Reklama

Mazda MX-30 - kráska na elektrinu s biednym nabíjaním

Števo Porubský
91 %
Mazda MX-30 je síce prvotina japonskej automobilky, no už na prvý pohľad pôsobí tak vyzreto, že tomu nechcete uveriť. Má výborný dizajn, konkurencieschopnú cenu, špičkový interiér, zaujímavé dvere a slušnú spotrebu. Má vôbec nevýhody?

Výhody

  • dizajn
  • konkurencieschopná cena
  • spotreba
  • interiér

Nevýhody

  • extrémne pomalé nabíjanie
  • malá batéria na dlhšie trasy
  • dvere nepoužiteľné na slovenských parkoviskách

Začnem hneď z ostra. Batéria v podlahe má kapacitu len 35,5 kWh (využiteľných je z toho 30 kWh), čo je na elektromobil súčasnosti chabé číslo, hlavne keď z každej strany počúvame ako sa automobilky snažia dostať k magickej hodnote 100 kWh. Mazda na to ide akosi s rozumom a prísne sa drží čísiel.

Tie jej hovoria, že bežný spotrebiteľ aj tak denne neprejde viac ako je dojazd elektromobilu, dokonca v priemere iba 48 km denne a v cieľovej stanici sa vie dobiť.  Či je už cieľom až domov, alebo je čiastočným cieľom práca, príp. obchod po práci s nabíjacími stojanmi…

Vďaka tomu sa ale udiali s týmto vozidlom veci, ktoré si konkurencia a násobne vyššími kapacitami batérií nemôže dovoliť. Tou najzásadnejšou je cena (od 33 900 €), ktorá je o zhruba 10 000 € vyššia, ako model CX-30, teda podobne veľké vozidlo na bežný pohon. V základe.

My sme testovali verziu e-Skyactive First Edition Luxury Modern s príplatkovým Ceramic Silver Metalic lakom za 1 500 €. Celková cena bola teda 35 900 €. Ak si ale „konkurenčnú“ CX-30 nakonfigurujete s automatom a vyššou výbavou, ktorú MX-30 má už v základe, tak ste prakticky na cenovej úrovni MX-30! A to ste ešte nevyužili bonusy od predajcu a od štátu na elektromobily.

Mimochodom, MX-30 patrí v základnej výbave medzi najlacnejšie elektrické crossovery na trhu. Lacnejší je už len Citroen E-C4, Opel Mokka-e a Peugeot e-2008. Hyundai Kona electric či Kia e-Niro stoja v základe viac ako 35 000 €.

Aj to je výsledok síce iba 35,5 kWh batérie, ktorá je násobne lacnejšia, ako dvoj či trojnásobne objemnejšie batérie. Na druhej strane vás v pohode dostane zo satelitu do práce a späť, dokonca aj na kratšie výlety cez pol republiky. Reálny dojazd aj v zimnom počasí je totiž vyše 100 km. Ak šetríte, dostanete sa na cca 160-180 km, no proklamovaných 200 km som ani raz nedosiahol.

Priemerná spotreba sa ustálila na hodnote 22 kWh/100 km, čo znamená, že na jedno nabitie by som zvládol prejsť zhruba 140 km. V zimnom počasí pri plne nabitej batérii až do úplnej nuly. Pre pokoj duše a nervov je ale reálny dojazd v zime zhruba 100 km, potom už musíte pre istotu nabíjať.

O chod Mazdy MX-30 sa stará tento elektromotor, ktorý zabral komplet priestor pod prednou kapotou. Má výkon 107 kW (145 k).

Za viac ako vydarený by som označil dizajn novinky. Mazda MX-30 si zachováva jasné dizajnové črty automobilky, no zároveň pridáva detaily, ktoré z nej robia celkom iné a omnoho zaujímavejšie auto. Minimálne pre mňa. Aj preto je u mňa Mazda MX-30 v prvej trojke najkrajších elektromobilov na trhu. V nej mám ešte Hondu e a Mini Cooper SE.

Všimnite si tie detaily… Vyrezané zadné svetlá a vykrojenie v prednej maske dopĺňajú inak krásne čisté línie vozidla so športovým charakterom. Je to silná štýlovka.

Mazda MX-30 je jednoducho nádherné auto zvonku i zvnútra. Navyše zvnútra si vás získa využitím recyklovaných, ale aj prírodných materiálov. Neprehliadnuteľný je napríklad korok na stredovom paneli.

Čisté línie zvonku sa preniesli aj do vnútra. Okolo vodiča sú tri displeje, najzaujímavejší je ultraširokouhlý hlavný displej s uhlopriečkou 8,8 palca, ktorý trčí z palubovky. Otázny je hrubý rám po stranách, displej by určite pôsobil decentnejšie ak by tam taký rám nebol. Ale zároveň by pôsobil možno až smiešne malo.

Viditeľnosť displeja je dobrá, čistá grafika infotainmentu tomu určite pomáha.

Pred vodičom je v kupole ďalší 7″ displej, ktorý zobrazuje základné údaje vozidla. Okolo neho sú dva analógové budíky. Vodič sa ale môže spoliehať aj na head-up displej.

Tretí displej je na stredovom tuneli, je dotykový, ale okolo neho sú aj mechanické tlačidlá, čo je v dobe dotyku pre mňa plus. Chválim aj absenciu zbytočných lesklých plastov, ktoré nemajú žiadny praktický význam.

Ďalšie tlačidlá, vrátane tých na ovládanie infotainmnetu nájdete pri riadiacej páke. Všetko tu má svoje praktické miesto a po pár dňoch je možné systém ovládať aj celkom intuitívne. Nepraktické sú jedine USB porty pod stredovým tunelom, kde môžete mať aj príplatkovú 230V zásuvku.

Mazda MX-30 je pomerne malé auto. Na dĺžku má necelých 4,4 metra, výška je čosi vyše 1,5 a šírka bežných niečo cez 2 metre. Miesta vo vnútri je ale prekvapivo dostatok. Zaujímavé je nastupovanie, nie celkom vhodné na úzke slovenské parkovacie miesta. V Japonsku sa asi parkuje iba pozdĺžne popri cestách, inak si neviem vysvetliť tzv. suicide doors, Mazda ich nazýva freestyle dvere.

Neberte ma zle, myšlienka takýchto dverí je dokonalá, no na slovenských parkoviskách je potrebné hľadať miesto pre rodiny s deťmi (ak také existuje na tom vašom), inak je nastupovanie náročnejšie ako do superšportu. Na to, aby ste otvorili zadné dvere je nutné otvoriť tie predné. Tie ale budú pri nastupovaní zavadzať tak otvorené, ako zatvorené, pretože zadné sa zas kvôli vozidlu vedľa nedajú poriadne otvoriť.

V otvorenom priestranstve sú ale dvere ideálne pre ochranu detí. Tie ich neotvoria skôr, ako ich otvoríte vy, cestujúci vpredu. Zároveň sa nestane, že vám pri nastupovaní len tak ujdú, držíte ich „v pasci“. Dvere tak chválim, ale musím aj skritizovať, hoci ony za to celkom nemôžu.

Na pohodlnejšie nastupovanie má vodičove sedadlo tlačidlá na posun. Sú ale skryté zo zadnej strany sedadla, nie na boku, kde by ich asi človek čakal. Vodičove sedadlo je pritom jediné na elektrinu.

Mazde sa podarilo rozdeliť hmotnosť 50:50, čo je vysnívaný ideál mnohých. Aj vďaka tomu, ale aj G-Vectoringu (e-GVC Plus), sú jazdené vlastnosti veľmi dobré. Odhlučnenie interiéru patrí k špičke, trošku mi ale potom príde zvláštne, keď v interiéri počujete „zvuk motora“. Virtuálny zvuk má evokovať reálny motor vozidla, no nedá sa vypnúť.

Trošku ma sklamalo, že s Mazdou MX-30 nie je možné jazdiť bez brzdy, ako to majú mnohé iné elektromobily. Je to návykové. V prípade MX-30 síce funguje rekuperácia, ale nikdy sa vozidlo nezastaví. Úroveň rekuperácie je možné nastaviť pádlami pod volantom.

Mazda MX-30 má ešte jedno vôbec nezanedbateľné mínus – nabíjanie. Hoci má batéria kapacitu 35,5 kWh a využívať viete 30 kWh, na rýchle nabíjanie zabudnite. Maximom pre Mazdu MX-30 je 50 kW, reálne však iba okolo 35 kW.

Pri zhruba 60% nabíjací výkon klesá na cca 7 kW, čo je extrémne nízka hodnota. Síce šetrí batériu, no iné automobilky riešia obmedzovanie až pri 80%, čo je už dostatok na jazdenie. V prípade Mazdy klesá výkon už pred 60-tkou, čo je veľká škoda. Reálne nabitie na 100% tak netrvá napr. hodinu, ale pokojne aj 2,5 hodiny. Na rýchlonabíjačke.

Mazda zjavne zobrala 8-ročnú záruku vážne a tak šetrí batériu pri nabíjaní na maximum. Obmedziť sa však viete aj vy sami, cez nastavenie vozidla si môžete zvoliť maximum percent nabitia batérie. Ja som vyskúšal 90%, zapojil 50 kW nabíjačku pri cca 46% a odišiel preč. Vrátil som sa k nabíjačke a tá mi oznámila, že 12,87 kWh energie dodávala do vozidla 1:46 hod.! Keď to prepočítam, tak v priemere sa batéria nabíjala výkonom 7,3 kW!

A takto to fungovalo prakticky vždy, keď som dal batériu nabíjať. Do 55-60% to išlo ako-tak rýchlo, potom nabíjací výkon klesol na úbohých cca 7 kW (občas i menej). To je mimochodom nabíjací výkon, aký viete bez problémov dosiahnuť v domácich podmienkach z wallboxu pri prakticky akomkoľvek inom elektromobile na trhu. Z bežnej 230V zásuvky ale nabitie trvá zhruba 14 hodín.

Iná otravnosť auta je upozorňovanie na slabú batériu pri vyše 30%. Máte viac ako tretinu kapacity a MX-30 vám povie, aby ste už išli nabíjať? A na čo, keď výkon po pár minútach klesne na tak nízku hodnotu, že sa vám neoplatí viac čakať?

Plusom Mazdy MX-30 ostáva, že už v základnej výbave nájdete pomerne slušnú nádielku výbavy, či už tej bezpečnostnej, alebo tej komfortnej. Samozrejmosťou sú LED svetlá vpredu i vzadu, kožený volant, Auto Hold brzda, adaptívny tempomat, Bluetooth, mobilná appka či podpora Apple CarPlay i Android Auto.

Potešia aj systémy na stráženie pozornosti vodiča, prevencia pred čelným nárazom, detekcia chodcov, sledovanie mŕtveho uhla, rozpoznávanie dopravných značiek, stráženie jazdných pruhov, prepínanie medzi diaľkovými a stretávacími svetlami, či asistent na prejazd križovatkou.

V zásade je Mazda MX-30 výborné vozidlo, ktorému môže chýbať väčšia batéria, no vzhľadom na jeho určenie do mesta/satelitov je dojazd postačujúci. Viac mi prekáža pomalé nabíjanie, ktoré je ale zas iba otázka nastavenia softvéru, čo by automobilka mohla vyriešiť.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.