Reklama

Mladá Slovenka sa postarala o mega úspech na ISEF v USA!

Roman Calík

Slovenka získala zlato! Nie, nie je to zlato z hokeja, ani Olympijských hier, ale z uznávanej súťaže stredoškolákov Intel ISEF, ktorá sa konala v Los Angeles.

Vyhrala Festival vedy a techniky AMAVETu (FVaT) a cestovala do Los Angeles. 17-ročná Michaela Brchnelová z Bratislavy sa spolu s trojicou Slovákov zúčastnila na prestížnej svetovej súťaži vedeckých projektov stredoškolákov Intel ISEF, ktorá sa tento rok konala v dňoch 11. – 16. mája 2014. Tu zaznamenala historicky najväčší úspech a zatiaľ najlepšie ocenenie v rámci Slovenska na tejto súťaži a zaradila sa tak medzi elitu nadanej mládeže v oblasti vedy a techniky z celého sveta. Odchádzala z Ameriky so zlatou medailou!

AMAVET - úspešní mladí Slováci

V hlavnom hodnotení sa s pomedzi viac ako 1 700 žiakov stredných škôl z celého sveta Michaela Brchnelová umiestnila na nádhernom prvom mieste v kategórií Astronómia. Súťaže Intel ISEF sa zúčastnila po druhýkrát (v minulom roku získala špeciálne ocenenie Priscilla and Bart Bok, vydávané Pacifickou astronomickou spoločnosťou a Americkou astronomickou spoločnosťou za svoj projekt X-ray merania dynamiky vybraných pozostatkov supernov. Okrem toho sa vtedy umiestnila na 2. mieste a okrem ceny získala odmenu 500 dolárov a lístok a letenku na udeľovanie cien v americkom Washingtone, ktoré sa konalo začiatkom tohto roka). Tohtoročné umiestnenie a odmenu 3 000 dolárov za prvú cenu, 1500 dolárov za špeciálnu prvú cenu Koalície pre plazmovú vedu (CPS) a výlet do švajčiarskeho CERNu v hodnote 5000 dolárov získala za svoj projekt „O urýchľovaní častíc v Tychovom pozostatku po supernove.“

Intel ISEF (Intel International Science and Engineering Fair) je najväčšia a jediná celosvetová súťaž pre študentov stredných škôl, ktorú od roku 1950 organizuje Spoločnosť pre vedu a verejnosť. Od roku 1997 ju sponzoruje spoločnosť Intel. Ide o program patriaci pod „Spoločnosť pre vedu a verejnosť“ a jeho cieľom je inšpirovať študentov k riešeniu náročných otázok vedy a problémov blízkej budúcnosti. ISEF oceňuje najsľubnejších mladých podnikateľov, inovátorov a vedcov. Finalisti sú nominovaní stovkami národných združení (na Slovensku AMAVET a Mladí vedci Slovenska) a tieto projekty sú následne posudzované priamo na mieste viac ako 1200 porotcami spomedzi všetkých vedeckých disciplín, pričom každý z nich by mal mať titul Ph.D., alebo ekvivalentných 6 rokov súvisiacich profesionálnych skúseností v jednej z niektorých vedeckých disciplín. Tento rok sa ho zúčastnilo viac ako 1 700 študentov stredných škôl z približne 70 krajín, pričom súťažili o takmer 5 miliónov amerických dolárov.

17-ročná Michaela Brchnelová z Bratislavy

Možno by ste mali vedieť aj, čo je AMAVET – Asociácia pre mládež, vedu a techniku. Ide o záujmové občianske združenie s orientáciou na mladých ľudí, popularizáciu vedy a techniky, ktoré na Slovensku pôsobí už od roku 1990. Združuje viac ako 4000 členov v kluboch na území celého Slovenska. Medzi hlavné aktivity patrí organizovanie Festivalu vedy a techniky, čím umožňuje mladým ľuďom, najmä študentom stredných škôl zúčastňovať sa viacerých medzinárodných súťaží, na ktorých môžu predstaviť výsledky svojej práce skúseným odborníkom a ostatným mladým ľuďom z celého sveta, pričom naši študenti zo Slovenska bývajú na týchto súťažiach veľmi úspešní.

Zdroj: AMAVET

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.