8K rozlíšenie patrí medzi aktuálne trendy moderných televízorov. Existuje však obsah, ktorý sa dá v takomto rozlíšení pozrieť?
V 90. rokoch sa začalo v Japonsku pracovať na novom revolučnom rozlíšení obrazu. V rokoch 2012 až 2015 začínajú svetové technologické spoločnosti experimentovať s 8K rozlíšením. V roku 2018 sa na náš trh dostali prvé komerčne dostupné modely a v súčasnosti už má takmer každý výrobca televízorov minimálne jeden model 8K televízoru.
Problém však predstavuje dostupnosť obsahu, ktorého je aj v 4K Ultra HD stále málo.
Čo je 8K?
Čo sa ukrýva za označením 8K? 8K predstavuje rozlíšenie 7680 x 4320 pixelov, 4K má rozlíšenie polovičné (3840 x 2160) a Full HD (1920 x 1080) 16x menšie. Keď si to prepočítame na pixely, zistíme, že 4K má 8 294 400, zatiaľ čo 8K má až 33 177 600 zobrazovacích bodov, čo je naozaj veľa.
Na sledovanie 8K videa treba okrem zdroja a televízie aj špeciálny prepojovací HDMI kábel. Dátový tok je totiž na 8K taký mohutný, že existujúce káble to nezvládnu a používateľ bude musieť použiť kábel s vyhovujúcou podporou.
Netreba zabúdať, že aj keď 8K ponúkne úžasne jemné rozlíšenie, na celkový dojem z podania obrazu majú veľký vplyv aj technológie vysokého dynamického rozsahu HDR, HDR10 či HLG.
Rýchlosť internetu
Netreba tiež zabúdať na rýchlosť internetu. Pri 8K streame napríklad z YouTube je nutné mať kvalitné internetové pripojenie a router, ktorý dokáže takého pripojenie zabezpečiť.
Minimálna rýchlosť na stream 8K videa je približne 50 Mbps. Ak sa bavíme o hodinovom streame v 8K, v závislosti od kompresie videa miniete na takýto stream okolo 75 GBs dát.
Obsah?
Ako prvé vás asi napadne televízny prenos. V našich končinách je väčšina kanálov v HD alebo Full HD kvalite. Výnimkou bola Olympiáda v Riu v roku 2016, ktorú RTVS vysielala v 4K Ultra HD, aj to však s oneskorením kvôli náročnosti procesu.
Olympijské hry v Tokiu, ktoré boli odložené kvôli pandémii koronavírusu na tento rok mali byť vysielané v Japonsku v tomto rozlíšení. U nás je takýto krok skôr hudbou budúcnosti.
Ďalším potenciálnym distribútorom takéhoto obsahu sú streamovacie služby. Väčšina z nich vrátane Netflixu však ponúka maximálne rozlíšenie v 4K Ultra HD. Treba dodať, že aj na toto rozlíšenie je nutné disponovať kvalitným internetovým pripojením.
Príkladom distribútorov takéhoto obsahu sú aj filmové spoločnosti. Kým však spustenie 4K obsahu napríklad v Apple bolo jednoduché, pretože takéto rozlíšenie býva bežné na Blu-ray filmoch, s 8K to bude väčší problém. Filmári síce môžu dodať surové zábery do štúdia v tomto rozlíšení, ale tam z nich často urobia výrez a výsledný film môže mať len 6K či dokonca 4K. Zatiaľ sa tiež ani nediskutuje o 8K blu-ray filmoch.
Samostatnou kategóriou sú videohry. Nová generácia herných konzol, PlayStation 5 a Xbox Series X podporuje 8K hry, no problémom je, že zatiaľ hry nepodporujú 8K a málokedy podporujú vôbec 4K Ultra HD. Preto sú akékoľvek herné tituly skôr snom než realitou. Niektoré hry pre PC je však možné hrať už dnes v 8K, no tu je problém výbava, ktorá musí zahŕňať špecifické monitory či grafické karty.
Nakoniec sú tu domáce videá a obsah pridávaný na internetové platformy ako je YouTube. Kamery, ktoré dokážu nahrávať v 8K rozlíšení sú komerčne dostupné už niekoľko rokov. Posledné roky sa začali objavovať aj smartfóny schopné natáčať v takomto rozlíšení. Príkladom sú modely ako Samsung Galaxy Note 20, Samsung Galaxy S20 a modelový rad S21 či Xiaomi Mi 10.
YouTube a tak isto aj Vimeo napríklad podporuje 8K video. Videí už nie je tak málo ako pred rokom a nájdete tu niekoľko 8K záberov z Japonska či iných krajín. Taktiež niektorí tvorcovia začali experimentovať s natáčaním v tomto rozlíšení.
Upscalling
Aj keď je obsahu málo, riešením je upscalling, čiže proces, ktorý dokáže automaticky dopočítať pixely aj z nižších rozlíšení. Niektoré 8K Smart TV dokážu napríklad prehrávať 4K UHD (3 840 x 2 160 px) obsah v 8K UHD (7 680 x 4 320 px) bez toho, aby ste to dokázali rozoznať. Riešením je práve dopočítavanie pixelov cez upscalling. Rovnako to platí pre herné tituly, ktoré si takýmto spôsobom môžete zahrať na 8K TV.
Ako je to so zvukom?
Okrem vysokého rozlíšenia prichádza 8K formát aj s podporou 22-2 kanálového zvuku. Znamená to, že 8K TV majú možnosť pripojiť až 24 reproduktorov, z ktorých nebudú chýbať 3 centrálne reproduktory a dva subwoofery. Takýto počet reproduktorov však nájde využitie skôr v kinosálach a nie v domácnostiach väčšiny obyvateľov.
Zhrnuté a podčiarknuté, 8K je tak stále skôr marketingovým ťahom ako reálne využiteľnou funkciou. Pokiaľ zrovna nežijete v Japonsku alebo nepozeráte každý deň YouTube videá z Japonska, 8K TV neviete plnohodnotne využiť. Jediným využitím je spomínaný upscalling, ktorý je síce na nerozoznanie od 8K, no v skutočnosti sa nejedná o 8K.