Reklama

Mobilné telefóny na základných školách opäť definitívne skončia

Zdroj | Unsplash/bruce mars
Michal Sobek
Zdroj | Unsplash/bruce mars
Zdroj | Unsplash/bruce mars

Čo sa pred pár týždňami len šuškalo, teraz naberá reálne kontúry. Ministerstvo školstva totiž definitívne navrhlo zákaz používania mobilných telefónov na základných školách.

Ministerstvo sa tak rozhodlo po tom, čo obdržalo informácie od výskumov EOCD o nepriaznivom vplyve mobilov na výsledky a dušenú pohodu žiakov a žiačok.

Deti podľa výskumu trpia zvýšenou nervozitou, čo môže mať vplyv na ich schopnosť učiť sa. Ministerstvo školstva tak aktuálne pripravuje zmenu zákona aj vyhlášku. Školy dostanú všetky potrebné pravidlá včas, aby sa mohli na túto zmenu pripraviť. Rezort školstva ešte musí vymyslieť, ako si u žiakov vynútiť toto nariadenia dodržiavať.

Obsah pokračuje pod reklamou
Zdroj | Getty Images / Unsplash

Podobné odporúčania zazneli aj vlani od organizácie UNESCO. Tá vyjadrila plnú podporu pre zavedenie zákazu používania mobilných telefónov na základných školách. Podobné opatrenia už fungujú vo Veľkej Británii, Švédsku i Francúzsku.

Práve Veľká Británia sa stala príkladom aj pre Slovensko, ktoré navrhlo nasledujúce opatrenia:

  • V 1. až 3. ročníku základnej školy bude platiť úplný zákaz používania mobilných telefónov počas vyučovania, prestávok a v priestore školy
  • od 4. ročníka bude mať zákaz výnimku v prípade, ak si používanie mobilného telefónu vyžaduje štátny vzdelávací program
  • od 6. ročníka bude mať zákaz výnimku v prípade, ak to vyžaduje štátny vzdelávací program, alebo o výnimke rozhodne učiteľ pre potreby vzdelávania

Stále sa však naskytujú nezodpovedané otázky, napríklad, ako sa tieto zmeny dotknú osemročných gymnázií, teda konkrétne tried, ktorým zodpovedajú vyššie ročníky na základných školách.

Pozrite si

Google už možno nebude zadarmo, gigant zvažuje jeho spoplatnenie

Avšak minister Školstva Tomáš Drucker jasne zdôraznil, že tento zákaz nemá viesť boj proti používaniu digitálnych technológií v školách. Modernizáciou by mali prejsť aj samotné triedy, do ktorých štát má investovať sumu 200 miliónov eur.

Ak zmena zákona prejde podľa plánu, tak prvé body by mali platiť už od budúceho školského roka. Zvyšné body nadobudnú svoju účinnosť niekedy v priebehu nasledujúceho kalendárneho roka.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.