Reklama

Marantz MODEL M1 – viac ako bezdrôtový streamovací zosilňovač

Zdroj | Marantz
Juraj Procházka
Zdroj | Marantz
Zdroj | Marantz

Forma Hi-Fi techniky sa vyvíja, ale obsah a cieľ zostáva rovnaký – čo najdokonalejšia reprodukcia zvuku v maximálne vernej podobe. Určite najdynamickejšie sa dnes mení oblasť nosičov digitálnych audio-formátov. Ukazuje sa napríklad, že disky CD možno neprežijú analógové gramoplatne. Tie v posledných rokoch zažívajú renesanciu, hoci ich podiel na trhu je stále marginálny. Naopak, digitálne zvukové záznamy sa presúvajú viac do oblasti IT technológií a s rozvojom internetu, bezdrôtových sietí, smartfónov a tabletov je to boom streamovacích služieb, ktorý sa stáva novým mainstreamom.

Na kvalitu hudby zo streamingu sa pritom nemusíme pozerať cez prsty, keďže viaceré služby ponúkajú aj audio vo vysokom rozlíšení – v kvalite CD a vyššej, nehovoriac o privátnych sieťach. Pravda, platí to v prípade, ak použijete kvalitný hardvér.

Zdroj | Marantz
Obsah pokračuje pod reklamou

Takým je nový ultrakompaktný a výkonný streamovací zosilňovač Marantz MODEL M1. Bol starostlivo navrhnutý tak, aby ponúkal skvelý zvuk zo streamovacích hudobných služieb.

Ide pritom o všestranné srdce Hi-Fi zostavy, ktoré vďaka analógovým a digitálnym vstupom môžete pripojiť aj k fyzickým zdrojom hudby a k televízoru. Jeho flexibilita a minimalistický dizajn, spolu s komplexným súborom funkcií oslovia každého. Od začínajúceho fanúšika Hi-Fi, po skúseného audiofila.

Pozrite si

Marantz STEREO 70s: renesancia dvojkanálového zvuku mieri aj na domáce kino

Aj keď ide o kompaktný prístroj s rozmermi (Š x H x V) 217 x 239 x 84 mm, na zadnom paneli nájdete konektory na pripojenie celého radu zariadení. Digitálne zdroje môžete pripojiť cez optický vstup TOSLINK, HDMI (eARC) a k dispozícii je aj USB-A vstup pre pamäťové zariadenia vo formáte FAT32 aj NTFS. Analógový linkový vstup RCA umožní pripojiť napríklad predzosilňovač s gramofónom a cez RCA výstup subwoofera môžete pridať aktívny subwoofer.

Samotný zosilňovač Marantz MODEL M1 podporuje širokú škálu reproduktorov s impedanciou od 4 do 16 ohmov. Pri relatívne malých rozmeroch ponúka pritom prekvapivý výkon až 2 x 100 W do 8 Ω, alebo 2 x 125 W do 4 Ω, takže utiahne nielen regálovky, ale aj celkom slušné stĺpy.

Zdroj | Marantz

Kvalitu zosilnenia ilustruje nízke harmonické skreslenie iba 0,05 % (cez digitálne vstupy) a frekvenčná odozvy 20 Hz až 20 kHz pri prísnej odchýlke ±1 dB. Tieto parametre zaručujú, že v prípade kvalitného zdroja signálu dokáže MODEL M1 vytvoriť pôsobivý posluchový zážitok.  

Pre individuálne doladenie posluchu sú k dispozícii korekcie basov a výšok v rozsahu od -5 dB do +5 dB a s úpravou stereováhy +/-15 dB môžete korigovať polohu optimálneho posluchu. Viaceré kompaktné digitálne zosilňovače sú pri digitálnom streamovaní obmedzené na rozlíšenie 16-bit /44,1 kHz v kvalite CD, ale MODEL M1 podporuje skutočné hi-res audio s kvalitou 24-bit/ 192 kHz PCM a DSD 2,8 MHz a 5,6 MHz.

Aby bol signál vo vysokom rozlíšení dodávaný v najlepšej možnej kvalite, zosilňovač pracuje s digitálnym signálom počas celej signálnej cesty. To zjednodušuje tok signálu a eliminuje chyby spôsobené nízkokvalitnými D/A prevodníkmi, aké sa zvyčajne nachádzajú v podobných zariadeniach. Znamená to tiež, že všetky zdroje využívajú výkonné vstavané technológie digitálneho spracovania signálu, vrátane digitálneho filtrovania hudby Marantz Music Digital Filtering (MMDF), vyvinuté pôvodne pre audiofilské CD prehrávače Marantz. Tým sa zabezpečí charakteristická vrúcnosť a muzikálnosť typická pre komponenty Marantz.

Zdroj | Marantz

Káblová konektivita síce poteší, ale bezdrôtové sieťovanie je čoraz populárnejšie, najmä v súvislosti s používaním streamovacích služieb, ktoré sú dizajnované na používanie smartfónov a tabletov. Marantz MODEL M1 síce môžete pripojiť do siete LAN aj cez káblový port Ethernet na zadnom paneli, ale dominantnou voľbou bude bezdrôtové pripojenie Wi-Fi (podporuje štandardy 802.11 a/b/g/n/ac), prípadne Bluetooth 5.X na príjem hudby z lokálneho zariadenia.   

Vďaka technológii HEOS získate so zosilňovačom prístup ku všetkým hudobným službám dostupným na tejto platforme (Spotify, TuneIn, Amazon Music, Tidal, Tidal HiRes, Deezer, Deezer HiFi, Mood:Mix, Sony HiRes, SoundCloud), pokiaľ sú dostupné na danom teritóriu. Okrem HEOS-u je podporovaný aj Spotify Connect, či AirPlay2.  

HEOS samozrejme umožní zosilňovaču MODEL M1 zdieľať vašu hudbu aj s inými produktmi s podporou HEOS až v 32 diskrétnych zónach. Pre multiroom inštaláciu môže byť tiež spojený s ďalším MODEL M1 a s jeho kompaktným dizajnom je možné v prípade potreby inštalovať dve jednotky do štandardnej 19-palcovej skrine vedľa seba. Pasívny tepelný manažment zariadenia funguje efektívne bez ventilátora, takže negeneruje rušivý hluk.

Pri užívateľských inštaláciách je tiež možné zosilňovač umiestniť na nástennú konzolu, k čomu slúži závitový montážny bod na jeho zadnej strane. Pri začlenení do systému inteligentnej domácnosti je MODEL M1 kompatibilný so širokou škálou riadiacich systémov tretích strán, ako Crestron, Control4 alebo URC.

Pozrite si

Marantz Cinema 40 – prichádza vlajková loď filmového zvuku

Obsah pokračuje pod reklamou

Po pripojení televízora na vstup eARC HDMI umožní MODEL M1 jednoduché ovládanie systému jedným diaľkovým ovládačom a televízny zvuk si užijete prostredníctvom reproduktorov pripojených k zosilňovaču. Nebudete tak potrebovať soundbar, ani AV prijímač. Toto kompaktné zariadenie ponúka funkciu vylepšenia dialógu pri nízkych úrovniach hlasitosti a tiež virtuálny režim 3D zvuku. Funkcia Dolby Digital+ podporuje najnovšie zvukové kodeky a celý rad užitočných možností nastavenia. Poskytuje optimalizovaný zážitok bez ohľadu na to, čo a kedy sledujete.

Marantz MODEL M1 je horúcou novinkou na trhu. Zoznámiť sa s ním môžete v niektorej z predajní spoločnosti BIS audio, ktorá je distribútorom značky Marantz.  

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.