Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Meta sa nezdá, na Facebooku zrušila desiatky účtov armády USA

Meta sa nezdá, na Facebooku zrušila desiatky účtov armády USA
Zdroj | Wired
Richard Pliešovský
Meta sa nezdá, na Facebooku zrušila desiatky účtov armády USA
Zdroj | Wired
Zdroj | Wired

Facebook už dlhšiu dobu nemá dobré meno, jeho zlá povesť sa pomaly zhmotňuje do straty používateľov, ktorí začínajú využívať alternatívne služby. Možno aj to je jedným z dôvodov, prečo nedávno zrušila táto sociálna sieť viacero účtov.

Nešlo o hocijaké účty, ale účty americkej armády. Čo sa to deje? Vyhlásila Meta vojnu „svojej“ armáde?

Meta zrušila niekoľko desiatok účtov a stránok spojených s americkou armádou nielen na Facebooku, ale aj na Instagrame. Spoločnosť ako dôvod uviedla, že sa používali ako súčasť prísne tajných operácií majúcich za cieľ ovplyvniť operácie zamerané na Rusko a Blízky východ.

Obsah pokračuje pod reklamou

Spolu ide o 39 účtov, 16 stránok a 2 skupiny na Facebooku plus ďalších 26 účtov na Instagrame. Odstránené boli za porušenie politiky spoločnosti koordinovaného neautentického správania. Nešlo pritom účty a stránky s obrovskými počtami followerov. Najúspešnejšia mala 22 000 sledovateľov, v najväčšej skupine bolo 400 členov.

V správe sa okrem iného píše, že sieť bola prepojená s jednotlivými službami spojenými s armádou USA, fungovala naprieč viacerými internetovými službami. Zameriavala sa na Afganistan, Alžírsko, Irán, Irak, Kazachstan, Kirgizsko, Rusko, Somálsko, Sýriu, Tadžikistan, Uzbekistan a Jemen.

Niektoré z odstránených stránok dokonca mali vytvorené svoje vlastné logá a vizuálny štýl, boli prepojené so zodpovedajúcimi účtami na YouTube, Twitteri, Vkontakte či na špecializovaných webstránkach.

Pozrite si

Facebook, Instagram a TikTok monitorujú, čo robíte a píšete v ich prehliadačoch

Meta odhalila neautentické účty po tom, ako sa začalo interné vyšetrovanie na základe informácií nezávislých výskumníkov z Graphika a Stanfordského internetového observatória, ktorí v v lete zverejnili päťročný prehľad prozápadných operácií skrytého vplyvu.

Jedným z dôkazov toho, že išlo o falošné účty, bolo, že sa zverejňovali cez pracovné hodiny v USA a nie v časových pásmach krajín, kde mali údajne sídliť. Ľudia stojaci za týmito zoskupeniami písali v arabčine, perzštine a Rusku, aby chválili americkú armádu a upozornili na obavy z terorizmu v regiónoch osobitného záujmu. Uverejňovali videá, články, fotografie a meméčka o krajine, na ktorú sa zamerali.

V mnohých prípadoch kampane kritizovali Irán, Čínu a Rusko so zameraním na ruskú inváziu na Ukrajinu, čínsky útlak voči ujgurskému ľudu, podporu oboch krajín režimu Talibanu v Afganistane a vplyv Iránu na Blízkom východe. Falošné účty utratili 2 500 dolárov na reklamu na Facebooku, aby zabezpečili, že ich dezinformačný obsah sa dostane k viacerým používateľom.

Vyhlásila teda Meta vojnu armáde USA? Určite nie. Ukazuje sa, že začala ráznejšie konať v prípade falošných účtov bez ohľadu na to, kto ich spravuje. Facebook totiž ešte v septembri tohto roka odstránil dezinformačné siete z Číny a Ruska, pričom len Rusko používalo na svoju propagandu a korigovanie vplyvu neuveriteľných 1 633 fejkových účtov a 703 stránok.

Zdroj