Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Kancelársky balík Office po 30 rokoch končí, nahradí ho Microsoft 365

Kancelársky balík Office po 30 rokoch končí, nahradí ho Microsoft 365
Zdroj | Microsoft
Richard Pliešovský
Kancelársky balík Office po 30 rokoch končí, nahradí ho Microsoft 365
Zdroj | Microsoft
Zdroj | Microsoft

Už v roku 2020 Microsoft avizoval, že zmení aktuálny a dnes už legendárny názov Microsoft Office na Microsoft 365. Zmenu potvrdil túto stredu na konferencii Ignite. Čo to prináša pre nás, bežných používateľov?

Stáva sa to po viac ako 30 rokoch, za ten čas nám toto označenia poriadne vliezlo pod nechty. Zmena je však len kozmetická, aplikácie Word a Excel ako ich poznáme dnes nezmiznú zo zemského, teda počítačového, povrchu. Balík nástrojov dostáva nový, ale stále známy názov: Microsoft 365.

Ako to bude prebiehať?

Obsah pokračuje pod reklamou

Počas nasledujúcich mesiacov Office.com, mobilná appka Office a Office pre Windows zmenia meno na Microsoft 365 a získajú nový vzhľad a ikony. Aj keď je Microsoft 365 veľmi podobný balíku Microsoft Office, nájdu sa tu dôležité rozdiely. Ako inak, najväčším z nich je cena.

Kým balík Office si ešte bolo možné zakúpiť okrem predplatného aj formou jednorázového nákupu, nová služba Microsoft 365 už prechádza výhradne na predplatné. Ľudia, ktorí si predplatia Microsoft 365, majú v pláne zahrnuté najnovšie aktualizácie, zatiaľ čo tí, ktorí majú Microsoft Office, si musia kúpiť najnovšiu verziu softvéru.

Microsoft 365 je teda predplatená služba, ktorá zaisťuje, že budete mať k dispozícii najaktuálnejšie moderné nástroje produktivity. K dispozícii budú plány Microsoft 365 pre domáce i osobné použitie, ako aj pre malé a stredné podniky, veľké podniky, školy či neziskovky.

Viceprezident Microsoftu Jared Spataro povedal, že služba Microsoft 365 príde s množstvom nových funkcií. Bude fungovať ako centrum pre všetky používateľské súbory v produktoch spoločnosti, ako sú Word a PowerPoint, umožnia tiež rýchly prístup k súborom zdieľaným na stretnutiach.

Microsoft zároveň spúšťa v aplikácii Microsoft 365 informačný kanál, ktorý používateľom umožní vidieť veci, ako sú ich schôdze dňa alebo aktualizácie od ľudí, ktorých sledujú, a to prostredníctvom odkazu na informačné kanály sociálnych médií.

Microsoft 365 sa začne uvoľňovať v novembri, počnúc Office.com, v januári 2023 prídu zmeny v aplikácii Office pre Windows a mobilné zariadenia. Používatelia nemusia nič robiť, „nebude to mať žiadny vplyv na váš existujúci účet, profil, predplatné ani súbory. Aplikácia sa automaticky aktualizuje s novou ikonou a názvom, takže dávajte pozor na tieto zmeny v novembri a neskôr,“ píše Microsoft na stránke FAQ.

Dobrou správou je, že tým, ktorí sa nechcú s „klasikou“ rozlúčiť (alebo sa im neoplatí platiť každý mesiac predplatné), bude Microsoft stále ponúkať jednorazové nákupy aplikácií ako Word, Outlook a Excel pre používateľov Office 2021 a plány Office LTSC.

Microsoft Office prišiel na trh v roku 1990 a stal sa dominantným nástrojom, bez ktorého si väčšina používateľov nevie predstaviť svoje súžitie s počítačmi, vo veľkej miere ho využívajú aj na Macoch. Pre bežných používateľov je cena Microsoft 365 určená na 7 eur (69 eur ročne), pre 2 až 6 osôb je to 10 eur (99 eur ročne).

Zdroj