Reklama

Moderná udržateľnosť v tele dravého SUV fastbacku. Spoznajte nový PEUGEOT E-3008

TECHBOX

Automobilový svet prechádza v súčasnosti významnou premenou. Tradičné spaľovacie motory postupne ustupujú alternatívnym pohonom, čím sa otvára nová kapitola v histórii motorizmu.

PEUGEOT, ako jeden z lídrov tejto transformácie, prináša na trh novú generáciu modelu 3008 aj v plne elektrickej verzii, ktorá patrí do tejto novej éry už na prvý pohľad.

Dravý charakter súčasného dizajnového jazyka francúzskeho leva, nový PEUGEOT E-3008 kombinuje s pútavým futurizmom, ktorý dokonale ladí s jeho dynamickým, no zároveň tichým a šetrným elektrickým pohonom.

Obsah pokračuje pod reklamou

Vývoj nového vozidla je vždy výzvou hneď v niekoľkých disciplínach, o to viac, ak sa jedná o vývoj novej generácie už komerčne úspešného modelu. Špecifikácie, dizajn či jazdné vlastnosti je pri novej generácii potrebné posunúť vpred, no zároveň je potrebné modelu zachovať jeho charakter a vlastnosti, pre ktoré sa stal v prvom rade tak obľúbeným.

Nový PEUGEOT E-3008 stojí pred výzvou nadviazať na úspech svojho predchodcu, z ktorého sa v priebehu siedmych rokov predalo viac ako 1,32 milióna kusov v 130 krajinách sveta. Už prvé jazdy, ktoré sme s ním mali možnosť absolvovať, nás však presvedčili v tom, že to pre novinku E-3008 nebude žiadna výzva. PEUGEOT tu predviedol ukážkovú generačnú výmenu, ktorá vás zaručene nadchne.

Vzhľad dravej šelmy súčasnej generácie modelov značky PEUGEOT je na cestách prakticky neprehliadnuteľný a verná mu zostáva aj nová generácia modelu E-3008. Je však zaujímavé sledovať, ako sa dizajnérom podarilo tento charakter posunúť ešte ďalej a skombinovať ho na jednej strane s robustným, „svalnatým“ dojmom SUV modelu a zároveň eleganciou pružného fastbacku s charakteristicky skosenou strechou.

PEUGEOT E-3008 vďaka tejto kombinácii pôsobí ako mohutná šelma pripravená vyštartovať, ktorá ešte predtým pozorne sleduje svoje okolie. Jej zrakom sú v tomto prípade ultra-tenké LED svetlomety, ktorých špičkovú svietivosť je vo výbave GT rozšírená o technológiu Pixel LED. Spoľahnúť sa tu teda môžete aj o automatickú úpravu intenzity a smerovania svetelných lúčov, ktoré tak neoslepujú vodičov okolitých áut.

V modernom dizajnovom jazyku vozidiel PEUGEOT už samozrejme nesmie chýbať dnes už ikonický troj-pazúrový svetelný podpis, ktorý možno nájsť pod prednými, tak aj zadnými svetlometmi s trojrozmerným efektom. Vpredu tieto pazúry obklopujú perforovanú prednú masku s modernizovaným logom značky, ktorý je jej elegantnou dominantou.

Ak sa vám zdá, že dizajn novej generácie tohto modelu pôsobí uhladenejšie a jednoliatejšie, nemýlite sa. PEUGEOT tento vzhľad dosiahol z časti aj odstránením všetkých chrómových častí a ozdobných prvkov, ktoré by mohli pôsobiť rušivo. Pri pohľade z profilu si dokonca môžete všimnúť aj to, že vám pohľad nezavadí ani o tesnenia bočných okien, tie totiž dizajnéri úplne skryli. Prím tu teda hrajú ostré, čisté línie, ktoré dokonca nájdete aj na štýlových geometrických 19 a 20″ kolesách.

Každá línia a prvok, vrátane tých na kolesách, tu zohrávajú dôležitú úlohu v celkovej aerodynamike vozidla. Táto disciplína je v ére elektromobility dôležitejšia než kedykoľvek predtým a to z dôvodu, že celkový dojazd týchto vozidiel nie je daný iba veľkosťou batérie či efektivitou pohonu, ale práve aj odporom vzduchu. PEUGEOT E-3008 sa aj v tomto smere radí medzi špičku na trhu a tak vďaka odporu vzduchu len na úrovni 0,28 Cx dokáže ponúknuť vynikajúci dojazd na úrovni 525 až 700 kilometrov. O jeho dojazde a nabíjaní vám však povieme viac v samostatnom článku.

Nový PEUGEOT E-3008 je dostupný v šiestich farbách od elegantných verzií Okenite White, Pearl Black, Artense Grey a Titanium Grey cez modrú verziu Ingaro Blue s nenápadnými odrazmi odhaľujúcimi pokročilé dizajnové prvky novej generácie, až po za nás najzaujímavejšiu dichromatickú verziu Obsession Blue, ktorá sa mení z modrej na zelenú v závislosti od svetla a uhlu pohľadu na karosériu. Verzia GT posúva zaujímavú hru s farbami ešte ďalej svojim dvoj-tónovým dizajnom s lesklou čiernou strechou, ktorá je tak opticky prepojená s dolnou časťou predných a zadných nárazníkov, blatníkmi a ochrannými krytmi dverí v čiernom lesklom vyhotovení.

Skosená zadná časť modelu dokresľujúca jeho športový charakter neuberá nič na jeho praktickosti, aj pre ktorú je tento model už celé roky tak obľúbený. Elektrická verzia 3008-čky, podobne ako jej ostatné verzie, ponúka štedrý priestor pre posádku vzadu a batožinový priestor s kapacitou 520 litrov ideálnou aj pre rodiny s deťmi. Posádka vo vnútri má k dispozícii až 17 rôznych úložných priestorov s celkovým objemom zhruba 34 litrov, vrátane priestoru pre smartfón s bezdrôtovým nabíjaním.

Obsah pokračuje pod reklamou

Pokrok naznačený exteriérom potvrdzuje interiér, ktorého dominantou je 21″ panoramatická obrazovka opticky akoby levitujúca nad palubnou doskou. Mierne zahnutá obrazovka je rozdelená na dve polovice. Ľavá polovica plní úlohu prístrojového panela zobrazením všetkých kľúčových informácií o jazde, zatiaľ čo pravá slúži na dotykové ovládanie prvkov zábavy a komfortu z pozície vodiča i spolujazdca. Tento digitálny priestor neabsentuje ani vo výbave Allure, kde panoramatický efekt vytvára dvojica 10″ obrazoviek integrovaných do súvislého panela.

Budúcnosť však nie je iba o vzhľade či technológiách, pre PEUGEOT je rovnako dôležitá aj ekológia a udržateľnosť. V novej generácii modelu E-3008 je preto použitých viac ako 500 kg zelených materiálov v podobe kovov a polymérov. Takzvaná zelená oceľa hliník predstavujú 60 % celkového objemu zelených materiálov vo vozidle, k čomu sa pridávajú nárazníky, spoilery, odkladacie materiály a koberčeky vyrobené z recyklovaných plastov.

Interiér, ako aj zvyšok modelu PEUGEOT E-3008, toho však ponúka ďaleko viac, vrátane pokročilej technologickej výbavy, výkonného pohonu a vysoko-kapacitnej batérie s prelomovým dojazdom či celého radu asistenčných systémov, ktoré sa postarajú o pohodlie a bezpečnosť posádky. Sledujte nás preto aj naďalej, už o týždeň vám novú, plne elektrickú 3008-čku predstavíme z ďalšieho zaujímavého uhlu pohľadu.

Čo vám však prezradíme ešte dnes, je cena. PEUGEOT E-3008 môže byť váš vo verzii Allure, ktorá ponúka bohatú výbavu vrátane PEUGEOT i-Cockpit, LED svetlometov a 19-palcových zliatinových diskov, už od 46 790 €. Vyššia verzia GT vybavená 20″ zliatinovými diskmi, Pixel LED svetlometmi a 21″ panoramatickým displejom a športovými dizajnovými prvkami, začína na cene 50 790 €. Pozrite si kompletný cenník, konfigurátor a podrobnejšie informácie o modeli PEUGEOT E-3008.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.