Reklama

Microsoft spojazdnil podmorské dátové centrum pri škótskom pobreží

Zdroj | Microsoft
Richard Pliešovský
Zdroj | Microsoft
Zdroj | Microsoft

Projekt Natick – výskumný projekt Microsoftu na určenie realizovateľnosti dátových centier pod vodou, prešiel do novej etapy. Po spustení plnohodnotného prototypu dátového centra na pobreží Škótskych ostrovov Orkney bude teraz skúmať jeho ekonomickú životaschopnosť.

Koncept podmorskej základne na ukladanie dát vznikol pre niekoľkými rokmi počas ThinkWeek, kde boli zamestnanci vyzvaní, aby predložili svoje návrhy a inovátorské myšlienky. Jedna z nich bola: Prečo nie sú dátové centrá v blízkosti pobreží, keď pri nich žije takmer polovica svetovej populácie?

Takto sa zrodil v roku 2014 nápad, ktorý po prvý raz spoločnosť otestovala v roku 2016, keď do hĺbky 9 metrov ponorila skúšobný box dátového centra.

Zdroj | Microsoft

Ďalším pokračovaním bolo vyrobenie plne funkčnej kapsuly a jej umiestnením pri pobreží malého škótskeho ostrova. Vývojári sa museli popasovať aj s energeticky efektívnym systémom, ktorý využíva prirodzené chladenie z oceánu a prináša vysokorýchlostnú výpočtovú silu. Systém sa napája z obnoviteľnej energie so spotrebou 250 kW pri plnom výkone.

Kapsula je dlhá 12,2 metra so šírkou prepravného kontajnera. Vo vnútri sa ukrýva 864 serverov.  Je uložená v hĺbke necelých 35 metrov.

Dátové centrum je určené na uchovávanie údajov a procesných informácií bez potreby údržby až na päť rokov. V skúšobnej prevádzke sa nebude používať na uchovávanie kriticky dôležitých informácií.

Zdroj | Microsoft

V priebehu roka bude tím ľudí okolo Projektu Natick monitorovať výkonnosť dátového centra, vrátane spotreby elektrickej energie a ďalších dôležitých funkcií potrebných na plnú prevádzku datacentra. Spoločnosť Microsoft hovorí, že práve toto bude druhá fáza Projektu Natick – určiť ekonomickú životaschopnosť prevádzky dátových centier na diaľku, ale aj zisťovať potenciálny vplyv na okolitý vodný život v dôsledku zvýšených teplôt vody.

Microsoft nie je jedinou technologickou firmou, ktorá intenzívne investuje do infraštruktúry potrebnej na dátové prepojenie sveta a spracovanie obrovského množstva údajov. Google nedávno informoval, že investuje do 9 600 km dlhého podmorského kábla, ktorý spojí Austráliu s Japonskom. Facebook s Microsoftom dokončil svoj transatlantický internetový kábel Marea v dĺžke 6 400 kilometrov.

Zdroj | Microsoft

Projekt Natick sa týka testovania vplyvu vody a určenia, či sú vôbec podmorské dátové centrá životaschopnými riešeniami. Ak by to aj výskum nepotvrdil, získané poznatky sa budú dať aplikovať do nových projektov. Takto sa vedci podučia o zlyhávaní diskov, alebo rackovom dizajne, technológii chladiacich systémov, či využívaní energie z obnoviteľných zdrojov.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.