Mitsubishi EMirai xS Drive upozorní na zabudnuté dieťa, či spánok vodiča

ZDROJ | Mitsubishi

Séria EMirai sa pravidelne objavuje na veľtrhu CES, kde predvádza najnovšie jazdné technológie spoločnosti, ktorá je samostatnou jednotkou Mitsubishi Motors. Premiéra najnovšieho koncepčného automobilu je naplánovaná na CES 2022. Spoločnosť nám ho však predstavila už teraz.

Koncepčný automobil EMirai xS Drive je vybavený internými infračervenými kamerami a snímačmi rádiových vĺn na monitorovanie vodiča, aj jeho pasažierov. Systém dokáže na základe výrazov tváre odhaliť ospalosť vodiča, ale i náhlu nevoľnosť.

Pozrite siMitsubishi efektívne recykluje batérie z Outlanderu, využije ich na výrobu

Technológia sledovania tváre a spracovania obrazu priebežne vyhodnocuje nepatrné odchýlky v odtieni pleti dôsledkom zmien srdcového tepu. Vraj si poradí aj s vibráciami vozidla a meniacimi sa svetelnými podmienkami. V prípade, že sa odhalia abnormálne fyzické zmeny, systém navrhne šoférovi, aby zastavil a dal si pauzu. Pri zvýšenej pravdepodobnosti kolízie vie aktivovať dokonca funkciu automatického núdzového parkovania.

ZDROJ | Mitsubishi

Pod „dohľadom“ nie je len vodič, ale aj posádka. Infrakamera zistí prítomnosť pasažierov. Veľkosť ich tela vypočíta podľa polohy tváre a telesnej konštrukcie hornej časti tela. Rádiové vlny odhalia prítomnosť detí, poradia si i vtedy, ak sú v mŕtvom uhle infrakamery, alebo zakryté dekou. Vďaka získaným informáciám systém rozpozná s vysokou presnosťou, či vo vozidle náhodou nezostalo dieťa. V takom prípade upozorní posádku a tak pomôže predísť nešťastiu.

ZDROJ | Mitsubishi

Pokročilý asistenčný systém vodiča slúži na adaptívne ovládanie svetlometov, pomáha predchádzať dopravným nehodám. High-Definition Locator a Driver Monitoring System umožňujú ovládanie svetlometov podľa uhla zákruty, sklonu cesty a smeru pohľadu vodiča. Oblasti kam sa vodič pozerá a tiež potenciálne nebezpečenstvá budú jasne osvetlené, tak podporia bezpečnejšiu jazdu v noci.

ZDROJ | Mitsubishi

Vonkajšie kamery a radar s milimetrovými vlnami predstavujú ďalší prvok varovania prostredníctvom 3D zvuku a cestnej projekcie. Vodič vďaka nim dokáže rozpoznať možné riziká, ako i približujúce sa vozidlá zozadu bez toho, aby tomu musel venovať zvýšenú pozornosť.

Pozrite siTuristika s novým Mitsubishi L200

Nový koncepčný automobil bude vystavený na veľtrhu CES 2022 od 5. do 8. januára v Las Vegas Convention Center. O ďalších novinkách vás budeme priebežne informovať.

ZdrojMitsubishi

Komentáre k článku