Súčasťou hybridnej vojny je propaganda a falošné informácie s cieľom zmiasť rozviedky iných štátov, ale najmä obyvateľstvo, ktoré potom prestáva veriť dôveryhodným zdrojom a inštitúciám.
Dnes je tomu rok, čo Rusko napadlo Ukrajinu a šírenie propagandy neprestáva. Naopak, podľa Správy o nepriaznivej hrozbe spoločnosti Meta začína pri šírení propagandy uchyľovať k taktike používanej spamermi.
Správu vypracoval Ben Nimmo, vedúci spravodajstva o globálnych hrozbách a Nathaniel Gleicher, vedúci bezpečnostnej politiky, ide teda o nanajvýš kompetentných expertov.
Hneď na úvod konštatujú, že zatiaľ čo „pokusy ruského pôvodu o utajené aktivity (CIB) súvisiace s ruskou vojnou na Ukrajine prudko vzrástli, zjavné snahy ruských štátom kontrolovaných médií sa na našej platforme za posledných 12 mesiacov znížili“.
Meta pozorovala, ako sa štátom kontrolované médiá presúvajú na iné platformy a používajú nové domény, aby sa pokúsili uniknúť ďalšej transparentnosti odkazov na ich webstránky.
Experti už minulý rok upozorňovali na nárast operácií domáceho vplyvu. Tie sú nebezpečné tým, že kombinujú klamlivé techniky s reálnou mocou štátu. Meta odstránila minulý štvrťrok v Srbsku, na Kube a v Bolívii tri siete, ktoré boli nejakým spôsobom prepojené s vládami alebo vládnucimi stranami v ich príslušných krajinách. Každý z nich sa zameriaval na domáce obyvateľstvo – vychvaľoval vládu a kritizoval opozíciu.
Keď začala byť takáto priehľadná aktivita potláčaná, začali sa používať nové taktiky šírenia propagandy. Tá spočíva vo vytvorení tisícov falošných účtov, tie sa zapájajú do diskusií, ktoré sa zaoberajú vojnou. Súčasťou tejto stratégie je vytváranie množstva fejkových spravodajských webstránok, ktoré na prvý pohľad vyzerajú seriózne, alebo používajú skomolené meno svetoznámych agentúr. Ide teda o niečo, čo je dlhé roky známe ako spam.
Meta tiež minulý rok zablokovala dve veľké dezinformačné kampane, ich diskusie zaplavila spamové príspevky s falošnými informáciami o vojne na Ukrajine. V septembri sa odstránilo z Facebooku neuveriteľných 1 633 fejkových účtov a 703 stránok, ktoré Rusko využívalo na svoju propagandu a korigovanie vplyvu. Meta sa nevenuje len autoritatívnym štátom, nerozpakuje sa odstrániť aj iné falošné účty, dokonca i tie, ktoré zriadila armáda USA.
Ďalšie podrobné informácie sú zhrnuté v Správe o nepriaznivej hrozbe.