Reklama

Matter už podporuje aj kuchynské spotrebiče a nabíjačky na elektromobily

Zdroj | CSA
Stanislav Vinc
Zdroj | CSA
Zdroj | CSA

Štandard Matter, na ktorého vývoji spolupracujú spoločnosti Amazon, Apple, Google a ďalšie, v novej verzii 1.3 rozširuje svoju podporu o nové kategórie smart zariadení.

V rámci rozširovania podpory Matter v novej verzii umožňuje už aj manažovať spotrebu energie, vrátane nabíjania elektromobilov, ako aj manažovať spotrebu a detegovať prípadné úniky vody.

Štandardu Matter bola otvorene práve na prelome rokov vyčítaná úzka podpora rôznych typov zariadení s nejasnými vyhliadkami na šírku a rýchlosť jej postupného rozširovania. Členské spoločnosti však na štandard stále nezanevreli a zhruba pol roka po vydaní verzie 1.2 prichádzajú s novou verziou 1.3, ktorá prináša mnoho vylepšení.

Obsah pokračuje pod reklamou

Avizovaný príchod podpory pre manažment energie v praxi znamená možnosť sledovania a reportovania spotreby elektrickej energie. Každé smart zariadenie s podporou Matter tak môže potenciálne zobrazovať reálnu aj odhadovanú spotrebu, vrátane okamžitého výkonu, napätia, prúdu a ďalších dát v reálnom čase, ako aj v rámci dlhodobých reportov.

Majitelia elektromobilov a kompatibilných nabíjačiek budú môcť prostredníctvom svojich smartfónov zapínať a vypínať nabíjanie, upraviť nabíjací výkon, špecifikovať požadovaný počet kilometrov na dobitie alebo ponechať ovládanie nabíjania plne na automatiku, aby nabíjanie prebiehalo v nočných hodinách za čo najnižšie ceny.

Pozrite si

Google má dôvod na radosť, Wear OS sa rýchlo doťahuje na Apple

Pri manažmente vody bude možné prostredníctvom Matter ovládať vodovodné kohútiky a detegovať úniky či zamrznutia. V rámci smart home ekosystému si tak bude možné postrážiť výskyt dažďa alebo vytopenia a v tom druhom prípade aj núdzovo zatvoriť smart prívod vody.

Práve vzájomné prepojenie Matter zariadení dostáva vo verzii 1.3 celkom nový rozmer vďaka príchodu tzv. scén. Tie umožňujú vytvoriť si kombináciu špecifických nastavení smart zariadení pre konkrétne miestnosti alebo aj celú domácnosť. Jedným tlačidlom je prostredníctvom scén možné nastaviť špecifický jas alebo farbu smart žiarovkám. V novej verzii Matter podporuje taktiež už aj reťazové príkazy, ktoré môžu odoslaním jedného pokynu zmeniť ovplyvniť viacero zariadení naraz bez viditeľného omeškania medzi ich reakciami.

Smart nabíjačky na elektromobily však nie sú jedinými zariadeniami, o ktorých podporu je Matter vo verzii 1.3 rozšírený. Patria sem aj:

  • Mikrovlnné rúry: Matter tu umožňuje ovládať čas, výkon či režim ohrievania a do smartfónu odosielať upozornenia napríklad na dokončenie cyklu.
  • Rúry na pečenie: V novej verzii štandard počíta s rôznymi typmi rúr, či už vstavaných, samostatných alebo kombinovaných aj s varnou doskou. Matter v tomto prípade ovláda bežné režimy od štandardného pečenia cez grilovanie až po pečenie na pare. Podporované sú aj upozornenia vrátane toho najdôležitejšieho o dosiahnutí cieľovej teploty.
  • Varné dosky: Samostatné varné dosky, zvyčajne tie indukčné, bude možné vzdialene kontrolovať a ovládať, v prípade podpory zo strany samotnej dosky aj merať a kontrolovať teplotu horákov.
  • Odsávače: Matter si v novej verzii v kombinácii s varnými doskami a sporákmi bude rozumieť aj s digestormi. Na diaľku alebo automaticky v nadväznosti na ostatné zariadenia, bude možné prostredníctvom štandardu ovládať svetlo a ventilátor digestora, prípadne sa nechať upozorniť ka stav/koniec životnosti filtračného materiálu.
  • Sušičky: Po príchode podpory pre práčky vo verzii 1.2, získal Matter vo verzii 1.3 podporu už aj pre sušičky prádla. Na diaľku si tak bude možné nastaviť režim sušenia, cieľovú teplotu alebo v prípade potreby (v závislosti od miestnych bezpečnostných predpisov) sušičku na diaľku spustiť alebo vypnúť. Podporované sú aj upozornenia na koniec cyklu alebo chybové hlášky sušičky.

Nová verzia napokon prináša aj vylepšenia v oblasti multimediálnych zariadení, kde má Matter svoj vlastný protokol pre bezdrôtový prenos obsahu do nich na štýl Apple AirPlay a Google Chromecast. V novej verzii Matter Casting ponúka nové prostredie, vylepšenú inicializáciu castingu, rozšírené možnosti interaktivity pre TV aplikácie, podporu textov a skladieb a vylepšenú funkciu vyhľadávania. Matter po novom taktiež dokáže odosielať na obrazovky televízorov push notifikácie a upozornenia, napríklad ak niekto zazvoní pri dverách, práčka dokončí svoj cyklus alebo sa robotický vysávač zasekne na prekážke.

Aliancia pre štandardy pripojenia (CSA) už zverejnila vývojové prostredie pre novú verziu 1.3. Malo by tak byť iba otázkou času, kedy existujúce zariadenia dostanú aktualizáciu na túto novú verziu a kedy uvidíme prvé oznámenia zariadení z novo-pridaných kategórií. Ak bude CSA a jej členovia pokračovať v súčasne nastavenom tempe, ešte v priebehu tohto roka by sme sa mali dočkať ďalšieho vylepšenia štandardu, čo by mohlo opäť posilniť jeho podporu zo strany výrobcov, aj predaje zariadení koncovým zákazníkom.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.