Rover Perseverance a helikoptéra Ingenuity nie sú jedinými životaschopnými obyvateľmi Marsu. O pozornosť sa hlási aj rover Curiosity, ktorý svoje 10. výročie od štartu misie oslávil zachytením obrovských mračien zložených z oxidu uhličitého.
Vesmírna agentúra NASA zverejnila animovaný sled snímok, na ktorých je možné pozorovať pohyb mračien v atmosfére Marsu. Obrovské mraky sa pohybovali priamo ponad rover 21. decembra 2021, čo bol pre tohto vesmírneho prieskumníka 3 325 deň misie.
Rover Curiosity bol pôvodne vyslaný na Mars ešte koncom roka 2011, aby tam preskúmal impaktný kráter Gale, v ktorom sa malo kedysi nachádzať slané jazero. V decembri 2012 bola pôvodne 2-ročná misia Curiosity predĺžená na neurčito, pričom tento rok v auguste už Curiosity oslávi svoj 10. rok na Marse.
Mračná zachytené pomocou navigačných kamier sa podľa vedcov nachádzali zhruba vo výške 80 kilometrov nad povrchom Marsu, kde sú už extrémne nízke teploty. To zároveň napovedá tomu, že tieto mračná boli pravdepodobne zložené z ľadových kryštálikov oxidu uhličitého, nie z vodnej pary.
Curiosity od pristátia na Marse precestoval viac ako 27 kilometrov, pričom jeho trasu i aktuálnu polohu zverejňuje NASA na svojej oficiálnej webovej stránke.
Posledné roky plnil tento rover úlohu testovacieho vozidla pre novší rover Perseverance, ktorý len predvčerom oslávil svoje 1. výročie pobytu na červenej planéte. Za tú dobu sa samotnému roveru podarilo precestovať 3,34 kilometra, pričom ďalšie 3,86 kilometra preletela jeho sprievodná helikoptéra Ingenuity.
Helikoptéra Ingenuity mala pôvodne slúžiť iba na testovanie autonómnych letov v mimozemskej atmosfére. Po niekoľkých testovacích letoch sa však miniatúrna helikoptéra osvedčila vedcom natoľko, že sa ju rozhodli využiť aj pri ostrom skúmaní Marsu. Ani po roku v nehostinných podmienkach sa na helikoptére nevyskytli väčšie problémy a nič nenasvedčuje tomu, že by ju NASA mala v pláne nechať napospas osudu.