Reklama

Mitsubishi efektívne recykluje batérie z Outlanderu, využije ich na výrobu

Zdroj | Mitsubishi
Juraj Recký
Zdroj | Mitsubishi
Zdroj | Mitsubishi

Kritikom, ktorí sa pýtajú, čo bude s batériami z elektromobilov, posiela Mitsubishi jasnú odpoveď. Automobilka v starých batériách uskladní elektrinu na výrobu ďalších elektromobilov.

Mitsubishi Motors Corporation na svoju fabriku v japonskom meste Okazaki, ktorá je hlavným závodom na výrobu elektromobilov značky, namontovala strešný fotovoltaický systém, z ktorého energiu budú uskladňovať v recyklovaných batériách z elektromobilov. Toto riešenie je momentálne kapacitne najväčšie svojho druhu vôbec.

Zdroj | Mitsubishi

Na výrobu a uskladňovanie obnoviteľnej energie a maximálneho zníženia produkcie CO2 automobilka musela namontovať solárne panely, systém uskladňujúci energiu v batériách a vyriešiť zabezpečenie batérií. Automobilka tu šikovne reaguje na kritiku elektromobilov, resp na relatívne krátku životnosť batérií a ich následne recyklovanie alebo likvidáciu. Všetky batérie, ktoré majú uskladňovať získanú energiu sú vyradené kusy z Outlander PHEV.

Výstavba strešného fotovolataického systému začala v októbri 2019 a spustenie plnej prevádzky je naplánované na máj 2020. Počiatočná kapacita má byť 3 MW, čo znamená ročnú výrobu energie v objeme 3 GWh. Kapacity sa majú postupom času zvyšovať. Energia sa bude využívať primárne na výrobu v továrni. Riešenie má ročne ušetriť približne 1 600 ton CO2 a takmer úplne oslobodiť továreň od závislosti na neďalekej elektrárni.

Továreň má tiež slúžiť ako virtuálna elektráreň v prípade núdze a katastrof. Je na ňu napojená neďaleká telocvičňa, ktorá slúži ako azyl pre obyvateľov mesta v prípade potreby.

Mitsubishi tento rok na autosalóne v Ženeve prestavilo systém Dendo Drive House. Tento energetický systém umožňuje získavať, ukladať a distribuovať energiu medzi domom a elektromobilom. Riešenie je v tak pokročilej fáze vývoja, že počas októbra automobilka ho ponúkala v Japonsku a Európe koncovým používateľom. Fabrika fungujúca takmer výhradne na obnovitelnej energii je teda len jedným z projektov automobilky, ktorý berie ohľad na životné prostredie.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.