- #Mobilné zariadenia
- 7 min.
- 5.2.2018
Mobily sú bezpečné. Podľa americkej FDA nám ich žiarenie neškodí
Štúdií varujúcich pred používaním mobilných telefónov, alebo Wi-Fi zariadení je mnoho, rovnako ako tých s opačným výsledkom. Pritom dnes už neplatí argument, že mobilné zariadenia používame príliš krátko, takže ich prípadné nepriaznivé účinky sa ešte nemali kedy prejaviť.
Desaťročia v sieti
Od spustenia sietí GSM a masívneho nástupu dotovaného hardvéru už uplynuli desaťročia. Na Slovensku prešlo od 15. januára 1997, kedy spustil našu prvú GSM sieť mobilný operátor Globtel (konkurenčný EuroTel, neskôr T-Mobile a dnešný TELEKOM, sprístupnil GSM sieť 10. februára 1997), už 21 rokov.
Tí čo zažili siete 1G (NMT) v pásme 450 MHz, si isto spomenú, že tepelné účinky RF radiácie týchto prístrojov boli neporovnateľne silnejšie, než pri mobiloch nasledujúcich generácií. Pri dlhšom hovore bolo jednoducho potrebné striedať uši, kvôli zahrievaniu.
Podobne sa striedali aj varovné a upokojujúce štúdie, ktoré sa zdajú byť objektívnejšie – už len z astrofyzikálnych dôvodov. Na Zemi sme elektromagnetickým žiarením rôznych frekvencií zo Slnka a z vesmíru ožarovaní odjakživa, aj keď skeptici vždy nájdu dôvody, prečo sú technické žiarenia odlišné.
4G mimo zorného poľa
Ďalším pozitívnym príspevkom do tejto debaty je stanovisko americkej FDA k výsledkom najnovšej štúdie o rizikách radiácie mobilov.
Súčasťou poslania úradu FDA je aj zaistiť bezpečnosť elektronických výrobkov vydávajúcich elektromagnetické žiarenie, napríklad televízorov a mobilných telefónov.
Agentúra FDA je súčasťou amerického ministerstva zdravotníctva a chráni verejné zdravie tým, že kontroluje účinnosť a bezpečnosť humánnych a veterinárnych liekov, očkovacích látok, iných biologických výrobkov a zdravotníckych pomôcok. Agentúra tiež zodpovedá za bezpečnosť potravín v USA, kozmetiky, potravinových doplnkov, výrobkov, ktoré vydávajú elektromagnetické žiarenie a reguluje tabakové výrobky.
Hoci americký telekomunikačný regulátor Federálna komunikačná komisia (FCC) stanovuje štandard pre limity expozície elektromagnetickej energie z mobilných telefónov, spolieha sa na FDA a iné zdravotnícke agentúry, spracúvajúce vedecké poznatky a informácie týkajúce sa týchto štandardov.
Jedným z posledných príspevkov je nedávno uverejnený výskum Národného toxikologického programu (National Toxicology Program, NTP) o účinkoch pri vystavení organizmov rádiofrekvenčnej energii.
Národný toxikologický program uverejnil podrobnosti výsledkov štúdií, ktoré naznačujú, že normálne úrovne žiarenia mobilných telefónov nie sú pre ľudí škodlivé.
Výskum sa síce uskutočňoval na potkanoch pri veľmi vysokých intenzitách RF žiarenia na frekvenciách mobilných sietí 2G a 3G, ale priniesol výsledky, podľa ktorých nedošlo k žiadnemu jasnému poškodeniu ani pri vyšších úrovniach žiarenia. Štúdia nezahŕňala frekvencie 4G sietí, takže žiadne prípadné riziko nemalo súvislosť s používaním LTE.
Nedá sa to síce absolutizovať, ale väčšinou používajú siete vyšších generácií vyššie frekvencie, než staršie technológie. (V Európe: 1G = 450 MHz, 2G = 900 / 1800 MHz, 3G = 1800 / 2100 MHz, 4G = 1800 / 2300 / 3500 MHz …) (Zoznam frekvencií nie je úplný.)
S potrebou čoraz širšieho spektra kvôli dátovej priepustnosti však toto pravidlo prestáva platiť a v sieťach 5G, ktoré budú mixom rôznych pásiem, stratí platnosť úplne.
S mobilom k dlhovekosti?
V jednej zo štúdií bol síce pozorovaný vznik karcinogénnych prejavov u samcov potkanov, ale u samíc sa nič podobné neprejavilo. Pokusné zvieratá pritom boli vystavené omnoho vyššej intenzite žiarenia, než povoľujú normy pre mobilné telefóny.
Navyše potkan vďaka malým rozmerom svojho tela vystavuje pri expozícii žiareniu celý organizmus. U človeka je to len hlava, alebo oblasť bokov, či stehien. FDA preto upozorňuje, že zistenia výskumu by nemali byť priamo extrapolované na hodnotenie vplyvu používania mobilných telefónov človekom. Inými slovami, pôsobenie na ľudí by malo byť podstatne slabšie.
Súčasné bezpečnostné limity sú podľa FDA nastavené tak, aby zahŕňali 50-násobok bezpečnostnej rezervy oproti úrovni expozície rádiofrekvenčnou energiou, pri ktorej sú už pozorované negatívne účinky.
Zaujímavým zistením tiež bolo, že a exponované krysy žili dlhšie ako krysy z kontrolnej skupiny, ktoré neboli vystavované elektromagnetickému žiareniu.
FDA bude získané výsledky ďalej analyzovať. Na základe doterajšieho hodnotenia a pri zohľadnení dostupných vedeckých podkladov však prehlasuje, že sa nenašli dostatočné dôkazy o existencii nepriaznivých účinkoch na zdravie ľudí, spôsobených expozíciami elektromagnetickej energie s intenzitou v rámci súčasných povolených limitov.
„Ani pri častom každodennom používaní veľkou väčšinou dospelých nebol zaznamenaný nárast udalostí, ako sú mozgové nádory. Na základe týchto aktuálnych informácií sa domnievame, že súčasné bezpečnostné limity pre mobilné telefóny sú prijateľné na ochranu verejného zdravia“, uvádza sa v stanovisku úradu FDA.
Niet dôvod na paniku
Keď som o problematike účinkov neionizujúceho žiarenia mobilných telefónov písal asi pred 15-timi rokmi v inom článku, konštatoval som, že tou pravou emóciou je pokoj.
Istá striedmosť v používaní technologických vychytávok nemôže byť na škodu, ale dôvody na obavy z používania mobilných telefónov, Wi-Fi zariadení, alebo bezdrôtových slúchadiel, pravdepodobne neexistujú.