarch

Monarch Tractor získal ocenenie „Traktor roka 2020“ za inováciu v súťaži AgTech Breakthrough Awards.

„Ako farmár štvrtej generácie som na vlastnej koži videl riziká, ktoré poľnohospodárstvo predstavuje nielen pre pracovníkov, ale aj pre životné prostredie,“ povedal Carlo Mondavi z Monarch Tractor. „Monarch Tractor posúva poľnohospodárstvo k bezpečnejšej a udržateľnej budúcnosti elimináciou škodlivých emisií, znižovaním potreby herbicídov a udržiavaním pracovníkov v bezpečí vďaka možnostiam voliteľným pre vodiča.“

Výrobca uvádza, že prvé kusy traktorov prídu do predaja na jeseň v roku 2021. Cena bude začínať na 50 000 dolároch, rezervovať si ho môžete už teraz, za 500-dolárový poplatok.

ZdrojMonarch Tractor

Komentáre k článku