Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Matrix valcuje internet, nová decentralizovaná sieť rastie raketovým tempom

Matrix valcuje internet, nová decentralizovaná sieť rastie raketovým tempom
Zdroj | Matrix
Stanislav Vinc
Matrix valcuje internet, nová decentralizovaná sieť rastie raketovým tempom
Zdroj | Matrix
Zdroj | Matrix

Od myšlienky jeho filmovej predlohy, že k nemu bude pripojený (takmer) každý človek na Zemi, má internetový Matrix ešte poriadne ďaleko. Jeho raketové tempo rastu by však malo technologických gigantov znepokojovať.

Web 3.0 so sebou prináša novú internetovú éru nesúcu sa v znamení decentralizácie a na jej čele môže stáť nová komunikačná sieť s príznačným názvom Matrix. Len za posledných 12 mesiacov narástla o 79 % a aktuálne má na konte už viac ako 60 miliónov používateľov. Za jej vývojom pritom stojí malá nezisková organizácia.

Projekt Matrix je postavený na filozofii open source a zároveň na princípe decentralizácie. Pripravený je na bežné četovanie s end-to-end šifrovaním, hlasové a video hovory a po technickej stránke zvládne bezpečne prenášať aj dáta súvisiace napr. s internetom vecí či virtuálnou realitou.

Výhodou Matrixu je tiež možnosť jeho mostenia s centralizovanými platformami, vrátane populárnych aplikácií ako sú Slack, WhatsApp, MS Teams, Discord či Telegram.

Pod nárast počtu používateľov o rekordných 25 miliónov za posledný rok, sa mali podpísať tri hlavné udalosti. Tým prvým mal byť nárast popularity aplikácie Element, ktorá je postavená na sieti Matrix a ktorú podľa jej autorov začali okrem jednotlivcov využívať aj mnohé korporácie hľadajúce alternatívy ku komerčným produktom.

Druhý dôležitý míľnik sa odohral v lete minulého roka, kedy na sieť Matrix prešiel prakticky celý zdravotný systém Nemecka, vďaka čomu sa k nemu začalo postupne pripájať viac ako 150-tisíc organizácií v krajine.

Tretím úspechom siete bola jej implementácia do platformy Rocket.Chat, ktorej používatelia budú mať možnosť svoje konverzácie šifrovať práve pomocou Matrixu.

Pozrite si

Pravda alebo mýtus? Ničí bezdrôtové nabíjanie batériu viac ako klasické?

Tím má aktuálne v pláne implementovať do siete podporu pre decentralizované videokonferencie s end-to-end šifrovaním, ku ktorým by sa mohli pripojiť stovky až tisícky účastníkov. V pláne majú zároveň celý Matrix preklopiť do režimu Peer-to-peer a teda premeniť každé pripojené zariadenie na server, aby bola sieť čo najstabilnejšia a najodolnejšia voči výpadkom a útokom.

Tretím krokom je postaviť na Matrix sieti decentralizovanú, open source platformu pre metaverzum, ktorá bude niesť názov Third Room. Umožniť má používateľom spoločne objavovať a vytvárať virtuálne svety so zreteľom na ochranu ich súkromia a digitálneho vlastníctva.